avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate ardei2011

Activitate ardei2011

Va rog sa imi spuneti, la deschiderea unui punct de lucru, se depune Declaratia model 3 sau model 2 ?
Pe ghidul afisat pe site-ul onrc.ro spune ca se depune declaratia model 3, insa eu din ce tin minte, in trecut, depuneam doar declaratia model 2.

Daca se depune declaratia model 3, iar firma desfasoara si activitati de birou atat la sediu cat si la punctul de lucru, la punctul0 "4.3.3 Activităţi proprii de birou pentru firmă", voi completa ambele adrese ?
O firma doreste sa importe dintr-un stat non UE, materiale de constructii. Mai exact fatade (acele bari metalice) pentru "cladirile din sticla".
Ce avize/autorizatii sunt necesare pentru importul si punerea spre vanzare a acestor produse?
Multumesc!
Răspuns la discuția Control antifrauda
Mai exact, ce anume voiau sa stie? Cati bani aveau angajatii la ei? Le-au cerut sa justifice acei bani ? Au confiscat acei bani?
Răspuns la discuția Cesionare parti sociale SRL
Nu este vorba de datorii fata de furnizori sau fata de stat. Acestea sunt 0.
Este vorba de banii imprumutati de asociat firmei, de-a lungul timpului.
In cazul in care se cesioneaza un SRL, ce se intampla cu datoriile SRL-ului la fostul asociat (suma din contul 455)?
Are cineva din intamplare formularul de preschimbare termen pt ONRC?
Multumesc!
Am achitat-o la Primaria Bolintin Vale
Buna ziua,

Doresc sa depun o contestatie impotriva unui proces verbal intocmit de politia rutiera. Am inteles ca trebuie platita si o taxa de timbru. Unde se poate platii?
domiciliul meu este in Bucuresti, sectorul 6, iar contestatia o voi depune la Judecatoria Bolintin Vale.
Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda rutiera
Intre timp am gasit ceva pe site*ul politiei:
Conform dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr. 450/29.11. 2006, ofiterii si agentii de politie din structurile de ordine publica ale Politiei Romane pot desfasura activitati pe linie de circulatie, acestia sunt obligati sa poarte uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive.

Agentul de politie care m-a oprit, nu purta uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive, deci mi se pare ca e cam abuz.
Am fost sanctionat pentru nepurtarea centurii de siguranta si lipsa talonului masinii.
Astfel, am primit avertisment pentru lipsa talonului si amenda + puncte de penalizare pentru nepurtarea centurii.

As dori sa contest provesul-verbal, pentru urmatoarele motive:
- CNP-ul meu este gresit (lipseste o cifra)
- art. cu privire la sanctionarea faptei, in cazul nepurtarii centurii de siguranta este gresit. Agentul a trecut art. 99 al.2 din OUG 195/2002
- art. cu privire la lipsa talonului, trecut in PV este 147 pct. 1. din OUG 195/2002. Nu am gasit sa existe acest articol.
- nu a completat Judecatoria la care se poate depune contestatia.

In cazul in care motivele de mai sus sunt nefondate, as dori sa cer si inlocuirea scanctiunii de amenda, cu avertisment (pentru nepurtarea centurii).

As dori sa stiu cum pot formula aceasta cerere.
Multumesc!