Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe firma

Am firma si platesc impozit pe venit pe microintrprindere, Din 2016 urmeaza sa realizez venituri pe firma din pariuri sportive si aparate electronice in baza unor contracte de asociere in participatiune. Ma mai incadrez in continuare la impozit pe venitul microintreprinderilor sau trebui sa depun vreo declaratie la fisc pentru a trece la impozit pe profit de 16 % ????
Cod fiscal:

art 48:
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:

a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;

b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;

c) desfăşoară activităţi în domeniul jocurilor de noroc;

d) desfăşoară activităţi de explorare, dezvoltare, exploatare a zăcămintelor petroliere şi gazelor naturale.

ART. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului
(3) Microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfăşoare activităţi de natura celor prevăzute la art. 48 alin. (6) datorează impozit pe profit începând cu trimestrul respectiv.
(4) Calculul şi plata impozitului pe profit de către microîntreprinderile care se încadrează în prevederile alin. (1) şi (3) se efectuează luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate începând cu trimestrul respectiv.

Deci veti trece la impozit profit din trim in care realizati astfel de venituri.