avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate nela1961

Activitate nela1961

Răspuns la discuția Abuz in serviciu
Buna dimineata,
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
Cu stima,
Multumesc mult pentru sfaturi.
Da, doresc sa vad motivarea hotararii deoarece motiunea prezinta solutia pe scurt fara a contine dispozitivul hotararii asa cum prevede cpp.
Am avut o plangere penala pt savarsirea infractiunii de abuz in serviciu. La propunerea politiei judiciare, procurorul de caz a dat solutia ca "fapta nu exista". Am contestat-o la primul procuror care a mentinut solutia si astfel am ajuns la judecatorul de camera preliminara.

Buna dimineata,
Am si eu o intrebare legata de abuzul in serviciu. Problema se prezinta astfel: sunt pensionar militar si conform art.1 alin.(2) din OUG nr.1/2011 obligativitatea identificarii si transmiterii la casele de pensii a veniturilor in urma carora se va calcula dreptul de pensie revine institutiilor din cadrul sistemului national de aparare. In urma adeverintei de venit emisa in 2013, casa de pensii sectoriale mi-a emis o decizie fara a lua in calcul venitul din 46 de luni care era mai mare decat cel in urma caruia mi s-a emis prima decizie in 2011. In opinia mea s-a savarsit infractiunea de "abuz in serviciu". Am contestat aceasta decizie si desi casa de pensii sectoriale era obligata sa transmita la comisia de contestatii, contestatia mea in care la primul punct contestam faptul ca nu mi-au fost luate in calcul veniturile din cele 46 de luni,precum si dosarul meu insotit de NOTA DE PREZENTARE A CAZULUI, CUPRINZAND TEMEIURILE DE DREPT SI DE FAPT CARE AU CONDUS LA EMITEREA DECIZIEI, PRECUM SI CONCLUZIILE REIESITE IN URMA REVERIFICARII DOSARULUI nu a costatat nimic deosebit.Deoarece comisia de contestatii nu a dat o solutie in termen de 45 de zile cum prevede legea, m-am adresat M.Ap.N. prin biroul relatii cu publicul cu o sesizare prin care aduceam la cunostinta ca s-a savarsit o fapta penala la emiterea deciziei si solicitam ca in conformitate cu obligatiile ce-i revin conform codului de procedura penala sa fie incunostiintate organele abilitate de savarsirea acestei fapte penale. M.Ap.N. nu numai ca nu a sesizat organele abilitate, dat a trimis sesizarea mea spre rezolvare casei sectoriale de pensii care a emis o noua decizie luand in calcul si venitul din cele 46 de luni.
Intrebari:
1).Neluarea in calcul a venitului din cele 46 de luni in care venitul era mai mare reprezinta o fapta penala?
2).Este legala aceasta ultima decizie avand in vedere faptul ca s-a emis cu incalcarea prevederilor art.107 din L.263/2010 in sensul ca eu nu am solicitat revizuirea, iar operarea din oficiu consider ca nu este valabila deoarece casa de pensii sectoriala a avut de 2 ori obligatia de a verifica dosarul meu si nu a constatat nimic ilegal?
3).M.Ap. N. a procedat legal cand a trimis sesizarea mea spre rezolvare casei de pensii?
4).Deoarece casa de pensii sectoriala a emis aceasta ultima decizie luand in calcul si venitul din cele 46 de luni poate "sterge" fapta penala savarsita la emiterea penultimei decizii?
Cu stima


Buna dimineata,
Am avut un proces care s-a judecat in camera preliminara, in urma caruia mi s-a comunicat o minuta. Avand in vedere faptul ca a ramas in pronuntare este suficienta doar minuta, care nu prezinta decat solutia pe scurt fara a exista o motivare, sau judecatoria trebuie sa-mi transmita si hotararea?
Cu stima,
Răspuns la discuția Ordonanta de clasare
Buna dinineata,
Eu consider ca este o incalcare a cpp, articolele mentionate, faptul ca nici ordonanta si nici referatul politiei nu respecta prevederile celor 2 articole.Exista un art. in cpp care mentioneaza ca ordonanta procurorului poate sa fie intocmita fara a respecta prevederile art. 286 alin.(2) cpp, DAR NUMAI DACA REFERATUL ORGANULUI DE POLITIE INTRUNESTE CONDITIILE PREVAZUTE DE ART.321 cpp.
Cat priveste vatamarea , avand in vedere ca este o clasare a cauzei ( fara a fi motivata) mi se interzice accesul la in proces echitabil (art.6 din Conentie) in care urma sa ma constitui parte civila pt recuperarea prejudiciului.
Cu stima
Răspuns la discuția copie sedinta in sala de judecata
Buna dimineata,
Multumesc pt. raspuns,
Cu stima

Buna dimineata,
Am si eu o intrebare si sper ca ma poate ajuta cineva. Ordonanta de clasare emisa de procuror( fapta nu exista, art. 16, litera a cpp) incalca prevederile art.286, alin.(2), litera d, din cpp.Nici referatul politiei nu respecta prevederile art.321 cpp.Reprezinta acest lucru caz de nulitate conform art.282 cpp?
Cu respect

Buna dimineata,
Am inteles ca sedintele in sala de judecata sunt inregistrate. Pot solicita o inregistrare (audio, video ) a sedintei de judecata? Daca da cum pot solicita si in ce conditii.
Multumesc mult.