avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate acn

Activitate acn

Deci clar este ca trebuie sa ajung la un notar, o sa incerc si la Constanta, poate nu o sa fie nevoie de Bucuresti.
Va multumesc mult de tot !
Toate cele bune !
Buna ziua
Decedatul avea domiciliu pe Bucuresti eu pe Constanta.
Mi a fost foarte greu sa obtin si certificatul de deces. Pe cine ar trebui sa dau in judecata pt iesirea din indiviziune?

gi-jane2 a scris:

iesirea din indiviziune o faceti fata de celalalt coproprietar, cum el a murit, trebuie sa va judecati sau sa partajati la notar cu mostenitorii acestuia, de aia v-am zis sa ii cautati.
incercati sa vindeti arendasului cota asta ideala ce o aveti.

Deci daca as iesi din indiviziune mi s ar stabili clar unul din loturi si as putea vinde.
Cum pot face iesirea ? Care sunt pasii ? Este costisitor ?

gi-jane2 a scris:

o iesire din indiviziune ar insemna ca ori fiecare sa aiba un teren, ceea ce e cel mai mult probabil si cu plata unei evenuale diferente de bani, fie sa aveti fiecare cate o jumatate de teren, numai ca spre deosebire de aum, sa stiti care e exact partea dvs

Buna ziua,
Am facut toate demersurile din partea fratelui decedat al bunicii nu gasesc pe nimeni.
Partea proasta este ca terenul mostenit este format din 2 loturi si am dreptul la jumatate din fiecare . Daca ies din indiviziune ce presupune acest lucru , va rog ?
Va multumesc mult pt suport @

gi-jane2 a scris:

nu puteti vinde decat daca gasiti cumpaator pt cota dvs parte, ceea ce e destul de greu.
Ca sa vindeti o bucata de teren , respectiva bucata, trebuie sa iesiti din indiviziune, deci gasiti-i pe mostenitori.

Buna ziua tuturor !
Bunica mea impreuna cu fratele au mostenit de la parinti un teren extravilan de 1,5 ha. Dupa decesul bunicii am facut succesiunea pentru teren . Acest teren este dat in arenda inca de pe vremea cand traia bunica unui arendas. Am fost si am platit taxe pt impozit pt acest teren pt ultimii 5 ani . am facut si cadastrul si intambularea acestuia. Asa cum am mentionat pe teren este si fratele bunicii ,de care nu stim nimic de el de 40 de ani doar ca s a mutat la Bucuresti. Problema mea este ca acel 1.5 ha este impartit in doua loturi si fiecare are dreptul la 1/2 din fiecare lot si cu toate ca am facut cadastru nu imi pot vinde partea fiind astel impartit intre cei doi mostenitori , eu si fratele bunicii. Stiind ca locuieste la Bucuresti am facut toate demersurile si am obtinut un certificat de deces dar atat nimic mai mult.Nu stiu daca sotia dansului mai traieste sau daca are copii. Intrebarea mea este : Cum as putea sa imi vand partea din teren , cu toate ca am cate o jumatate din fiecare lot din cat este format terenul de 1.5 ha ? Va rog mult sa imi oferiti suport.
Multumesc !
Răspuns la discuția CONTRACT INCHIRIERE APARTAMENT
Buna ziua,
Nu ne mai intereseaza sa cadem la pace cu ei si sa le cumparam acum imobilul .Ne am orientat catre un imobil nou care acum este inca in faza de constructie , Ne conditioneaza timpul din pacate si este rau ca nu avem nici o solutie viabila care ne ar putea ajuta.
Va multumim mult pt raspuns .
Buna ziua,
Locuim intr-un apartament pe care nu am reusit sa il cumparam deoarece dupa vreo 10 ani de judecata intre primarie si niste mostenitori de a saptea spita iviti din America acestia au reusit in urma cu 5 ani sa castige procesul de retrocedare. Intre noi si ei sa semnat un contract pe 5 ani de locatiune care expira pe 1 sept 2020 . Noi vrem sa cumparam un apartament de la un dezvoltator care construieste un bloc de locuinte dar care se finalizeaza in 2021 cam prin septembrie .Intrebarea noastra ar fi daca ne poate ajuta cumva legea sau nu stiu ce orice altceva , context covit etc sa putem prelungi acest contract de locatiune care expira pe 1 sept 2020 cu inca un 1 an ?
Va rugam sa ne ajutatii cu un raspuns .
Va multumim .
Buna ziua
Va multumesc tuturor pentru răspunsuri !
Sanatate multa !
Răspuns la discuția Rate amanate
Se poate invoca si legea ?
Răspuns la discuția Rate amanate
Se poate invoca si legea ?