avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate DEBRA

Activitate DEBRA

Nu s- a rezolvat nimic.Individa lucrează la negru și nu au pe ce sa ii pună poprire
Multumesc mult, de primărie știam și eu dar acolo e fii-su e consilier. !!!
Raspunsul ei a fost că bagă in contabilitate doar facturile de materiale iar pentru "valoarea manoperei " care e 20.000 lei se descurca ea. Ce organ de control as putea sesiza si in ce moment in timpul lucrarilor sau după terminarea lor?
Și eu consider cardul util pt. plăti dar nu ca să scoată cash 50.000 lei din fondul asociatiei ca să platească muncitorii la negru.
Presedinta unei asociatii mici de locatari 20 de apartamente a dispus să i se emită card si doreste sa foloseasca fondul de reparatii al blocului pentru a repara acoperisul cu muncitori la negru fără contract si fără garantie.Doar o minoritate dintre locatari nu suntem de acord si dorim o reparatie cu forme legale.Cum o putem impiedica ?
Pentru dnul Latka.
Da persoana locuieste in apartamentul tatalui nu plateste nimic si nu a facut succesiunea de 5 ani
Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca intretinerea si fondul de reparatii datorate asociatiei de proprietari invocand faptul ca nu avem cum sa o constrangem intrucat apartamentul figureaza pe numele tatalui ei decedat iar ea nu intentioneaza sa faca succesiunea.Care ar fi baza legala pentru a o obliga la plata obligatiilor restante ? Multumesc
Nu e nici o noutate faptul ca o banca raporteaza la ANAF 2 coloane: una cu venitul brut din dobanda si alta cu impozitul retinut,Intrebarea mea la care nu am primit un raspuns clar era urmatoarea: eu cand fac calculul pentru anul precedent ca sa verific daca sunt sub plafonul de 12 salarii minim brute trebuie sa folosesc a) venitul brut sau b) (venitul brut minus impozitul retinut de banca) ? a) sau b) ? Codul fiscal zice "venitul incasat". Multumesc
Ceea ce spuneti era valabil in 2017.Pe mine ma interesa pentru 2019 unde apare notiunea de
"venit incasat" .De la o banca nu incasam dobanda bruta.
Venitul net incasat (din care banca nu a scazut impozitul) sau venitul brut ? (din care banca nu a scazut impozitul) Multumesc