avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Amalia112

Activitate Amalia112

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara ! Din pura curiozitate si cu iertare intreb : una din fiicele mostenitoare nu este sotia dumneavoastra ?Ea nu are nimic de spus ? Adica mata si sora treceti peste cele doua surori mostenitoare ?,
, .soacra a facut aceasta declaratie notariala tocmai pentru ca cei doi copii in viata sa nu emita pretentii ,prin eventuala atacare a testamentului, asupra acelor constructii noi facute de sora ginerelui.....,,
. Deci una dintre mostenitoare , respectiv sotia dumitale .... sa nu cumva sa indrazneasca sa atace ceea ce ai primit mata de la soacra ...care vrea sa zica ... mama ei ? Si ... soacra a mai si murit dupa intocmirea actelor notariale . Si repede nu gluma . Pacat domnule , pacat ! E mai ceva ca in Caragiale ce ai scris dumneata aici .
Amalia112 a scris:

Buna ziua ,
Pentru ca nu am reusit sa gasesc nicaieri acea H.G care sa ma lamureasca in privinta decontarii abonamentelor de transport pentru elevi , ma vad nevoita sa fac apel la domniile voastre si pentru acest fapt va multumesc anticipat .
Am un copil , in anul I de liceu , care pentru a ajunge la si de la cursuri , face zilnic naveta la o distanta de 20 de kilometri . De la inceputul anului am primit pentru trei abonamente : suma de 40,00 de lei( in octombrie ) urmata in aceasta luna de suma de 65, 00 de lei . . Valoarea unui abonament / luna este de 240 ,00 lei , mai putin in luna de incepere - septembrie, cand abonamentul a costat 185,00 de lei.
Vreau sa stiu , concret , ce spune acea hotarare , sau care este acea hotarare care face referire la suma decontata pentru transportul elevilor .
Cu repetate multumiri anticipate !


Buna ziua din nou ! Cu aceeasi nelamurire va deranjez ! Nu stie nimeni despre aceasta hotarare ?
Din nou multe multumiri !

Buna ziua ,
Pentru ca nu am reusit sa gasesc nicaieri acea H.G care sa ma lamureasca in privinta decontarii abonamentelor de transport pentru elevi , ma vad nevoita sa fac apel la domniile voastre si pentru acest fapt va multumesc anticipat .
Am un copil , in anul I de liceu , care pentru a ajunge la si de la cursuri , face zilnic naveta la o distanta de 20 de kilometri . De la inceputul anului am primit pentru trei abonamente : suma de 40,00 de lei( in octombrie ) urmata in aceasta luna de suma de 65, 00 de lei . . Valoarea unui abonament / luna este de 240 ,00 lei , mai putin in luna de incepere - septembrie, cand abonamentul a costat 185,00 de lei.
Vreau sa stiu , concret , ce spune acea hotarare , sau care este acea hotarare care face referire la suma decontata pentru transportul elevilor .
Cu repetate multumiri anticipate !
Răspuns la discuția Amenda 112
Eiii.... unde traim ! In Romania ! Normal ca numai aici se pot intampla astfel de lucruri .
Buna seara ! Nu este prima data cand astfel de functionari publici intra prin curtile oamenilor fara sa intrebe . De fapt ...e ceva obisnuit ! Sa amintesc aici ... hm... E-ON ? Cum se procedeaza cu dovedirea patrunderii acestor functionari publici pe spatiul privat -cum se pot justifica acestia sau cum stim ca e legala sau ilegala intrarea lor in curtile oamenilor , fara acordul proprietarilor ?De obicei , daca portile sunt inchise .... sar gardul !Desigur putem invoca art. 224 Cod penal, dar .... pana la a face adrese , pana la a face hartii cu numar de inregistrare , cam ce solutii am avea ?Oare ... nu cumva ... obligat / fortat stam si ne uitam cum ne rad diversi lucratori , de la diverse firme , in fata ? Stimate domn Ionut _ Nicolae , va rog din suflet sa imi spuneti si mie rezultatul rezolvarii problemei dumneavoastra ! O noapte minunata tuturor !
Buna seara ,
Este adevarat ca in astfel de probleme se recomanda rezolvarea pe cale amiabila . Dar .... Intotdeauna cand apare un ,, dar.... ,, cu siguranta calea amiabila a fost incercata si a avut esuare. De mai multe ori .Efectiv nu se poate discuta .Mai nou astazi am vazut sobolani misunand din gradina vecinilor spre bucataria mea .
Cu siguranta voi face sesizarile pe care mi le-ati expus . O sa va prezint rezultatele demersurilor , Va multumesc !
Buna ziua !
M-am stabilit la casa parintilor mei , intr-o frumoasa zona a tarii noastre . Ca orice om care are privilegiul de a sta la curte , sunt obligata sa pastrez curatenia din jurul casei , o necesitate cu alte cuvinte . Problema este ca vecinii , care cu gradina lor incadreaza gradina mea in forma de L , au depozitate , mai ales langa garduri gramezi enorme de gunoi . Mai nou intr-o laterala ,un sfert de gradina noastra este impanzita de boz , planta care la vecini este din abundenta . In fiecare zi aproape strang tot felul de murdarii pe care le aduce vantul de la ei din curte . Nu mai spun de mirosul ,greu de suportat , emanat de wc-urile lor din curte . Pentru ca nu au fosa septica , scurgerea instalatiei din casa este racordata la unul din wc-uri . Am incercat in cateva randuri sa stau de vorba cu ei despre aceste aspecte dar .... nu va pot transmite raspunsurile si mai mult , de cate ori ma vad prin curte striga, injura si ma jignesc .Am discutat cu primarul dar acesta a spus ca nu are ce le face si ca au mai scos masini pline de gunoi de la ei din curte cu oameni de la primarie .Ce pot face si unde sa ma adresez .Multumesc anticipat .
Buna seara ,
In urma unei cauze civile , avand ca obiect actiune in pretentii , mi s-a dat castig de cauza si partea adversa ( o banca ) este obligata prin hotarare definitiva prin neapelare , este obligata sa imi restituie o anumita suma cu titlu de cheltuieli de judecata . Hotararea a devenit definitiva in luna aprilie . Pentru a-mi recupera banii ce trebuie sa mai fac ? Exista un termen de care partea adversa beneficiaza sau sa le trimit o adresa prin care sa -mi solicit banii ? Ce am de facut si cum trebuie sa procedez ?
Va multumesc anticipat !