avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate marius511br

Activitate marius511br

Multumesc frumos pentru raspuns! Asta ma interesa! Ciudat e faptul ca a fost respins inclusiv apelul, deci nu cred ca asta a fost problema dar voi studia dosarul sa vad concret de ce a fost respins, iar ulterior admis!

Buna seara!
Doresc sa stiu cum este posibil ca o incuviintare silita care a fost respinsa anterior de instanta, inclusiv la apel de catre tribunal, sa fie depusa sub forma unui alt dosar, cu alt creditor care acum este admisa?

Mai precis, prima data BEJ XXXX a depus o cerere de incuviintare silita, avand creditor ZAPLO Ifn., care a fost respinsa, inclusiv la apel ca nefondat, iar a doua oara acelasi BEJ XXXX, a depus o cerere intr-un alt dosar, avand creditor INVESTCAPITAL Ltd., iar aceasta a fost admisa de catre instanta!

Daca in prima instanta a fost respinsa, cum este posibil facand o alta cerere in care apare alt creditor, cu care eu nu am avut nici-o tranzactie, sa fie acum admisa de catre instanta?!

As putea formula o contestatie in care sa prezint hotarerea instantei anterioare, unde apare creditorul de drept, si aceasta a fost totusi respinsa?! Pot castiga?
Practic instantele se contrazic, iar eu nu mai inteleg nimic!
Multumesc mult pentru raspuns!!
Va salut! Daca data din procesul verbal de contraventie este antedatat de catre agentul constatator, se poate cere anularea acestuia in instanta? (bineinteles, daca este contestat in termenul prevazut de lege)

Va intreb pentru ca pe data de 08.04.2016, am fost sanctionat pe nedrept pentru stationare interzisa, si in data de 22.04 am depus contestatie la judecatorie! Tot in ziua respectiva am observat ca agentul a trecut in procesul verbal, de doua ori, data de 08.02.2016! Adica, mai pe romaneste, mi-a dat amenda pentru luna februarie!

Problema e ca eu nu stiu cum pot demonstra ca fapta nu s-a produs atunci cand a scris agentul...

Avand in vedere ca procesul verbal are o serie si un numar, si sunt documente cu regim special, se poate determina orientativ data la care a fost intocmit, dupa serie si numar?

Adica, m-as gandi sa cer in instanta un proces verbal anterior celui ce mi-a fost intocmit, poate doar asa s-ar putea demonsta ca data a fost gresita de catre agent, lucru care ar atrage nulitatea procesului...


Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!