avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate cristipetre

Activitate cristipetre

Am urmatoarea intrebare !
Se poate efectua transport marfa contra cost cu o masina cu care am incheiat un contract de comodat ?
Mentionez ca am firma cu licenta de transport iar masina in cauza este pe persoana fizica fiind proprietatea asociatului !
Multumesc pentru raspuns !
poate fi un functionar public (secretar de primarie la comuna) asociat la un srl cu domeniu de activitate transport rutier de marfuri !!!
daca firma este acum microintreprindere si plateste impozit pe venit si incheie un contract de asociere in participatiune cu o firma de jocuri de noroc si realizeaza venituri din aceasta activitate mai poate fi microintreprindere sau trece la impozit pe profit de 16 % ???
Răspuns la discuția Scutiri de impozit
daca administratorul unic al firmei are pensie de invaliditate de gr. 3 de care scutiri de taxe si impozite benefeficiaza firma ????
o persoana fizica care realizeaza venituri din activitatea firmei (dividente) , salariu si din cedarea folosintei bunurilor poate beneficia de pensie de invaliditate gr.3 ?
Răspuns la discuția Dividende 2016
unde pot vedea intr-un bilant aferent unui an anterior anului 2015 daca dividentele au fost repartizate sau nu pentru ca pana la aceasta data nu au fost incasate de administrator.
va multumesc
Răspuns la discuția Dividende 2016
daca dividentele din anii precedenti anului 2015 au fost repartizate in bilant ce impozit pe dividente platesc daca le incasez in anul 2016
care sunt scutirile de impozite si taxe de care beneficiaza o persoana cu invaliditate gr.3 .Daca are firma poate beneficia de pensia de invaliditate gr.3 si de scutirile aferente ?
Discuție Dividende 2016
persoana fizica care are venit din dividente plateste impozit pe venit ?

ce impozit platesc la dividentele anilor anteriori 2010- 2015 daca urmeaza sa le iau in 2016.platesc 5% numai la dividentele anului 2015 sau platesc diferentiat pe anii din urma si anume 16 %
Am firma si platesc impozit pe venit pe microintrprindere, Din 2016 urmeaza sa realizez venituri pe firma din pariuri sportive si aparate electronice in baza unor contracte de asociere in participatiune. Ma mai incadrez in continuare la impozit pe venitul microintreprinderilor sau trebui sa depun vreo declaratie la fisc pentru a trece la impozit pe profit de 16 % ????