avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters373867

Activitate ContSters373867

Buna seara
Doresc o informatie, un sfat o idee...pentru urmatoarea situatie
Am facut un imprumut la o societate IFN (imprumut pana la salariu) in valoare de 825 lei pe o perioada de 23 zile. Imprumutul l am facut pe data de 25.05.2017 iar pe data de 29.05.2017 l-am achitat cu suma de 860 lei ( am adaugat si dobanda pt zilele respective). Supriza mea a fost ca acesta nu s-a inchis automat cum se inchid la alte institutii si nici nu s-a calculat dobanda asa cum ar fi fost normal conform "contractului".In fine, m am ganditi ca vor avea ei grija sa actualizeze situatia, Astfel ca pe data de 1 iunie 2017 am accesat un alt imprumut in valoare de 600 lei pt 17 zile la care dobanda era de 120 lei dar ...alta surpriza eu trebuia sa platesc 870 lei in total. Am zis clar trebuie sa i sun. Si de aici a inceput calvarul. Domnii de la aceasta institutie nu numai ca nu mi-ai recalculat dobanda dar mi-a mai si bagat in plus motivand ca din cauza zileleor libere nu s-a putut procesa...ma intreb ce sistem informatic au de raman in continuare clientii datori? apoi au sustinut ca eu am facut un supliment la primul imprumut. Nu am inteles acest lucru avand in vedere ca eu am depus intrega imprumuta plus dobanda. Dupa indelugi discutii prin mail si telefonic in care se contraziceau singuri vis a vis de cat am eu de rambursat nu am ajuns la nici o intelegere amiabila. Am platit al doilea imprumut tot anticipat in suma de 702 lei ( 600 rata+102 dobanda) si ei insista in continuare ca am de platit inca o suma de 168 lei...suma care nu reiese de nici unde. Cand m-am uitat pe contractele trimise de ei...alt soc: nu erau semnate de nimeni ...in nici un fel. Ce pot face eu in acest caz? daca ma adresez ANPC si trimit aceste contracte ...nesemnate au o vreo valoare? As vrea sa ma adresez si in instanta, pentru ca nu au fost corecti si nici nu cauta sa remedieze situatia. Astept un sfat cat mai urgent
Multumesc.
Răspuns la discuția Scoatere de la Birou de Credite
Multumesc, dar as vrea sa stiu ce lege sta la baza pentru a fi sters de la Biroul de Credite. Iar legat de gradul de indatorare mi s a spus ca si simularile de credit scad scoringul. ceea ce nu mi se pare corect...
Buna seara, numele meu este........ si fac aceasta sesizare uramre a incercari de a rezolva pe cale amiabila o situatie destu de delicata. Am accesat de la acest operator economic un imprumut pe care l-am rambursat anticipat (deci fara intarzieri si restante), in luna Noimebrie 2016. Desi am o rata de 700 lei pe care o platesc la timp si pentru ca doresc sa fac un card de credit, faptul ca apar la Biroul de Credite (desi achitate la timp, unele anticipat) nu pot sa ma incadrez la nici o suma datorita acestui fapt. Mi se spune ca gradul de indatorare e mare deoarece am accesat multe credite ( repet acestea sunt inchise). I am rugat pe cei de la IFN-urile unde am avut aceste credite sa faca o cerere catre Biroul de Credite pentru a nu mai intampina astfel de piedici. Binenteles ca acestia mi-au spus ca nu se pot sterge datele de la Birou ... Cum trebuie sa procedez? daca fac sesizare la ANPC ce se rezolva?
Buna ziua, postez in legatura cu un examen de ocupare a unui post de statistician la stat (spital). Am vrut sa depun dosarul dar mi s-a spus din start ca nu ma incadrez pt statistician principal deoarce nu am vechime in specialitate ( 4 ani specialitate sau in munca, asa scrie in lege). Am inteles acest lucru dar situatia e un pic ciudata si anume: eu am lucrat ca referent in serv statistica timp de 1 an si 8 luni, dupa care am fost mutat in alt departament (sectie ) tot ca referent dar cu activitate de registrator medical unde sunt si in acest moment. ( mentionez ca la statistica sunt si registratori). Intrebarea mea e de ce nu pot pune dosarul daca activitatea care o desfasor e si de statistica, diferenta fiind doar ca nu mai fac parte din serv statistica.