avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate alexioana20

Activitate alexioana20

Pe 28.09. am apelat la o firma de mobila pt o bucatarie la comandă. Ni s-a oferit ca si termen de livrare ,28.10., desi in contractul scris era trecut 10.12.pe motiv ca "sa iasa contabilitatea in regula".
Timp de o saptamana din 28.10 am fost amanati de pe o zi pe alta,ca au alte montaje la alti clienti,dar ajung si la noi,pentru ca intr-un final sa ni se comunice ca de fapt fronturile in culoarea aleasa nu sunt in stoc la producator.
Ni s-a oferit un alt termen de livrare, respectiv 4.12. ,iar in 6.12. firma ne-a trimis un mesaj pe telefon la 21:30 ca isi cer scuze,dar si-au mutat hala de productie din septembrie si nu au avut curent sa debiteze materialele necesare si ca ne ofera 10% discount daca mai așteptăm.
Sotul meu a sunat pe nr respectiv le-a zis ca ne dorim banii inapoi si atunci cel care a raspuns a zis ca o sa faca imposibilul sa avem mobila pe 14 sau 15.12. pe motiv ca este in productie, iar cand sotul meu i-a zis sa ne trimita o poza, a zis ca da si nu am mai reusit sa dam de ei.
Evident,ne aflam in data de 15 si nici sunet sau urma de mobila.
Noi avem contractul realizat in momentul efectuarii comenzii si bonul fiscal pentru suma de 2600 de lei reprezentand avansul,plus toate convorbirile telefonice inregistrate.
Ce ne sfatuiti sau mai bine zis ,ce optiuni avem pentru ca mobila sigur nu o s-o mai primim.
Multumim frumos !
Buna ziua,

Dupa admiterea incunviintarii executarii silite, in cat timp vine somatia la domiciliu? Multumesc?
Răspuns la discuția executare silita
Company Advising a scris:

Dvs. nu intelegti un lucru: dosarul de investire este diferit. Nu aveti de ce sa va prezentati. Trebuie sa asteptati sa primiti de la executor adresele de executare. Le veti primi dupa incuviintarea executarii ( de aia se numeste incuviintare ). Daca credeti ca a intervenit prescriptia, nu cadeti la intelegere - logic. Invocati prescriptia in instanta. Orice plata din initiativa dvs. sau orice intelegere cu creditorul, intrerupe prescriptia si acorda posibilitatea creditorului de a va executa silit.

Prescriptia se poate calcula in mai multe feluri: de la ultima plata efectuata, de la data declararii scadentei anticipate, etc.. Trebui studiate actele. Nu va poate spune nimeni doar in baza celor relatate de dvs.. In general, daca este vb de un credit mai vechi: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 - sunt sanse mari sa fi intervenit prescriptia.



Atata timp cat inca nu exista o Sedinta pentru Incuviintarea Executarii inseamna ca executarea inca nu a fost Admisa in baza unei Incheieri de executare silita. Intai trebuie sa va apara pe portaljust la sectiunea Sedinte , o data pentru ziua sedintei camerei de consiliu care va hotari daca incuviintarea va fi admisa sau respinsa . Abia apoi veti fi executat si veti putea proceda cu alte actiuni. In aceeasi situatie sunt si eu...

Am dreptate @Company Advising?

Buna ziua! Imi poate lamuri si mie cineva acest aspect, va rog! Multumesc frumos!
Nr. unic (nr. format vechi) : 3xxx/338/2017
Data inregistrarii 05.12.2017
Data ultimei modificari: 05.12.2017
Sectie: Judecatoria Zarnesti
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită CONTRACT DE CREDIT NR. xxxxxx/17.12.2014
Stadiu procesual: Fond


La partea Sedinte : nu exista informatii.

Asta inseamna ca nu s-a admis inca executarea silita intrucat nu a existat inca o sedinta pt acest lucru?
ce ma sfatuiti sa fac? Sa contactez BEJ pentru a vedea despre ce este vorba? Multumesc!
Pentru ce as putea fi citata avand in vedere ca obiectul dosarului este Contestatie la Executare depusa de catre mine. Ce se intampla daca nu ma prezint? Va multumesc!
Buna ziua,

In luna noimebrie 2016 am primit o infiintare poprire la angajator pt un contract de credit Provident din 25.02.2012. Am facut o contestatie la executare, insa angajatorul a inceput poprirea, drept urmare mai am 1 luna si datoria va fi achitata, motiv pentru care nu m-am prezentat la sediul intantei pentru sedintele programate.
Mentionez ca nu am primit instiintarile , plicurile sau comunicarile deoarece la adresa din buletin si nu

Imi poate spune cineva ce inseamna AFISARE SEDIUL INSTANTEI in dreptul numelui meu?

xxxxxxxxx - Contestator
ULTIMO PORTOFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) S.A., PRIN AV. MINULESCU EVELINA Intimat
BEJ xxxxxx Petent
xxxxxxxxx - AFIŞARE SEDIUL INSTANŢEI Contestator

Şedinţe
02.02.2017
Ora estimata: 10:00
Complet: C6 - CIVIL
Tip solutie: Fond
Solutia pe scurt: Admite excepţia peremptorie de netimbrare a cererii de chemare în judecată, invocată din oficiu. Anulează contesta?ia la executare formulată de contestatorul S xxxxxxxxxxx în contradictoriu cu intimata Portfolio Investment (Luxembourg) S.A., ca netimbrată. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Zărneşti. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 02.02.2017.
Document: Hotarâre 43/2017 02.02.2017

26.01.2017
Ora estimata: 09:00
Complet: C6 - CIVIL
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Având în vedere nevoia de timp pentru deliberare, amână pronunţarea cauzei pentru data de 02.02.2017.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării xxxx/xxx/2016 26.01.2017


Răspuns la discuția Contestatie Instiintare poprire
Inca o intrebare, daca sunteti amabili sa imi raspundeti: contestatia o pot depune eu la judecatoria repectiva sau trebuie sa apelez la un avocat pentru a o depune?
Si ce ar trebui sa contina? Exista vreun model ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contestatie Instiintare poprire
Contestatia se face la judecatoria de unde s-a primit instiintarea ? Multumesc!