avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate laly86

Activitate laly86

Răspuns la discuția Salariu cim 5 ore
dar cum ati calculat?Multumesc!
Buna ziua,este prevazuta in lege obligativitatea ca evaluarile de risc sa fie efectuata de o persoana care a urmat un curs de evaluator?
Buna ziua,pentru un salariat care lucreaza 5 ore/zi (in constructii unde salariul minim este 3ooolei)este corect 1800lei salariul ?
Buna ziua,pana cand pot transmite modificarea salariului minim de la 01.01.2019 in Revisal?
Buna ziua,poate angajatorul sa opreasca valoarea echipamentului de lucru(salopeta,bocanci,etc) la incetarea contractului daca acest echipament nu a iesit din perioada de utilizare ex.salopeta 6luni,bocanci 7luni,pufoaica 24 luni?
Buna ziua,pentru ambele calificari stiu ca trebuie urmat un curs.Poate intr-o firma aceeasi persoana sa urmeze cele 2 cursuri si sa se ocupe de ambele activitati?
Inteleg ca pot sa transmit in revisal fara semnatura salariatului dar trebuie sa am dovada comunicarii(daca nu vrea sa semneze pe decizie ca a luat la cunostinta(prin predare personala) pot sa fac dovada comunicarii prin posta sau curier)Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns ,insa nu inteleg foarte bine ce trebuie sa fac Eu am procedat asa:referat in urma caruia s-a emis decizie suspendare.Inainte sa inregistrez in revisal trebuie sa am dovada ca am comunicat decizia salariatului(respectiv semnatura salariatului)Fara semnatura salariatului angajatorul nu poate sa il treaca nemotivat?
Buna ziua,

un salariat lipseste nemotivat in data de 02.12 ,se intocmeste referat si decizie de suspendare sau mai este nevoie de convocare,numire comisie si proces verbal in urma convocarii?Mentionez ca nu se doreste deocamdata desfacea contractului ci doar daca salariatul continua sa lipseasca nemotivat.Pe decizia de suspendare trebuie sa mai semneze salariatul in cauza?
Răspuns la discuția Incetare cim
data incetarii este 17.10.2016