avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_ghi

Activitate ionut_ghi

Discuție Vama
Buna ziua! Am un prieten care de -a lungul anilor a economisit ceva bănuți muncind in străinătate dar trimiși in România . Acum ar vrea sa ia banii din România înapoi in străinătate. Știe ca la frontiera trebuiesc declarați având și dovezi . Întrebarea este se percepe ceva impozitare sau doar completează formularul și cam asta este.
Discuție Vama
Buna ziua! Am un prieten care de -a lungul anilor a economisit ceva bănuți muncind in străinătate dar trimiși in România . Acum ar vrea sa ia banii din România înapoi in străinătate. Știe ca la frontiera trebuiesc declarați având și dovezi . Întrebarea este se percepe ceva impozitare sau doar completează formularul și cam asta este.
Buna ziua! Am un prieten care de -a lungul anilor a economisit ceva bănuți muncind in străinătate dar trimiși in România . Acum ar vrea sa ia banii din România înapoi in străinătate. Știe ca la frontiera trebuiesc declarați având și dovezi . Întrebarea este se percepe ceva impozitare sau doar completează formularul și cam asta este.
Buna seara! In data de 9 Septembrie am fost eliberat condiționat iar ieri am primit o Înștiințare in care scrie :
In conformitate cu Art 260 din legea 135/2010 Privind Codul de procedură penală , va instiintam ca la data de 29/09 ora 12 am procedat la Afișarea prezentei nefiind îndeplinite condițiile de înmânare a plicului cu acte de procedura aferente dosarului cu nr 5770/333/2017 aflat pe rolul instanței JUDECĂTORIA VASLUI cu sediul..........
va comunicam ca sunteți in drept sa ca prezentați dupa de la Afișarea prezentei dar nu mai mult de 7 zile pt înmânarea actelor de procedura la sediul instanței JUDECĂTORIA VASLUI .........
La ce se referă acest articol?
Răspuns la discuția Liberare condiționata
A fost in 2008 si a fost eliberat in 2011 pe baza eliberarii conditionate-În baza art. 2 alin. 1,2 din Legea 143/2000 modificată prin Legea 522/2004 cu aplic. art. 41 alin. 2 cp, art. 74 lit. c cp şi art. 76 lit. a cp condamnă inculpatul GHINEŢ IONUŢ, la pedeapsa de 5 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de mare risc . În baza art. 65 cp aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II a şi b cp, pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale În baza art. 8 din Legea 39/2003 cu referire la art. 323 alin. 1,2 cp, art. 74 lit. c şi art. 76 lit. c cp condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de constituire a unui grup în vederea săvârşirii de infracţiuni. În baza art. 33 lit. a şi 34 lit. b şi art. 35 alin.1 cp contopeşte pedepsele aplicate urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 5 ani închisoare şi 2 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II a şi b cp după executarea pedepsei principale
iar dosarul pedepesei de 6 luni a fost pus pe fond in 2016
buna ziua!sotul meu a fost condamnat pt o perioada de 6 luni in data de 15.03.2017
a fost admis pt eliberarea conditionata abia pe 1.09.2017 afisarea a fost verificata pe internet,iar faxul a fost primit in cadrul penitenciarului pe data de 5.09.2017(astazi)...iar foaia minuta de eliberare a avut data de pe 4.09.2017.iar pe el l-a pus sa semneze abia in data de 5-daca semna de ieri maine ar fi trebuit sa iasa avnd in vedere ca se fac eliberari doar marti si miercuri .cu termen de contestatie in 3 zile...asta ar insemna vineri,doar ca vineri nu se fac liberari,decat marti si miercuri (12.13.09.2017) pedeapsa lui expira pe data de 15.09.2017-acum intrebarea noastra este ar fi bine sa iasa pe 12 sau sa stea sa si execute pedeapsa toata pana la data de 15?condamnatul fiind recidivist a mai beneficiat in urma de liberare conditionata.in momentul condamnarii de 6 luni tribunalul a specificat urmatoarele:
pentru săvârşirea infracţiunii de favorizarea făptuitorului, , prev. de art. 264 al. 1 C.pen- 1969 ., cu aplic. art. 37 lit a c.pen -1969 şi art 5 din NCP , prin recalificare din infracţiunea prev. de art. 269 al. 1 C.pen., cu aplic. art. 41 al. 1 C.pen. la pedeapsa de 6 luni închisoare . În baza art 61 cod penal 1969 menţine beneficiului liberării condiţionate pentru restul de pedeapsă de 655 zile rămas de executat din pedeapsa de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr 41/2010 a TRIBUNALULUI BACĂU.
dupa ce v-a iesi din detentie i ise v-a revoca din nou aceste 655 de zile?
buna ziua!sotul meu a fost condamnat pt o perioada de 6 luni in data de 15.03.2017
a fost admis pt eliberarea conditionata abia pe 1.09.2017 afisarea a fost verificata pe internet,iar faxul a fost primit in cadrul penitenciarului pe data de 5.09.2017(astazi)...iar foaia minuta de eliberare a avut data de pe 4.09.2017.iar pe el l-a pus sa semneze abia astazi-daca semna de ieri maine ar fi trebuit sa iasa avnd in vedere ca se fac eliberari doar marti si miercuri .cu termen de contestatie in 3 zile...asta ar insemna vineri,doar ca vineri nu se fac liberari,decat marti si miercuri (12.13.09.2017) pedeapsa lui expira pe data de 15.09.2017-acum intrebarea noastra este ar fi bine sa iasa pe 12 sau sa stea sa si execute pedeapsa toata pana la data de 15?condamnatul fiind recidivist a mai beneficiat in urma de liberare conditionata.in momentul condamnarii de 6 luni tribunalul a specificat urmatoarele:
pentru săvârşirea infracţiunii de favorizarea făptuitorului, , prev. de art. 264 al. 1 C.pen- 1969 ., cu aplic. art. 37 lit a c.pen -1969 şi art 5 din NCP , prin recalificare din infracţiunea prev. de art. 269 al. 1 C.pen., cu aplic. art. 41 al. 1 C.pen. la pedeapsa de 6 luni închisoare . În baza art 61 cod penal 1969 menţine beneficiului liberării condiţionate pentru restul de pedeapsă de 655 zile rămas de executat din pedeapsa de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr 41/2010 a TRIBUNALULUI BACĂU.
dupa ce v-a iesi din detentie i ise v-a revoca din nou aceste 655 de zile?
Răspuns la discuția liberarea conditionata
Va multumesc!Foarte folositor raspunsul dumneavoastra!
Multumesc frumos!
buna ziua! daca sotul meu se afla in detentie ,urmand ca eu sa nasc,pot inregistra nou nascutul doar pe baza actelor : certificat de casatorie si buletinul meu?sau voi avea nevoie si de actul lui de identitate?multumesc