avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_blueeyes2000

Activitate cristina_blueeyes2000

Mi-am dat demisia fara preaviz de la locul de munca in data de 27 aprilie. Inaintea mea a mai plecat cineva iar la lichidare nu ia calculat nici explicat cum vine cu concediul de odihna neefectuat ci ia zis ca atata se plateste, fara nici o foaie fara nimic asa ca un plop in aer. Pe cim am 20 de zile de co. Am salariul minim pe economie. Nu am primit niciodata vreun fluturas ci ne dadea bani si zicea atata ai pe luna asta si nu am semnat ceva. Asigurata am fost ca m-am interesat. Pe 2016 mai am 5 zile neefectuate. Cum imi calculez eu zilele de concediu ramase si cati bani ar trebui sa iau in mana?
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu
Asta am inteles cum se calculeaza dar cand vine platit, in salariu sau in plus fata de salariu?
Ma puteti lamurii cu aceasta indemnizatie. Ea vine inclusa in salariu sau este in plus pe langa salariu? Am citit in codul muncii ca trebuie sa til dea inainte cu 5 zile de intrarea in concediu. Eu nu am primit nimic sau cum vine ca nu il pot intelege. De intrebat sefi nu pot ca ei zic ca trebui sa vb cu contabila si trec zile si se fac ca ploua si multe altele ca sa muncim si drepturi mai putin.
Răspuns la discuția concediu de odihna
Am uitat sa spun ca sefi au trecut de la pfa la srl. Pe data de 29.11.2016 am semnat cim la srl iar pe data de 01.12.2016 am semnat cerea de lichidare la pfa. Cum ma afecteaza pe mine ca angajat la drepturi (ex. concediul de odihna).
Răspuns la discuția concediu de odihna
multumesc
Răspuns la discuția concediu de odihna
deci prin urmare cat am lucrat in 2016 tre sa iau zilele de concediu pana la sf anului sau merge sa le iau si la anul?
buna. sunt angajata de pe 15 feb 2016. in sept patronul mi-a dat concediu de odihna 4 zile. acum spune ca de fapt eu nu am dreptul la CO pt ca nu am un an de munca. cum vine cu CO? imi puteti explica?
Răspuns la discuția Explicare sentinta de condamnare
va multumesc mult!!!!!!!!! deci tot ce am de facut e sa nu fac apel ca e favorabil pt mine(e prima abatere), sa stau in banca mea(cam greu) 2 ani si 8 luni(si daca in timpul asta mai fac vreo boacana ce patesc?) si sa platesc 500 ron cheltuieli judecata.
poate cineva sa ma ajute sa inteleg ce scrie aici si ce as putea face in continuare...mentionez ca executarea pedepsei cu inchisoare nu as dorii si bani de platit nu am...am mai inteles ca as putea sa fac munca in folosul comunitati?


Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul art 396 alin. 1 NCPP dispune schimbarea încadrării juridice dată faptelor prin actul de sesizare al instanţei faţă de inculpatul ...... ...... din infracţiunile de deţinere şi folosire la pescuit de către personae neautorizate a uneltelor de pescuit comercial, prev. de art. 64 alin. 1 lit. k din OUG nr. 23/2008, şi deţinere şi folosire de plase de pescuit tip monofilament, prev. de art. 64 alin. 1 lit. m din OUG nr. 23/2008, în infracţiunile de deţinere şi folosire la pescuit de către personae neautorizate a uneltelor de pescuit comercial, prev. de art. 64 alin. 1 lit. i din OUG nr. 23/2008 şi deţinere şi folosire de plase de pescuit tip monofilament, prev. de art. 64 alin. 1 lit. k din OUG nr. 23/2008 I ) Condamnă pe inculpatul ............... , pentru savârşirea următoarelor infracţiuni : 1 ) - conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art. 86 alin.1 din OUG 195/2002, republicată , cu aplicarea art 375 alin 1 CPP coroborat cu art 396 alin 10 CPP şi art 5 NCPEN , la pedeapsa de 8 luni închisoare , 2 ) - deţinere şi folosire la pescuit de către personae neautorizate a uneltelor de pescuit comercial, prev. de art. 64 alin. 1 lit. i din OUG nr. 23/2008, cu aplicarea art 375 alin 1 CPP coroborat cu art 396 alin 10 CPP şi art 5 NCPEN la pedeapsa de 4000 lei amendă penală 3 ) - deţinere şi folosire de plase de pescuit tip monofilament, prev. de art. 64 alin. 1 lit. k din OUG nr. 23/2008, cu aplicarea art 375 alin 1 CPP coroborat cu art 396 alin 10 CPP şi art 5 NCPEN la pedeapsa de 4000 lei amendă penală. În temeiul art. 33 alin 1 lit. a CPEN- 1968 raportat la art. 34 alin 1 lit. d CPEN- 1968 , cu aplicarea art. 5 NCPEN, contopeşte pedepsele aplicate inculpatului în pedeapsa cea mai grea . PEDEAPSA DE EXECUTAT - 8 LUNI ÎNCHISOARE . Interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II a şi b CPEN - 1968 în condiţiile şi pe durata prevăzută de art. 71 CPEN - 1968 În temeiul art 81 CPen dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei În temeiul art 82 CPen stabileşte termen de încercare 2 ani şi 8 luni calculat de la data rămânerii definitive prezentei hotărâri Atrage atenţia inculpatului asupra prev art 83 C Pen . În temeiul art 71 alin 5 CPen dispune suspendarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. Aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a pescui pe o perioadă de 3 ani , în condiţiile prevăzute de art. 64 alin 1 din OUG 23/2008 Constată că asistenţa juridică a inculpatului nu este obligatorie . În temeiul art 274 alin 1 CPP obligă pe inculpat la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de către stat . Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare . Pronunţată în şedinţă publică azi 02 - 12 - 2015