avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate vios71

Activitate vios71

Buna ziua,

Datorita problemelor de sanatate ale parintilor mei de curand am convenit impreuna cu famila sa ne mutam la ei. Au un apartament cu 3 camere in care au locuit cu chirie la stat pana in anul 1993, an in care au devenit proprietari ai acestuia. Actul de proprietate al apartamentului este pe numele amandurora. Eu mai am un frate vitreg, doar dupa mama. Dintotdeauna a existat un conflict legat de casa intre el si tatal meu fiecare zicea ca el este proprietarul apartamentului. In urma cu 14 ani cu toate ca al meu frate nu mai locuia in acest apartament de mai bine de 15 ani am fost la el si l-am intrebat daca ar fi de acord ca eu sa pot locui in camera in care locuise el, din acel moment conflictul s-a amplificat deja si eu ii devenisem dujman, din acel moment eu i-am spus ca nu mai are ce discuta cu mine. Sa fie sigur ca nu voi mai fi interesat de acea camera a inceput sa o transforme in depozit, eu am parasit camera si in ea s-a mutat mama. Dupa ce m-am casatorit timp de 10 am am locuit in casa socrilor in acea perioada al meu frate isi vizita mama de cateva ori pe an, de cand eu am revenit in casa vizitele acestuia au inceput sa fie din ce in ce mai dese si neavand cu cine sa se mai sacaie legat de casa eu si tata incercand sa il evitam a inceput sa se ia de mama. In urma cu vreo 2 ani mama la invitat sa vina si sa vada daca mai are nevoie de ceva din obiectele pe care le depozitase in camera ei sa si le ia ca ea este deranjata de prezenta acestora si ca daca nu si le va lua ea i le va arunca. Daca cumva noi facem greseala??? sa il luam la intrebari de ce se leaga de mama si de ce nu o lasa in pace dlui de abia asteapta sa urle la noi si bineinteles sa ne spuna ca de fapt apartamentul iar apartine si ca daca vrea el ne poate face chiriasii lui sau ca isi poate aduce chiriasi in camera lui. De 2 ori am chemat chiar si plotitia pima data am meu frate pentru ca eu mi-am permis sa ies la el si sa ii cer sa paraseasca locuinta dupa ce mai bine jumatate de ora si-a balacait mama pe nu stiu ce motiv, iar a doua oara am chemat eu politia cu toate ca desi dlui incepuse conflictul cu mama pentru ca noi ne-am permis sa iesim sa il luam la intrebari in fata politisitilor s-a dat ca el fiind victima, el isi vizitase numai mama pentru ai aduce deale gurii dar noi l-am agresat verbal in momentul in care el vroia sa paraseasca pasnic locuinta. De ceva vreme chiar inainte ca noi sa ne mutam la ei mama deja incepuse sa fie agresata verbal de acest individ si a zis ca vrea sa faca cumva ca aceste agresiuni sa inceteze si sa scape de el. El inca mai are buletinul valabil la aceasta adresa.
Intrebarea mea este ce ar trebui sa facem ca sa putem scapa de acest individ de la usa, sa ne putem vedea linistiti de viata noastra. Daca si ce drepturi ar avea dlui in cazul in care ai mei ar vinde apartamentul in timpul vietii catre mine sau l-am vinde pe acesta si am cumpara un alt apartament in alta parte?
Va multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
Buna ziua,

Daca doresc sa imi instalez un sistem de monitorizare video in apartamentul parintilor de ce acte am nevoie? Trebuie vreun aviz de la IGPR, vreun accept din partea asociatiei de locatari sau un altfel de aviz?
Răspuns la discuția Evacuare
La ultima vizita dupa ce am apelat politia la numarul 112 dupa un numar telefon, am asteptat mai bine de 30-45 min si nu a venit niciun echipaj, in momentul cand am vrut sa sun din nou de pe acelasi numar am constat ca nu mi se mai raspunde cu toate ca am facut mai mult de 4 apeluri si la fiecare telefonul sunase de mai bine de 10-15 ori, in momentul in care am apelat acelasi serviciu de pe un alt numar de telefon mi s-a raspuns imediat. Intre timp individul sunase si el la politie pe motiv ca eu ma facusem ca sun si de fapt eu nu facusem acest lucru si posibil sa fi anulat prima mea interventie, in momentul in care el a sunat la politie s-a dus intr-o alta camera ca noi sa nu putem auzi ce vorbeste cu toate ca in casa era liniste, lucru pe care si eu il facusem la primul apel dar nu ca asi fi avut ceva de ascuns ci doar pentru faptul ca dlui urla cat putea la toti cei din casa.
Răspuns la discuția Evacuare
Atunci cand i s-a facut buletinul la aceasta adresa el a pretins ca acolo unde sta ii este violata corespondenta si de aceea vrea ca adresa de corespondenta sa fie aici, dar se pare ca motivul lui era altul. El inca mai are lucruri lasate tot in mod special la parintii mei si pretinde ca are toate drepturile de a intra oricand in acest apartament. La ultima vizita a zis ca daca vrea el poate sa dovedesca in instanta ca acest apartament ar fi de fapt al lui si ca ar fi in stare chiar sa ne puna sa ii platim lui chirie, tot la ultima vizita am fost acuzati tot verbal ca noi i-am fi vandut deja din lucruri. In urma cu mai multi ani acesta isi facuse camera in care sta mama depozit de diverse obiecte butoaie, diverse recipiente in urma cu 1 an mama l-ar fi chemat sa se uite peste lucrurile pe care le depozitase si sa le aia pe cele care ii mai sunt de trebuinta pentru ca ea s-a saturat ca a ei camera sa fie de fapt depozit si, daca nu isi ia ce ii e de trebuinta ea le va arunca. El a venit s-a uitat nu a luat nimic pe motiv ca nu mai are ce face cu ele si mama a inceput sa ii arunce din lucruri nicidecum ca i le-ar fi furat si vandut.
Discuție Evacuare
Buna ziua,

De curand am fost nevoit sa ma mut in casa parintilor datorita unor probleme legate de sanatatea acestora, amandoi sunt inca in viata, iar casa este pe numele lor. Mai am un frate dupa mama care inainte ca noi sa ne mutam la parinti isi vizita mama numai de cateva ori pe an dar, de cand noi am revenit in casa vizitele acestuia au inceput sa fie mai dese cel putin o data pe luna din diverse motive nicidecum ca l-ar interesa starea de sanatate a acesteia ba din contra de fiecare data isi agreseaza verbal mama si de aici scandal in toata casa ba chiar la ultima vizita in fata politistilor el facea pe victima ca de fapt noi l-am fi agresat verbal nicidecum ca scandalul a fost iscat de el, noi incercand sa intervenim tot verbal pentru a o scapa pe mama de gura nebunului. Fiecare vizita a acestuia nu face decat sa creeze o atmosfera tensionata in casa aproape de fiecare data mamei i se face rau vazand ca nu poate sa isi duca batranetile in linistea pe care noi incercam sa o mentinem. La ultima vizita acesta in momentul in care mamei i sa facut rau a pretins ca de fapt mama joaca teatru si ca de fapt ea nu ar avea nimic. Dupa parerea mea acesta nu vrea decat sa le agraveze starea de sanatate ca ulterior sa ma acuze pe mine de acest lucru, el acuzandu-ma deja verbal ca m-am mutat in aceasta casa pentru ca ei nu ar mai fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca eu nu am alt scop decat sa ii manipulez asa cum vreau, lucru care este total neadevarat. Din nefericire acest individ inca mai are buletinul la aceasta adresa cu toate ca nu a mai locuit de mai bine de 20 de ani aici.Intrebarea mea este care ar fi procedura pentru ai interzice acestuia vizitele, ce pasi ar trebui urmati, de ce acte ar fi nevoie si cam cat ar dupa intreaga procedura?
Multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
Răspuns la discuția Probleme familiale
Apartamentul este pe numele ambilor parinti si a fost dobandit in timpul casatoriei. Expunerea fiind destul de lunga am uitat sa precizez ca la vizita din luna decembrie al meu frate a zis ca el de fapt a avut casa din partea tatalui, locuinta unde au stat anterior pe care ai mei ar fi vandut-o din spusele lui, dar la o discutie ulterioara pe care am avut-o cu mama aceasta mi-a spus ca de fapt in veche locuinta au stat cu chirie cum de altfel au locuit si in actuala pana dupa revolutie cand au putut sa o cumpere in rate, la momentul respectiv cand mai aveau de platit cateva rate m-au rugat daca ii pot ajuta sa le achite, lucru pe care l-am si facut dar pentru care nu am nici un act doveditor.
Ce acte ar fi necesare pentru obtinerea odinului de restrictie si unde ar trebui sa ma adresez?
Buna ziua,

Suntem o familie cu un baietel de 9 ani care locuim impreuna cu parintii mei de la jumatatea anului 2015. Eu mai am un frate vitreg, numai dupa mama, care nu mai locuieste la aceasta adresa de mai bine de 20 ani cu toate ca inca mai are buletinul valabil la aceasta adresa pana in 2019. De mai bine de 15 ani relatiile cu fratele s-au rupt in urma unor discutii legate de casa in care stam si care este pe numele parintilor mei. Amandoi parintii sunt in viata dar au varste inaintate mama 83 iar tata 81 de ani si fiecare cu probleme de sanatate.

De cand ne-am mutat la ei cu toate ca al meu frate inainte sa venim nu isi vizita mama decat o data la cateva luni a inceput sa vina mai des dar nu pentru ca l-ar interesa starea ei de sanatate sau daca si cum isi mai duce zilele de azi pe maine ci numai pentru a face scandal si a crea o situatie conflictuala in casa.

La sfarsitul anului trecut a venit sa isi vada mama si nu stiu din ce motiv a inceput sa se lege si sa se rasteasca la ea, eu eram in camera in care stau cu familia impreuna cu copilul, dupa ce al meu frate a agresat-o verbal pe mama timp de mai multe minute nu am mai rezistat am iesit din camera si i-am spus dlui ca ar trebui sa inceteze cu scandalul si sa isi ia valea, moment in care el a zis ca el a fost jignit pin modul in care eu mi-am permis sa il abordez si ca el suna la 112.

Lucru pe care l-a si facut in scurt timp a venit un echipaj de politia care a constatat atmosfera din casa si faptul ca nu este nici un fel de scandal dar dlui a fost singurul care a discutat cu cei de la politie spunandu-le acestora cum ca el se judeca cu cei de la 112 pentru ca acestia si-au permis sa il cheme in instanta pentru abuz de apelare a acestui serviciu si problemele pe care le are acolo unde locuieste, iar cand eu incercam sa zic ceva dlui ridica tonul in asa fel incat eu sa nu pot spune absolut nimic.

In momentul in care al meu frate a zis ca o sa sune la politie copilul s-a speriat si a inceput sa planga motiv pentru care am apelat la un vecin sa il primeasca pana cand va pleca politia. In fata celor de la politie mi s-a reprosat verbal ca eu am venit in casa sa imi manipulez parinti deoarece acestia nu ar mai fi in deplinatea facultatilor mintale, lucru cae nu este deloc adevarat, in momentul in care relatiile mele cu fratele au incetat totul s-a datorat unor discutii legate de casa iar fratele meu a mers pana acolo incat sa ridice mana la mine si sa vrea sa ma loveasca.

ln acel moment eu am mers la politie si am facut o plagere in care am expus exact starea de fapt care m-a determinat sa fac acest lucru dlui a fost chemat la sectia de politia a cerut probabil o copie a acelei plangeri pe care inca o mai are in posesie si m-a acuzat tot verbal ca aceea a fost de fapt o plangere mincinoasa la adresa dlui. Inainte sa ne mutam la ei in prima parte a anului trecut mama a avut o perioada in care problemele de sanatate se agravasera si am facut tot posibilul sa incerc si chiar am reusit sa ii ameliorez suferintele prin mai multe vizite la medic urmand prescriptiile acestora.

De la inceputul acestui an am avut probleme de sanatate cu tatal meu care a fost internat timp de 1 sapt in spital cu insuficienta respiratorie, de abia in decursul acestei luni a inceput sa isi mai revina. In cursul zilei de ieri fratele le-a facut din nou o vizita de data aceasta in lipsa mea si insotit de o alta persoana care nici macar nu s-a prezentat, un domn destul de corpolent cu o inaltime destul de impresionanta din spusele tatalui meu acesta se apleca pentru a putea intra pe usa.

Al meu frate s-a plimbat prin casa si a facut mai multe poze din spusele parintilor mei. In momentul in care ai mei parinti l-au vazut insotit de acel tip impresionant nu stiu daca de frica sau de nervi au zis ca tremurau amandoi ca vargile si de abia dupa ce fratele a parasit casa si-au revenit. La momentul vizitei din decembrie al meu frate a zis ca el are toate drepturile pe camera in care sta mama mea in acest moment si poate veni oricand si poate face ce vrea, la o discutie mai veche, in urma cu mai bine de 12 ani dlui mi-a zis ca poate sa isi aduca si chiriasi in acea camera daca el vrea.

Atunci cand il vad intrand in casa ai mei nu ii mai suporta prezenta iar in cazul in care scandalurile provocade de acesta continua ai mei nu stiu daca si cat mai pot rezista, iar in cazul in care vreo unul din parinti va deceda cu siguranta al meu frate ma va acuza pe mine de acest fapt, ei m-au rugat sa ma interesez ce se poate face din punct de vedere legal sa i se interzica acestuia in casa pentru ca ei sa isi poata vedea linistiti de batranete, al meu copil sa nu ii mai fie frica ca o sa iasa din nou scandal si va fi chemata din nou politia. Va rog daca ma puteti ajuta cu vreun sfat sa ce ar trebui sa facem ca aceste vizite sa inceteze.

Multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat.