avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate toni6687

Activitate toni6687

Buna ziua,
Pe scurt, am o fiica fara ocupatie (somer neindemnizat) pe care am ajutat-o sa plateasca asigurarea de sanatate. Mentionez ca nu are nici un venit si, logic ar fi sa nu fie obligata sa plateasca nimic.Imi puteti da referire la o lege care se refera la obligativitatea platii asigurarii de sanatate?
eu stiu sigur ca hotararea luata in aceasta sedinta nu a indeplinit procedura legii.Nu contest faptul ca era necesara lucrarea ci modul in care s-a luat hotararea de a face aceasta lucrare si pretul ei.Nu am participat la acea sedinta, insa cred ca ar fi fost de bun simt sa nu bage nimeni mana in buzunarul locatarilor si sa anunte din timp pretul lucrarilor, s.a.m.d., avand in vedere ca a fost afisat un deviz de lucrari abia dupa ce lumea s-a sesizat vis-a-vis de pret. Este o suma considerabila/apartament si cred ca ar fi fost necesar acceptul fiecarui locatar.Eu vreau doar sa mi se stearga "datoria" avand in vedere faptele relatate mai sus si nu stiu daca e corect sa ma adresez instantei de contencios administrativ.Ca dovezi in sustinerea mea, am doar fotografiile facute cu telefonul mobil ale PV al adunarii generale in care s-a hotarat achizitionarea lucrarii, contractul intre asociatie si societatea respectiva, si devizul de lucrari.
multumesc

Nu ati fost atent la relatarea mea; lucrarea a costat 36000 lei, adica 600 lei / apartament
Stiu ca la a doua convocare hotararea poate fi luata fara cvorum, insa nu a existat o a doua convocare in acest sens. Am vazut procesul verbal, care are modificat numarul participantilor la sedinta si care nu are anexat un table cu numele si semnaturile celor care au votat pentru achizitia aceasta
Lucrarea s-a facut cu tigani, a constat in inlocuirea burlanelor de scurgere. pretul materialelor din devizul de lucrari este de cel putin doua ori mai mare decat la magazinele specializate.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca am posibilitatea sa dau in judecata in contencios administrativ asociatia de proprietari si daca in acest caz exista costuri mari.Pe scurt, comitetul asociatiei a luat hotararea de a face o lucrare in bloc intr-o singura sedinta, fara cvorum, lucrare care a costat 36000 lei, adica cca.600 lei/apartament.Avand in vedere faptul ca hotararea nu a fost luata cu respectarea legii ( nu mai vorbesc de faptul ca lucrarea este prost facuta, contractul intre asociatie si societatea respectiva este intocmit gresit, cu completari in pix,etc,costurile lucrarii sunt exagerate, avand in vedere preturile de pe piata ale materialelor folosite ) as vrea sa stiu daca am castig de cauza si daca e corect sa apelez la instanta de contencios si daca este costisitor.
Va multumesc
As dori sa stiu daca este corect sa se contracteze o firma de reparatii (refacere burlane de scurgere si acoperis),de catre o asociatie de proprietari, fara a se face publica modalitatea in care s-a facut contractul, doar s-a anuntat suma de plata.Am impresia ca acest lucru s-a facut fara sa se urmareasca mai multe oferte de pret. Cum as putea sa contracarez acest lucru?