Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren cumparat in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren cumparat in timpul casatoriei

Buna Ziua,

Acum 2 ani am cumparat un teren cu banii ce au provenit din economiile personale.La notar pe CVC a fost trecuta si sotia mea, noi fiind casatoriti la acea data, avand regimul comuntatii legale de bunuri.
Ce trebuie sa fac ca acest teren sa devina bun propriu ? Pot incheia la notar o conventie cu sotia mea ?
Desemeni detin si un apartament achizitionat cash, inainte de casatorie. Sotia poate avea drep la aceasta proprietate?

Multumesc
Sergiu
Buna ziua,
1. da, pentru teren!
2. NU pentru imobil!