avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate Helena_18

Activitate Helena_18

Multumesc!
Mi-ati putea spune care sunt acele termene legale?

Madalina Pascu a scris:

Aveti nevoie de o consultanta din partea unui avocat. Va recomand sa faceti acest demers cat mai repede pentru a putea demara demersurile care se impun cat de curand pentru evitarea depasirii unor termene legale care ulterior va pot paraliza orice demers.

Buna ziua!

Multumesc mult de raspuns! Noi am achitat suma integrala pentru imobil. Am si cunoscut persoana care are promisiune bilaterala de vanzare cumparare pentru acelasi imobil din cadrul aceluiasi complex, incheiata cu acelasi dezvoltator. Am inteles ca cealalta persoana in cauza ar fi achitat pentru imobil un avans de 95%, cu un an inainte de a incheia noi promisiunea bilaterala de vanzare cumparare cu dezvoltatorul.



Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, este important de stiut daca dezvoltatorul a vandut sau a facut promisiuni de vanzare si altor persoane. In situatia in care a vandut, in functie de documentele si alte probatorii pe care le aveti, puteti cere in instanta anularea vanzarii sau despagubiri, restituirea avansului, etc. depinzand de situatia concreta de buna sau reaua credinta a cumparatorului. Daca dezvoltatorul doar a promis si altor persoane prin antecontracte vanzarea imobilului, in functie de indeplinriea conditiilor legale ce trebuie analizata de un avocat, se poate cere incheierea unui act care sa tina cont de vanzare-cumparare sau rezolutiunea cu daune-interese.

Buna seara! Am aflat ca dezvoltatorul de la care am achizitionat un imobil in curs de constructie printr-o promisiune bilaterala de vanzare cumparare a vandut acelasi imobil si altor persoane. Ce pot face in aceasta situatie in afara de a inscrie imobilul in Cartea Funciara, deoarece o clauza din contract ma impiedica sa fac asta? Multumesc!
Buna seara! Este adevarat ca dupa ce au trecut 6 luni de la expirarea datei limita de finalizare dintr-o promisiune de vanzare-cumparare a unui imobil clientii nu mai pot cere in instanta perfectarea actului de vanzare - cumparare in conformitate cu clauzele din promisiune?
Buna seara,

In cazul in care as obtine venituri din drepturi de autor prin intermediul unor platforme de tip Amazon, ce obligatii fiscale am?

Multumesc!
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat! As dori sa organizez cursuri pentru copii (pictura, teatru, dans, etc). In afara de cursul de formator mai am nevoie de alte cursuri si atestari?
Va multumesc!
Discuție Vanzare teren
Buna seara!
Detin un teren pentru care am cadastru si intabulare. Daca doresc sa vand doar o parte din acest teren trebuie sa fac cadastru pe suprafata mai mica pe care doresc sa o vand?
Răspuns la discuția TVA imobile
Multumesc!



Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

5%

Discuție Tva imobile
Buna ziua!

Am vandut un apartament in valoare de 96000euro. Daca vand o promisiune bilaterala de vanzare cumparare a unui apartament platesc tva? In caz afirmativ ce cota de tva voi plati?
Discuție TVA imobile
Buna ziua!
In situatia in care am deja un apartament si as mai cumpara unul in suprafata de sub 120mp si sub 100000euro, in februarie anul urmator, ce cota de tva as plati?