avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate ina.natu

Activitate ina.natu

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Revin cu raspuns pentru ca am reusit sa lamuresc problema. Am trimis un email catre ONRC explicandu-le pe scurt ceea ce am facut si i-am intrebat care este statusul firmei acum. Mi-au transmis ca ambele atctivitati economice sunt autorizate, asa cum reiese si din ceritifcatele constatoare, cu modificarile si completarile ulterioare. Asadar, autorizarea la terti nu a anulat autorizarea initiala, de la sediu, chiar daca nu am completat in formular si casuta corespunzatoare activitatii de la sediul social.

Poate va este de ajutor raspunsul.

Multumesc pentru raspuns si link. Cineva de la asistenta de la ONRC mi-a spus ca sunt valabile ambele ceritificate pe care le am, si cel initial, cu autorizare caen la sediu social, si cel de-al doilea, cu autorizare caen la terti (s-ar fi anulat codul initial autoritzat daca as fi activat un alt caen tot la sediul social, fara sa-l fi trecut si pe cel initial). nnPot afla cumva ce coduri autorizate am? (de fapt, ce coduri autorizate are o firma).
Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog pentru a rezolva o problema legata de autorizarea codurilor pentru un SRL-D? Am primit informatii contradictorii si nu stiu ce e de facut mai departe.

Initial, cand am infiintat SRL-D-ul (08.03.2016), am autorizat la sediul social codul CAEN 4791 ca activitate principala.

Pe 23.11.2016 am depus un alt dosar pentru ca am vrut sa autorizez inca un cod din actul constritutiv (4789), de data aceasta la terti, in afara sediului social. Cand am depus dosarul, am folosit formularul model 3 si am completat doar sectiunea 4.3.4 cu activitati defasurate in afara sediilor si nu am trecut nimic la sectiuna 4.3.1, cea legata de sediu social.

Am primit astazi certificatul constatator conform caruia societata este autorizata pentru codul 4789 la terti, insa nu stiu daca activitatea initiala autorizata (4791) este inca valabila pentru sediul social. Pentru noi este important sa le avem autorizate pe ambele.

Stiti cumva daca s-a pastrat si autorizarea initiala sau este nevoie sa depun un alt dosar?

Multumesc,
Ina Natu


Cei de la primaria (primaria sectorului 2) mi-au spus ca ei dau autorizari doar pentru baruri si restaurante, pentru altceva nu. La DSV am fost si mi-au zis ca pot functiona pe baza certificatului de la registrul comertului pentru ca am dat declaratia pe propria raspundere ca respect legislatia din domeniile de care va spuneam mai sus.

Mi-au zis ca pot face si o cerere la ei ca sa imi dea un aviz, insa nu este obligatoriu. Nu stiu insa exact ce inseamna ca respect normele din domeniile: sanitar-veterinar, siguranta alimentelor. Adica nu stiu de exemplu daca este suficient ca eu depozitez alimentele de care va spuneam (dulceata, ciocolata) in conditiile mentionate pe ambalaj.
Multumesc frumos pentru raspuns. Imi puteti spune si daca mai am nevoie de vreun fel de aviz/autorizatie pentru a functiona corespunzator. In momentul de fata, am certificatul constatator de la ORCT, insa as vrea sa stiu daca pot include in pachetele-cadou pe care le voi comercializa si produse alimentare neperisabile (dulceata, ciocolata - produse ce vor fi luate de la producatori, gata ambalate - eu fiind revanzator) si cosmetice. In momentul depunerii dosarului la ORCT am dat si declaratia pe propria raspundere conform careia cunosc si respect legislatia din domeniile: sanitar-veterinar, siguranta alimentelor, protectia muncii, a mediului. Insa nu stiu exact ce presupune legislatia din aceste domenii in cazul meu.
Buna ziua,

Am si eu o situatie asemanatoare: as vrea sa stiu daca pot trece desfasurarea activitatii CAEN 4791 la terti, nu la sediu social, avand in vedere ca totul se desfasoara online (in momentul de fata, activitatea este trecuta la sediul social, insa as vrea sa schimb acest lucru daca este posibil - mi-a zis un asistent de la ORCT ca activitatea ar fi mai degraba considerata ca desfasurata la terti).

Ar trebui sa depun o alta delcaratie la registrul comertului conform careia activtatea se desfasoara la terti? Sau pot declara acest lucru direct la directia de taxe locale?

Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Multumesc.
Buna ziua.

Am infiintat un SRL-D cu codul CAEN 4791 si as vrea sa stiu daca mai am nevoie de vreun fel de aviz/autorizatie pentru a functiona corespunzator. In momentul de fata, am certificatul constatator de la ORCT, insa as vrea sa stiu daca pot include in pachetele-cadou pe care le voi comercializa si produse alimentare (dulceata, ciocolata, ambalate de producatori - eu fiind revanzator). In momentul depunerii dosarului la ORCT am dat si declaratia pe propria raspundere conform careia cunosc si respect legislatia din domeniile: sanitar-veterinar, siguranta alimentelor, protectia muncii, a mediului. Insa as vrea si sa stiu ce presupune legislatia din aceste domenii in cazul meu.

De asemenea, as vrea sa stiu daca pot trece desfasurarea activitatii la terti, nu la sediu social, avand in vedere ca totul se desfasoara online (in momentul de fata, activitatea este trecuta la sediul social, insa as vrea sa schimb acest lucru daca este posibil - mi-a spus un asistent de la ORCT ca activitatea mea ar putea fi considerata mai degraba ca desfasurata la terti, insa sa mai verific).

Ma puteti ajuta cu informatii, sfaturi, indrumari?

Multumesc frumos.