avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate elizaelena1994

Activitate elizaelena1994

Buna.
Am pierdut toate actele masinii. Ce pot face? Doresc sa o radiez. Multumesc
Discuție Plata popriri
Buna ziua. Am popriri pe cont, insa nu am mai facut plati de 2 ani( am fost in ccc) si acum vreau sa incep sa platesc. Avand in vedere ca am mai multe popriri si contul de la ING mi-a fost inchis, cei de la ING au spus ca nu am nimic la ei, ce ar trebui sa fac? Unde sa sun? Daca erau toate la o banca imi era mai usor sa fac un plan de plata, dar asa nu stiu...

Multumesc
Buna ziua. Am facut un contract de comodat auto cu cumnata mea. Masina noi am cumparat o insa am trecut o pe numele ei. Acum vrem sa vindem masina ( ea o va vinde legal,, nu noi). Contractul de comodat poate creea piedici? Trebuie mers din nou la notar? Noi nu suntem in tara acum ..

Multumesc!
Răspuns la discuția Cumparare motor
Buna. Masina inca este la proprietar, am inteles ca de aprox.1an i-a venit plic acasa cu sechestrul insa masina inca e la el. Noi vrem doar motorul si dorim sa stim daca va afecta ceva la RAR...masina nu mai are asigurare din ianuarie 2019
Răspuns la discuția Cumparare motor
Buna. Masina inca este la proprietar, am inteles ca de aprox.1an i-a venit plic acasa cu sechestrul insa masina inca e la el. Noi vrem doar motorul si dorim sa stim daca va afecta ceva la RAR...masina nu mai are asigurare din ianuarie 2019
Discuție Cumparare motor
Buna ziua. Vrem sa cumparam un motor de masina, insa aceasta e sub sechestru. Nu a fost luata inca de la proprietar...putem trece RAR ok , cu acel motor?
Buna ziua. Cumnata mea si-a luat o masina, a facut contractul vanzare cumparare pe data de 22.11 . Programare la inmatriculare are abia pe 23.12 ( 31 zile de la cumparare). Poate primi vreo amenda/ pot aparea probleme la inmatriculare? ( nu in trafic, nu va circula cu masina pe 23.12)
Multumesc
Discuție Loc cresa
Buna ziua.

Mami intrata la munca, bebe de 1 an si 8 luni . S-a fost la asistenta sociala, cei de acolo au fost reticenti si i-au spus mamei ca nu exista locuri in crese. Exista vreo lege prin care pot fi cumva " fortati" sa gaseasca un loc pentru copil?

Multumesc
Buna seara

Socrul meu ar vrea sa isi cumpere o masina. El are acum pensie de boala, gradul 1. Poate achizitiona masina fara probleme ( ex: sa ii ia pensia de boala)? Nu e vorba de o masina scumpa, ci de una de 500euro....

Multumesc
Discuție Poprire salariu
Buna ziua.
Sotul meu are 2 popriri pe salariu si vor mai urma inca 2, cel mai probabil. El e plecat din tara si momentan ne axam pe datoriile pe care nu s a facut poprirea.
El are o masina pe numele lui ( opel corsa, an 2003, daca ar fi sa o vindem n ar costa mai mult de 600-700euro). Avand in vedere ca nu punem inca bani pe card , pt plata popririlor actuale, vor veni sa ia masina? Daca am pune o suma ( 100 lei de exemplu) pe card, lunar, am "scapa" de luarea masinii?
Masina e acum pe dreapta si as vrea sa stiu daca se mai merita sa bagam bani in ea sau nu. ( avem de bagat cca 1500lei in ea, si n as vrea sa ii bag degeaba , si in cateva luni sa vina executorul judecatoresc sa o ia)

Multumesc!