avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Activitate srgstancu

Activitate srgstancu

Buna Seara,

Cat dureaza redactarea unei astfel de hotarari a Curtii de Apel in ziua de astazi ? Se poate ,,grabi,, in vreun fel legal aceasta redactare a hotararii?

Multumesc si apreciez orice raspuns.

Multumesc pentru raspunsuri. Problema este ca nu desfasor nici o activitate, sunt izolat.Nu se doreste de catre angajator, decat sa ma faca sa renunt si sa-mi dau demisia.
Cum se poate demonstra reaua credinta, daca nu exista nici un angajat in firma? ma hartuieste zilnic cu tot felul de procese verbale pe care le intocmeste la sf de zi.
Astept orice sfaturi referitor la aceste probleme.

Multumesc
Buna Ziua,

Dupa 2 ani in care m-am judecat cu angajatorul, am castigat procesul iar sentinta Curtii de apel este definitiva. Angajatorul este obligat sa ma rengajeze si sa-mi plateasca salariile, alte beneficii, etc. Am fost Directorul Executiv al acestei firme timp de 5 ani cu 40 angajati si rezultate f bune ( dintr-o firma in insolventa am dus-o la un C.A de 2 mil euri cu un profit de 0.5 mil eur ). Raspundeam de managemnetul firmei si raportam direct catre administrator si actionari.M-au citat si m-am prezentat la job, m-au reincadrat, dar dupa 4 zile m-au detasat la o alta firma de-a lor, cu acelasi administrator si actionari. Am semnat detasarea ( dupa ce m-am consultat cu avocatul ) si m-am prezentat la noul angajator. Practic au infiintat o noua firma intr-un apartament si m-au detasat la aceasta firma cu sediul in acel apartament. Practic m-au izolat intr-o firma in care sunt singurul angajat Mi-au intocmit actele de angajare si am semnat pentru protectia muncii si PSI.
Problema este urmatoarea;
- Cum imi pot recupera sumele pe care angajatorul mi le datoreaza in urma hotararii judecatoresti definitive ( Curtea de Ape ) ? Precizez ca nu s-a redactat hotararea de catre Curtea de Apel.
- Ce trebuie sa fac astfel in cazul acestei detasari ? Sa o contest ? Sa merg mai departe la job in acel apartament unde nu este decat o masa si un scaun, pana cand or sa-mi plateasca sumele datorate?
- Sa demisionez ?

Astept orice pareri avizate din partea voastra.

Multumesc
George
buna ziua,

Am fost prezent la proces, in sala de judecata mi-a fost inmanata intampinarea Politiei impotriva actiunii de catre judecator si deasemeni mi s-a rulat inregistrarea video.
In intampinare au fost atasate;
- copie proces verbal
- raport al politistului care m-a oprit in care descrie fapta
- copie dupa verificarea metrologica a aparatului radar
- cd-ul cu filmarea
- 4 poze dupa inregistrarea video in care in una este trecuta viteza de 101 km / ora
Referitor la acestea m-am aparat astfel;
- referitor la procesul verbal , ca este gresita trecuta suma de catre politist, in sensul ca a trecut jumatate din minim in valoare de 652,5 ron in loc de 725 ron
- verificarea metrologica ( VALABIL ) este pentru autospeciala cu nr de inmatriculare MAI 12607 in loc de auto cu alt numar de inmatriculare ce este trecut in PV. Aici POLITIA a atasat copii atat de pe talonul pe autospeciala MAI 12607,cat si pe cel cu numarul de inmatriculare ce m-a oprit pe mine, precizand ca acest auto are 2 perechi de numere de inmatriculare. Este legal asta ?
- in procesul verbal nu se precizeaza daca radarul este in miscare sau stationat si nu este trecuta seria si anul fabricatiei cinamometrului de pe masina Politiei ( doar marca acestuia PYTHON instalat pe auto .......careta 415 este in PV).
- in poze cat si in filmare nu se poate distinge clar numarul de inmatriculare.Astfel in pozele prezentate ca probe, nu se poate citi numarul nu se vede clar. In poze mai apar si alte masini pe ambele sensuri de circulatie. La poza in care am 101 km / h politia a tras o sageata in care precizeaza numarul de inmatriculare. Este procedura corecta?
- deasemeni in PV a trecut ca am fost inregistrat la ora 11 si 12 minute ( chiar daca politistul putea trece in PV, exact ora radarului ) iar in poza radarului in care este trecuta viteza acesta indica ora 11:12:53 secunde. Asta inseamna ca ora la care am fost inregistrat de radar este diferita fata de ora din inregistrare.
- in poza cu viteza de 101 km / h in fata vitezei in coltul din stanga jos este trecuta litera T, ceea ce poate insemna ca aparatul isi facea autotestarea si nu poate constitui proba poza respectiva.
- Sa se ceara Biroului de metrologie abaterea de masurare a cinamometrului si sa se ia in considerare abaterea de masurare de +/_ 4% conform acestuia, avand in vedere deciziii ale judecatorilor din Romania pe aceasta cauza.

Judecatorul a amanat pronuntarea pentru ziua de maine, pe care o astept cu interes.

Acum intrebarea pe care o am este?
- in cazul unei sentinte nefavorabile se poate face apel?

Multumesc
Sergiu
buna ziua,

Am fost prezent la proces, in sala de judecata mi-a fost inmanata intampinarea Politiei impotriva actiunii de catre judecator si deasemeni mi s-a rulat inregistrarea video.
In intampinare au fost atasate;
- copie proces verbal
- raport al politistului care m-a oprit in care descrie fapta
- copie dupa verificarea metrologica a aparatului radar
- cd-ul cu filmarea
- 4 poze dupa inregistrarea video in care in una este trecuta viteza de 101 km / ora
Referitor la acestea m-am aparat astfel;
- referitor la procesul verbal , ca este gresita trecuta suma de catre politist, in sensul ca a trecut jumatate din minim in valoare de 652,5 ron in loc de 725 ron
- verificarea metrologica ( VALABIL ) este pentru autospeciala cu nr de inmatriculare MAI 12607 in loc de auto cu alt numar de inmatriculare ce este trecut in PV. Aici POLITIA a atasat copii atat de pe talonul pe autospeciala MAI 12607,cat si pe cel cu numarul de inmatriculare ce m-a oprit pe mine, precizand ca acest auto are 2 perechi de numere de inmatriculare. Este legal asta ?
- in procesul verbal nu se precizeaza daca radarul este in miscare sau stationat si nu este trecuta seria si anul fabricatiei cinamometrului de pe masina Politiei ( doar marca acestuia PYTHON instalat pe auto .......careta 415 este in PV).
- in poze cat si in filmare nu se poate distinge clar numarul de inmatriculare.Astfel in pozele prezentate ca probe, nu se poate citi numarul nu se vede clar. In poze mai apar si alte masini pe ambele sensuri de circulatie. La poza in care am 101 km / h politia a tras o sageata in care precizeaza numarul de inmatriculare. Este procedura corecta?
- deasemeni in PV a trecut ca am fost inregistrat la ora 11 si 12 minute ( chiar daca politistul putea trece in PV, exact ora radarului ) iar in poza radarului in care este trecuta viteza acesta indica ora 11:12:53 secunde. Asta inseamna ca ora la care am fost inregistrat de radar este diferita fata de ora din inregistrare.
- in poza cu viteza de 101 km / h in fata vitezei in coltul din stanga jos este trecuta litera T, ceea ce poate insemna ca aparatul isi facea autotestarea si nu poate constitui proba poza respectiva.
- Sa se ceara Biroului de metrologie abaterea de masurare a cinamometrului si sa se ia in considerare abaterea de masurare de +/_ 4% conform acestuia, avand in vedere deciziii ale judecatorilor din Romania pe aceasta cauza.

Judecatorul a amanat pronuntarea pentru ziua de maine, pe care o astept cu interes.

Acum intrebarea pe care o am este?
- in cazul unei sentinte nefavorabile se poate face apel?

Multumesc
Sergiu

Buna seara,

Inca nu am primit un raspuns profi la ultimele 2 intrebari. Ma poate ajuta cineva?

Sergiu
astept si alte raspunsuri.

Multumesc
Buna Ziua,

Acum 2 ani am cumparat un teren cu banii ce au provenit din economiile personale.La notar pe CVC a fost trecuta si sotia mea, noi fiind casatoriti la acea data, avand regimul comuntatii legale de bunuri.
Ce trebuie sa fac ca acest teren sa devina bun propriu ? Pot incheia la notar o conventie cu sotia mea ?
Desemeni detin si un apartament achizitionat cash, inainte de casatorie. Sotia poate avea drep la aceasta proprietate?

Multumesc
Sergiu
Buna Ziua,

Am fost surprins de radar cu viteza de 101 km/h in localitate ( legal 50 km/h ) si mi-a fost suspendat permisul pe 90 de zile.Agentul a gresit valoarea amenzii in PV, astfel in loc de 675 ron cat reprezenta jumatate din 1350, a trecut suma de 637.50 ron. Am contestat PV, in care am cerut dovezile Politiei ( inclusiv buletin metrologic, etc ).Deasemeni am invocat si abaterea pe care o are aparatul radar de +/-4%.
Am urmatoarele intrebari;
- Judecatorul poate anula PV , datorita greselii pe care a facut-o agentul?
- In cazul in care judecatorul nu anuleaza PV, care sunt sansele sa ia in considerare abaterea de +/-4% si sa reancadreze fapta care inseamna doar amenda?
- Cum ar trebui sa ma apar in fata judecatorului la momentul procesului pentru a-l determina sa reancadreze fapta ?
- In cazul in care pierd procesul pot sustine examenul pentru reducerea suspendarii la 30 de zile?

Multumesc
Sergiu
Buna Seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie;
- am sediul social al unui SRL ( obiect de activitate consultanta in management fara activitate) pe apartamentul meu proprietate personala. In luna iulie am primit decizia de impunere respectiv impozitul pe cladire si teren. Suma calculata este de 2 % din valoarea de impunere ( peste 2000 lei ) chiar daca doamna contabil a trimis documentele ( contractual de inchiriere, etc ) conform legii pana in data de 1 iunie 2016, catre DITL Sect 1 ( am si confirmarea de primire). Intre timp am primit si Somatie Dosar de executare pe suma respective.
Am discutat telephonic astazi cu persoana de la DITL care mi-a spus ca trebuia sa depun un Dosar de evaluare a apartamentului, ca nu se mai poate face nimic si ca trebuie sa platesc sumele respective.
Maine vreau sa merg la sediul lor si sa discut despre aceasta problema, sa le explic ca nu am activitate la sediul social si sa-mi spuna ce documente trebuie sa le aduc pentru a face calcului correct vis a vis de impozit. Pana acum nu am bagat cheltuielile apartamentului pe firma.......
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti de ce am nevoie pentru ai convinge sa-mi recalculeze decizia corect avand in vedere ca nu au luat in calcul declaratia trimisa de contabila....

Multumesc
Sergiu