avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Buna ziua. Cumnata mea si-a luat o masina, a facut contractul vanzare cumparare pe data de 22.11 . Programare la inmatriculare are abia pe 23.12 ( 31 zile de la cumparare). Poate primi vreo amenda/ pot aparea probleme la inmatriculare? ( nu in trafic, nu va circula cu masina pe 23.12)
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 20 Decembrie 2019
elizaelena1994, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 12:13, 20 Decembrie 2019
Buna ziua. Poate circula,obligația de transcriere este de până la 90 zile de la cumpărare ,nu mai este de 30 zile.

elizaelena1994 a scris:

Buna ziua. Cumnata mea si-a luat o masina, a facut contractul vanzare cumparare pe data de 22.11 . Programare la inmatriculare are abia pe 23.12 ( 31 zile de la cumparare). Poate primi vreo amenda/ pot aparea probleme la inmatriculare? ( nu in trafic, nu va circula cu masina pe 23.12)
Multumesc

Ultima modificare: Vineri, 20 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Directia inmatriculari - anuntare vanzare autoturism ContSters320352 ContSters320352 Buna ziua. Am urmatoarea problema si nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma cu un sfat: in urma cu 2 ani am vandut o masina unei persoane din alt judet. Acea ... (vezi toată discuția)
Cat pot circula cu masina neinmatriculata mradrian mradrian Va salut, Anul trecut in noiembrie, am cumpărat o masina, iar la fisc am luat-o pe la jumătatea lui ianuarie 2016, deci cele 30 de zile necesare ... (vezi toată discuția)
Noul proprietar al masinii nu a transcris-o/inmatriculat-o pe numele sau mihneaandrei mihneaandrei Am vandut o masina catre un cumparator, prin contract de vanzare-cumparare, am pastrat o copie dupa toate actele, si am completat pe talon \"instrainat ... (vezi toată discuția)