avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate RINCIK

Activitate RINCIK

Soțul meu fost angajat MAI.
De 6 luni a ieșit la pensie.Pensia a fost virată in cont bancar.Niciodata nu a verificat câți bani intră lunar.
Mandatul de la Casa de Pensii MAI a fost livrat lunar prin poștă,dar nu l-a analizat detaliat.
Acum câteva zile l-a analizat mai detaliat și se menționează faptul că are de încasat o rentă de 1000 lei lunara(participarea la misiuni internaționale).Suma pensiei nete lunare este de 5133 roni(calculată și în decizie),în contul bancar sunt virați lunar 5133 roni,ceea ce rezultă că rentă lui lunara nu a fost virată,dar totuși specificată și calculată la totalul de plata pe mandat,adică 6133si (5133+1000renta=6133)
Astăzi a mers la casa de pensii și cei de acolo au menționat faptul că nu au avut fonduri suficiente pentru a transfera cei 1000 lei.Se pot recupera retroactiv(6
luni)?Până la urmă e dreptul lui,are o decizie în acest sens.Cum adică nu sunt fonduri suficiente?!pai și dacă nu sunt fonduri nici de pensii,ce facem-nu le plătim?!
Mulțumesc pentru posibilele răspunsuri.
Am și eu o întrebare privind concediul medical.am stat cu copilul în vârstă de 5 ani și 8 luni internați la spital în periada 24.07.2017 -27.07.2017 (4 zile).Am luat adeverinta de la angajator privind situația concediul eliberat în 12 luni(acesta fiind 0 zile).PE baza acestei adeverințe mi s-a elibeat fisa de concediu medical cu specificația 4 zile cod indeminzatie 09.Astazi am prezentat-o anajatorului și mi-a spus ca au mai fost persoane cu concedii medicale dar ca nici pana în ziua de astăzi nu au primit banii (deși contabila care se ocupa cu aceasta nu a mai mers la instituțiile avizate pentru a putea beneficia angajatii de indemnizația respectiva.practic totul se rezuma la prezentarea concediului medical și rămânea undeva pe un raft aruncata și angajatilor li se spunea ca actele sunt depuse pe la nu știu ce instituții și sa aștepte.ȘI au tot așteptat pana în ziua de azi.Eu nu accept sa îmi fie încălcat acest drept.și din câte am înțeles dacă ai concediu medical pana în 5 zile apoi se achita de angajator. ..adică nu trebuie sa mai meargă contabila pe la institutiile avizate mai jos în fisa de concediu medical???....Va rog sa mă ajutați și sa îmi spuneți mai exact ce sa fac și ce trebuie sa le explic.pentru ca pana acum se pare ca nimeni nu a beneficiat de concediu medical și nici nu prea știu legea...
Am si eu o nelamurire.Am avut un dosar in urma caruia a fost data solutionarea de renuntare la urmarire penala.In acea ordonanta trimisa de parchetul de pe langa judecatoria sectorului 2 bucuresti a fost mentionat urmatorul aspect:,,cheltuieli judiciare aferente solutiei de renuntare la urmarire penala in cuantum de 100 de lei vor fi suportate de catre mine''.Zis si facut .pe data de 02.09.2016 mi-a fost trimisa acea ordonanta ,si pe data de 09.09.2016 m-am prezentat la judecatoria sectorului 2 sa achit suma de 100 de lei.Am mers la posta romana din interiorul judecatoriei,am mentionat ca am de achitat cheltuielili judiciare(mentionez ca am domiciliul in sector 2),doamna de la ghiseu a incasat banutii eliberand o chitanta care are mentionat pe ea
52 TAXA JUDICIARA DE TIMBRU(RO04TREZ70221070203XXXXX)100 DE LEI.
Acea chitanta din cate mi s-a spus trebuia sa o prezint la grefa parchetului judecatoriei sector 2,dar doamna de acolo avea ceva mai important de rezolvat,asa ca mi-a indicat sa trimit printr-o scrisoare catre judecatorie acea chitanta.Am pus acea chitanta si copiile la ce acte mai aveam vizavi de subiect(ordonanta) intr-un plic cu destinatia judecatorie sector 2.
Atunci mi-a dat in cap sa fac si o copie la chitanta platita in suma de 100 de lei.
Astazi data de 10.07.2017 ma trezesc ca imi ajunge acasa un plic de la parchetul sectorului 2 precum ca am de achitat suma de 100 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare,suma care trebuie achitata in contul nr 20330125xxxxx si ca,chitanta eliberata la trezorarie trebuie sa o depun la grefa parchetului de pe langa judecatoria sector 2.
Sa inteleg ca nu a ajuns le ei acea chitanta,s-au plata a fost efectuata in alt cont,desi i-am explicat doamnei de la posta exact ce scrie in acea ordonanta si pentru ce platesc acei bani..
Avand copia chitantei si chitanta de la posta precum ca am trimis acea chitanta(am pastrat tot legat de subiect,copia chitantei,factura de la posta,ordonanta,instiintarea-absolut tot)Mai pot face dovada platii doar cu copia chitantei...
care este demersul,ce trebuie sa fac,,si unde sa merg pentru a prezenta dovada platii..Va rog sa ma ajutati..#-o
Va multumesc ..#-o
Lucrez intr-o firma de vreo 6 luni,cand m-am angajat mi s-a adus la cunostinta sarcinile functiiei pe care o detin.Imi exercit sarcinile foarte bine,si vazand directorul ca stiu sa fac sarcinile postului meu,dar ca ma descurc si pe alt domeniu s-a gandit sa imi mai dea o mare sarcina,care nu intra in atributia mea(o sarcina care apeland la cineva din domeniul dat,ar da o suma de vreo 6000 de roni),dar buzunarul meu nu are nimic de castigat in plus.Cand am semnat contractul de munca nu mi s-a dat si fisa postului sa o semnez.Am dreptul sa refuz sarcina cerute de director??pentru ca nu face nici parte din domeniul meu de activitate,nici din sarcinile mele de munca.
Am si eu urmatoarea intrebare.Am fost angajata acum 4 luni la un job.La interviu mi s-a comunicat ca voi avea un contract de munca pentru inceput cu 4 ore de munca pe zi,concediul anual va fi de 12 zile pe an.Cand mi s-a dat contactul,l-am citit si intr-adevar orele de lucru erau 4 ore,dar la concediu era 21 de zile*acum stiu ca legal sunt 21 de zile,dar cred ca au incercat sa ma abureasca doar cu vorba,adica sa mi se ofere doar 12 zile,dar oficial sa fie 21*,.
Dupa 2 luni de munca am semnat un act aditional referitor la modificarea orelor de munca de la 4 la 8 cu salariul aferent celor 8 ore de munca.Intrebarea mea e urmatoarea,daca isi dau seama ca in contractul de munca au notat 21 zile,imi pot modifica si concediul de odihna de la 21 la 12.Vreau sa stiu tot ce e legat de posibila modificare sau e o lege clara care indica faptul ca cei care muncesc 8 ore au dreptul doar la 21 si nu mai putin.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.Multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri...
Am o intrebare,sunt angajata de 3 luni in cadrul unei companii,cand am fost angajata mi s-a facut contract de munca cu 4 ore de lucru.Mi s-a zis ca se poate modifica orele de lucru in functie de rezultatul meu.Imi fac treaba destul de mine si as dori sa cer conducerii sa mi se faca modificarea de la 4 la 8 ore inclusiv cu salariu primit pe 8 ore.Trebuie sa treaca o anumita perioada(auzisem niste zvonuri cum ca ar trebui sa stau 6 luni si dupa aia poate fi facut acel act aditional).As dori sa stiu daca pot cere sa fac treaba asta dupa 3 luni de munca la compania respectiva.Va multumesc
Răspuns la discuția Furt din hypermarket
m-au chemat la sectia de politie.se va face acolo audierea?,pentru ca deja procesul-verbal cu toata fapta in sine a fost scrisa atunci cand s-a intamplat in februarie?s-a scris si o declaratie atunci...ce o sa se intample mai exact?e posibil sa mi se dea un raspuns acum,sau sunt chemata iar sa mi se ia vreo declaratie?si o sa trebuiasca sa astept iar??
Răspuns la discuția Furt din hypermarket
Am revenit cu problema descrisa,Astazi m-au sunat cei de la politie ca trebuie sa ma prezint la ei zilele urmatoare.Mi s-au inmuiat picioarele,nu am putut gandi la serviciu toata ziua.Nu stiu ce o sa se intample mai departe....va rog sa ma ajutati cu un sfat,care este procedura,de ce sunt chemata la politie???Daca am un serviciu pot aduce o adeverinta de salariat?va rog sa imi dati orice detalii referitor la subiect.....Va multumesc..
Răspuns la discuția Furt din hypermarket
va multumesc mult pentru raspunsuri,,,poate par sufocanta cu atatea intrebari, dar analizez orice raspuns in parte ca sa vad cum pot rezolva problema asta,,,