Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca intretinerea ...

Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca intretinerea si fondul de reparatii datorate asociatiei de proprietari invocand faptul ca nu avem cum sa o constrangem intrucat apartamentul figureaza pe numele tatalui ei decedat iar ea nu intentioneaza sa faca succesiunea.Care ar fi baza legala pentru a o obliga la plata obligatiilor restante ? Multumesc
Persoana respectiva locuieste in acel apartament ? Sau l-a inchiriat ? Inseamna ca accepta tacit mostenirea. Asociatia va trebui sa angajeze un avocat pentru acest caz.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
In cazul proprietarilor rau platnici,legiuitorul a prevazut dreptul in favoarea asociatieid e proprietari,initial de aplicxare penalitati la orice sume cu titlu d erestanyta-neachitata in termneul stabilit
Daca proprietarul isi asuma responsabilitatea sa nu achite integral debitul in evidenta,
asociatia de proprietari-prin reprezentant legal=presednte de asociatie detine autoritatea si competenta sa demareze procedura legala de recuperat debite in instanta
Este necesar ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa instituie privilegiul imobiliar la ocpi unde urmeaza sa depuna copie dupa ultima lista de intretinere unde sa fie consemnate debitul in evidenta si natura acestuia
Concomitent,presedintele de asociatie sau persoana mandatata de acesta ,poate depune actiune in instanta pentru recuperare debite
Actiunea se formuleza de catre asociatia de proprietar creditor impotriva locatarului,
precizandu-se ca acesta nu detine calitatea de proprietar asupra bunului imobil,dar este mostenitorul de fapt si de drept al proprietarului decedat dar refuza deschiderea succesiunii
Instanta de judecata la cererea creditorului,poate dispune inclusiv obligarea locatarului sa dezbata succesiunea
Fiica mostenitoare poate pierde mostenirea daca nu se grabeste sa procedeze la dezbaterea mostenirii.
Parerea mea este, ca pe langa raspunsurile primite pana acum, sa angajati un avocat care, dupa ce intelege despre ce este vorba, se poate adresa administratiei locale, anunta ca in localitatea... adresa, este o locuinta fara mostenitori. Juristii de la administratia locala abia asteapta sa indeplineasca formalitatile de dezbatere a mostenirii in favoarea statului.
Aceasta procedura am auzito de la un alt administrator, de aceea, v-am sfatuit sa va angajati un avocat pentru ca dumnealor stiu cum sa dezlege aceste spete.
Daca vre-un avocat cisteste acest topic, poate ne lamureste si pe noi.
Oricum, o discutie cu mostenitoarea de drept in sensul celor aratate mai sus, poate o aduc cu picioarele pe pamant si cu mintea la cap... Pacat de moshu tata ca a lasat locuinta pe mana unor nepriceputi !
Poate reveniti si ne spuneti si nouc cum s-a rezolvat chestiunea, nu de alta, dar toti avem de invatat din patania altuia.
Mult succes!

Adam Grecu a scris:

F
, este o locuinta fara mostenitori.

Initiatoare topicului a precizat concret

apartamentul figureaza pe numele tatalui ei decedat iar ea nu intentioneaza sa faca succesiunea.

Apartamentul este locuit de fiica proprietarului decedat=deci exista persoane cu drept legal la mostenire
Fiica mostenitoare poate pierde mostenirea daca nu se grabeste sa procedeze la dezbaterea mostenirii.

Durata termenului in care succesibilul isi poate exercita opțiunea succesorală este stabilit, de art. 1103 alin. (1) noul C.od civ., la 1 an de la data deschiderii moștenirii, indiferent dacă este vorba de succesibili cu vocație legală sau testamentară sau dacă transmisiunea este universală, cu titlu universal cu titlu particular,
Art 1.106 NCC =Nimeni nu este obligat sa accepte o mostenire care i se cuvine

Eventual,fiica proprietarului decedat ,dupa ce analizeaza activul si pasivul masei succesorale,daca constatata ca pasivul este apreciabil poate decide sa renunte ,sa nu accepte sa mai dezbata succesiunea ,situatie speciala in care autoritatile pot interveni
In situatia in care fiica cu drept la mostenire,intelege sa nu deschida actiunea pentru dezbaterea succesiunii din propiu interes -,asociatia de proprietari se poate implica efectiv si concret solicitand instantei obligarea mostenitorului sa parcurga procedura succesorala-varianta in care se poate clarifica daca persoana cu drept la mostenire accepta sau nu dezbaterea succesiunii
ynocentta a scris:

Apartamentul este locuit de fiica proprietarului decedat=deci exista persoane cu drept legal la mostenire

Unde ati vazut scris asa ceva ??? Ca locuieste in apartamentul tatalui decedat ??? Poate ca locuieste in bloc, in apartamentul propriu. Poate ca este cunoscuta in bloc ca fiind fiica decedatului, carr trece pe acolo, din cind in cind. Nu scrie nicaieri unde locuieste exact. De aceea nu se poate pronunta nimeni, fara a cunoaste situatia exacta.
latka, moderator