avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate alinagaina

Activitate alinagaina

8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand s-a culcat cu ea nu era labila psihic?Sau cand convine trecem cu vederea,cand sunt responsabilitati naturale,omoram copilul ca poate legea ne da dreptul...Este vorba de constiinta,o persoana evoluata nu va ajunge niciodata sa intrebe asa ceva,imi este greata
Va multumesc pentru raspuns si doresc sa precizez ca acea perioada de preaviz a trecut iar eu nu am primit nici macar un leu pe toata perioada (mi au platit doar zilele lucrate) In aceasta situatie ce e de facut facut? Acel preaviz a incetat in data de 20 octombrie...
Nu am dorit sa imi dau demisia si m au concediat cu art.65 al.1 din Codul Muncii (au desfiintat postul ) si mi au dat un preaviz de 20 de zile lucratoare in care scrie ca nu voi presta activitate...Va rog sa imi spuneti daca e legal si daca aceasta perioada de preaviz trebuie platita de angajator? Va multumesc!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un bolnav cu Bpco este un bolnav cronic predispus infectiilor.Dupa cum stim spitalele sunt pline de bacterii pentru simplu fapt ca intr-un spatiu restrans se regasesc multi bolnavi cu infectii diferite in faza acuta sau cei cronici purtatori de bacterii multirezistente.Clostridium,stafilococ,escherichia coli sunt probleme si pentru spitalele cele mai curate din strainatate..Bacteriile exista,este imposibil creare saloane ca salile de operatii sau izolare bolnavii intre ei,cine poate demonstra ca este vina spitalului?Fata mea a luat un microb multirezistent de la gradinita,nu stiu daca de la un copil sau din alta sursa,cert este ca va trebui sa ne obisnuim,consumul impropiu de antibiotice ne-a lasat fara sistemul imunitar si a intarit bacteriile..Este realitatea,in Romania si in tarile foarte dezvoltate..
De ce dupa 15 ani de la divort ca sa-mi schimb pasaportul imi trebuie de fiecare data sentinta de divort desi am numele meu?In nici o tara din europa nu se cer documente de stare civila pentru pasaport..chiar trebuie sa mi se aminteasca de fiecare data o trauma din tinerete,este normal?
Buna ziua,vreau sa cumpar o casa in Romania,in Italia am un apartament deci la ei ar trebui sa platesc pentru casa din Romania ca pentru a doua casa,in Romania ce ar trebui sa platesc?Multumesc
Buna ziua ,cum face evaluarea un expert judecatoresc si cum vine platit?Se poate contesta?Dupa un proces de divort,pentru a face partajul este necesara evaluarea bunurilor,pana aici totul clar,dar cand un appartament de 44 mp intr-un orasel uitat de lume ajunge la 77.000 euro desi nu poti sa-l vinzi nici cu 25.000 ramai un pic fara cuvinte?Nu inteleg cum de a ajuns la aceasta suma,in plus imi cere 500 de euro pentru expertiza,este normal?Cum trebuie sa ma comport?Va multumesc mult!
Buna ziua,in fiecare an mai mult de 3 miliarde de euro ajung in Romania de la cei care lucreaza in strainatate,bani care acopera neajunsurile din sistemul social,care permit pensionarilor si persoanelor fara venit sa nu cerseasca o bucata de paine.Un salariat in Romania isi poate ajuta parintii fara sa fie impozitat,unul care numai el stie cum castiga un ban departe de casa,trebuie sa plateasca comisioane sa-i trimita si mai nou taxe pentru a acoperi gaurile din bugetul de stat,ma intreb daca aceste legi se fac cu creierul sau cu o alta parte a corpului,ce se intampla daca acesti bani nu mai ajung in Romania?Cine face trafic de droguri nu trimite bani acasa prin western union,Romania trebuie sa multumeasca pentru fiecare euro care intra in tara nu invers!Haideti sa renuntam la cetatenie sa vedem ce mai taxeaza!!!!
Multumesc mult pentru raspuns,el a recunoscut ca nu a citit pe decizia de pensionare dar a fost la Casa de Pensii impreuna su sora mea,li s-a raspuns ca ,cu 1 % se poate asocia,nu are un raspuns scris sau o inregistrare pentru ca are prea mult bun simt si are incredere in persoane,este o lectie importanta pentru el,pacat ca nu-si va vedea pensia de 2 milioane cat va trai,nu va muri de foame dar imi pare rau pentru ca este o persoana cinstita si inca mai crede ca este o decizie nedreapta atat timp cat nu a incasat nici un leu si ca s-a informat inainte de a se asocia..Va multumesc din nou pentru timpul acordat si va urez numai bine!
Buna ziua,va multumesc anticipat pentru orice raspuns la nedumerirea mea.Sora mea si-a deschis un AF,nu putea sa-l deschida singura si l-a inregistrat pe tata pensionar pe caz de boala gradul 2 cu 1%.Inainte de infiintare a intrebat la Camera de Comert si i s-a raspuns ca nu erau probleme,tatal meu nu a avut nici un leu din activitatea AF-ului,cand a iesit la pensie de drept a fost amendat cu 200 de milioane,practic nu va mai primi pensia cat va trai.A facut actiune legala si nu a castigat...saracul nu are nici o vina si nici un folos din toata afacerea,a vrut sa-si ajute copilul,cine a gresit a fost functionara de la Camera de Comert care trebuia sa-i ajute nu sa-i bage in noroi,se poate rezolva cumva,amnistia pensionarilor e valabila si pentru el?Multumesc din suflet