avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren cumparat in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren cumparat in timpul casatoriei

Buna Ziua,

Acum 2 ani am cumparat un teren cu banii ce au provenit din economiile personale.La notar pe CVC a fost trecuta si sotia mea, noi fiind casatoriti la acea data, avand regimul comuntatii legale de bunuri.
Ce trebuie sa fac ca acest teren sa devina bun propriu ? Pot incheia la notar o conventie cu sotia mea ?
Desemeni detin si un apartament achizitionat cash, inainte de casatorie. Sotia poate avea drep la aceasta proprietate?

Multumesc
Sergiu
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 13:23, 26 Iulie 2017
Buna ziua,
1. da, pentru teren!
2. NU pentru imobil!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri comune sau nu? realest25 realest25 Buna ziua. Am un apartament proprietate personala si nu sunt casatorit. Daca m-as casatori la un moment dat, vreau sa stiu daca locuinta ar deveni bun comun, ... (vezi toată discuția)
apartament dobândit înaintea căsătoriei. o convenție matrimonială mă ajută să nu-i pierd valoarea dacă îl voi vinde și vom cumpăra altul, după căsătorie? Nustiucine Nustiucine Salutare. As dori sa stiu raspunsul la cateva intrebari legate de conventia matrimoniala deoarece anul acesta ma voi casatori. Momentan am un apartament pe ... (vezi toată discuția)
Speta regim matrimonial leonida leonida Buna ziua, X si Y sunt casatoriti dinaintea intrarii in vigoare a noului cod civil, X are un apartament si o garsoniera dinainte de casatorie, acum X vrea sa ... (vezi toată discuția)