avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ang671

Activitate ang671

buna ziua,
se poate face contract de vanzare cumparare doar pe 2 camere din 4,avand in vedere ca sunt 2 frati la mijloc?
mentionez ca acum apartamentul este pe numele unuia dintre frati care nu locuieste la adresa,iar celalalt frate care sta in apartament vrea sa fie sigur ca are si el 2 camere asa cum s au inteles ulterior
multumesc
buna ziua,
am avut un incident in urma caruia mi s-a lovit masina in parcare.
am introdus cererea de despagubire in data de 17 iunie 2021 nefacandu-se plata nici in momentul de fata, dupa mii de telefoane si incercari la unul dintre sediile Euroins.
mentionez ca mi s-a dat dauna totala la masina.
va rog sa ma sfatuiti ce pot face in cazul acesta?
multumesc
informatii despre vanzare apartament
buna ziua,
am vandut un apartament in sect 5 unde am fost 2 coproprietari,eu si fostul sot si noi la randul nostru am mandatariat pe fiica noastra sa ne reprezinte intru totul
as vrea sa aflu unele informatii cu privire la ce trebuie facut cu stergerea rolului de la ditl sa nu ne trezim peste ceva timp cu datorii.
iar la celelalte respectiv enel si distrigaz trebuiesc reziliate contractele sau se face automat cand isi va face noul proprietar
va multumesc
buna ziua,
am un apartament si suntem 2 coproprietari,respectiv eu si fostul sot,neexistand un partaj.
noi 2 am fost de acord sa ii facem procura unicei noastre fiice sa ne reprezinte in vanzarea apartamentului banii revenindu-i ei, fara sa mai facem act de vanzare cumparare .
fiica noastra a gasit un posibil cumparator care va face un imprumut la o banca.
banca a cerut o gramada de hartii,nu asta este problema ci faptul ca fostul sot ar avea 2 litigii mai vechi.
intrebarea este urmatoarea- se poate intampla sa nu se acorde creditul cumparatorului la banca din aceasta cauza?
mentionez ca apartamentul nu are nici o datorie la stat nici nu a fost ipotecata.
multumesc
buna ziua
am un apartament unde suntem 2 coproprietari,respectiv eu si fostul sot.
avem o fiica rezultata din casatorie si dorim sa ii facem o procura prin care poate sa ne reprezinte sa vanda apartamentul banii dorim sa ii revina ei.
putem rezolva aceasta problema la notar?
am inteles ca trebuie scos certificat fiscal ptr apartament ca sa poata fii vandut.
intrebarea mea este daca fostul sot are datorii la buget in alt sector decat in cel cu apartamentul se poate scoate fiscalul?
mentionez ca la apartament sunt achitate toate taxele si impozitele.
multumesc
buna ziua,
sunt administrator de firma si suntem 2 asociati cu cate 50 si 50
am o fiica din prima casatorie si as vrea sa stiu daca decedez cei 50% din firma ii v-a mostenii fiica sau sotul meu care este celalalt asociat?
dorinta mea ar fi sa mosteneasca fiica mea si va rog sa ma sfatuiti ce demersuri trebuiesc facute acum cat eu sunt in viata?
multumesc
Discuție carte de munca
buna ziua,
daca nu mi s-a gasit cartea de munca la itm cum pot sa aflu ce vechime am in campul muncii?
ce demersuri trebuiesc facute va rog?
Buna ziua.
In momentul de fata detin o firma mai exact un srl,iar fratele meu a mai adaugat un cod caen secundar cu alt domeniu de activitate decat cel pe care il detin.
Fratele meu a facut un contract cu o firma pe domeniul sau si as vrea sa stiu cum poate acesta sa scoata niste bani din firma mea?
Va multumesc.
Discuție Carte de munca
buna ziua,ce pasi trebuiesc urmati pentru a afla ce vechime am in campul muncii unde pot merge sa ma interesez va rog.
In cazul in care nu mi se gaseste cartea de munca ce alternative am .Va multumesc.
Discuție succesiune
buna ziua,as vrea sa stiu va rog daca mai trebuie facuta succesiune dupa moartea soacrei mele care are 3 copii,avand in vedere ca i-a facut contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager unuia dintre copii,celorlalti nelasandu-le nimic.
va multumesc