avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters384001

Activitate ContSters384001

Sunt bulversata si cred ca nu mai pot gandi limpede . Insa toate acestea pentru ca in 18.08.2016 inspectorul fiscal a stabilit obligatii fiscale pentru 2010 . Cei din jurul meu m-au obosit cu idei ca Anaf-ul scoate bani prin mijloace nelegale . Sper sa existe un OM care sa vada si sa cunoasca ca in 2016 este deja prea tarziu si ca inspectorul fiscal putea sa aplice corectarea conform legii . Insa s-a bazat pe faptul ca din nestiinta as putea vinde ceva ca sa platesc obligatiile stabilite necinstit de acesta . In 2010 legea cerea ca toate firmele sa plateasca cate 550 de lei pe trimestru . In octombrie 2010 0 ordonanta a stabilit schimbarea legii . Firma mea nu a realizat venituri deloc , niciodata .
Am proces pe rol la tribunal si avocatul Anaf a depus o decl 100 rectificativa prin care spune ca eu mi-am asumat . Insa nu o cunosc . Pentru ca n-a fost nevoie de asa ceva . Si nu stiu cum o sa ies din situatia asta . Nu am fost instiintata deloc nici de popriri si nici de obligatii fiscale din 2010 ,2011,2012,2013,2014,2015,2o16 decat in 29 sept 2016 cand am cerut fisa fiscala doar atunci am descoperit datorii . Dar declaratiile 100 pe 2010 nu se primeau on-line si pe atunci nu era in vigoare OrdANAF-nr 144/2012.
Multumesc ! Am proces pe rol initiat de mine si au pus de la Anaf o declaratie rectificativa cu obligatii de plata pe care ei spun ca eu am semnat-o .Dar eu nu o cunosc pentru ca n-am depus asa ceva .
Nu aveti nevoie de avocat.
Potrivit art. 110 alin. (1) din Codul de procedură fiscală, termenul de prescripţie este de cinci ani



Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Nu aveti nevoie de avocat.
Potrivit art. 110 alin. (1) din Codul de procedură fiscală, termenul de prescripţie este de cinci ani

Am primit un răspuns de la Anaf și am depus contestație și copie după răspuns la tribunal .Executorul mi-a spus că degeaba am făcut contestație că nu se prescriu datoriile fiscale .Somația și titlul executoriu sunt pe site-ul Anaf de prea mulți ani Nu contează că nu mi-au adus la cunoștință .Eu in 2010 figurez cu impozit forfetar .Sunt 7 ani si nu beneficiez de prescriere .

Mi-au spus ca m-au instiintat pe site-ul Anaf-ului
Multumesc !
MulțumescMariaioja69 a scris:

VALENTINA MITEA a scris:

Prescripția e de 5 ani începând cu anul următor împlinirii acestei perioade. Formulați în termen contestatie la executare dacă v-a trimis sau înmânat un document de unde rezulta suma de plata.