avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Lipi

Activitate Lipi

Discuție Scadenta
Salutare tuturor !
O lamurire, va rog...

Contract semnat intre parti, in contract se prevede scadenta "la 90 de zile de la data emiterii facturii".
Toate facturile au trecuta scadenta pe ele.
Prin nu stiu ce intelegeri neoficiale, unele facturi nu au trecuta scadenta la 90 de zile de la emitere, am cazuri de 45 de zile de la emitere dar si cazuri de 120 zile de la emitere...

Intrebare: Care scadenta se ia in calcul, cea din contract sau cea din factura? Care primeaza?
Daca s-ar putea si argumenta raspunsul, ar fi super ok :)
Multumesc anticipat
Am o speta cu un client care imi datoreaza mai multe milioane de lei noi...
Evident ca acum e in insolventa...
Evident ca n-are datorii doar la mine...
Banci, salariati si stat...
In Adunarea Generala a Creditorilor s-a votat aprobarea unui Plan de reorganizare, Plan confirmat de judecatorul sindic...
Surpriza mare e ca prin acest Plan recupereaza bani doar bancile, salariatii si creditorii bugetari... Creditorii comerciali negarantati au 0%...

Aici se pune intrebarea...
Stiu ca TVA-ul se recupereaza doar in cazul falimentului... In baza hotararii de radiere a firmei...

Avand in vedere ca prin planul de reorganizare voi recupera 0% din creante, pot recupera TVA-ul? Nu stiu daca ajuta cu ceva dar sumele sunt provizionate...
Cand se recupereaza? Dupa inchiderea dosarului de insolventa?
Discuție Recuperare TVA
Am o speta cu un client care imi datoreaza mai multe milioane de lei noi...
Evident ca acum e in insolventa...
Evident ca n-are datorii doar la mine...
Banci, salariati si stat...
In Adunarea Generala a Creditorilor s-a votat aprobarea unui Plan de reorganizare, Plan confirmat de judecatorul sindic...
Surpriza mare e ca prin acest Plan recupereaza bani doar bancile, salariatii si creditorii bugetari... Creditorii comerciali negarantati au 0%...

Aici se pune intrebarea...
Stiu ca TVA-ul se recupereaza doar in cazul falimentului... In baza hotararii de radiere a firmei...

Avand in vedere ca prin planul de reorganizare voi recupera 0% din creante, pot recupera TVA-ul? Nu stiu daca ajuta cu ceva dar sumele sunt provizionate...
Laelia a scris:

(...)
In practica pe care eu o cunosc, notificarea prin BPI nu e apreciata de instanta ca fiind pe deplin " acoperitoare" ca procedura si de aceea se insista pe notificarea prin metodele " traditionale".
(...)


Daca ai hotarari de genul asta de la alte instante te rog sa imi spui si mie... Sunt constient de faptul ca instantele noastre nu judeca pe baza de precedent (d-aia avem 10 solutii diferite in spete identice) dar macar as putea sa incerc sa conving compeltul ca "se poate"...
Multumesc anticipat
carmenmur a scris:

in contestati mergi pe faptul ca depunerea creantelor s-a facut in termen, tinand cont de data postii.


Daca iau in calcul data primirii notificarii de deschidere a procedurii insolventei singura aparare e ca am fost notificat tarziu... In termenul stabilit de judecatorul sindic pentru depunerea cererilor de creanta nu s-a incadrat mai nimeni... Doar creditorii bugetari (care au fost notificati de adm. jud. imediat) si o banca (pe care a anuntat-o debitorul)... In rest... Suntem zeci de "fazani"... Creante de milioane de lei (vechi) care risca sa fie respinse ca tardiv introduse...
Smochina a scris:

Buna ziua,

În practica întâlnită de mine, am văzut că lichidatorul poate să ceară prelungirea termenului de depunere a cererilor de înscriere la masa credală și de întocmire a tabelului preliminar.

Succes,


S-a intamplat si asta... Dar, pe de o parte acele termene se pot prelungi cu maxim 30 de zile (parca) iar pe de alta parte, desi judecatorul sindic a acceptat cererea adm. judiciar de prelungire, pentru nu stiu ce minune de motiv, Curtea de apel a admis recursul debitorului si a respins cererea de prelungire...

Deci n-am facut nimic...
Speta suna cam asa...
- Debitorul nu pune la dispozitia administratorului judiciar documentele contabile;
- Debitorul trimitre care adm. jud. o lista cu creditorii, o trimite prin posta cu 2-3 zile inainte de expirarea termenului stabilit de instanta pentru depunerea cererilor de creanta;
- Adm. jud. trimite notificari creditorilor dar notificarile ajung cu 10-15 zile DUPA data limita de depunere a cererilor de creanta;
- Creditorii depun cererile de creanta dar debitorul le contesta pe toate pentru faptul ca au fost tardiv introduse;

Apararile creditorilor ca n-au stiut de insolventa, ca debitorul a incercat sa ingreuneze munca adm. jud. prin nepredare sau predare tarzie a documentelor, ca au fost notificati cu 2 saptamani mai tarziu decat data limita in care puteau sa depuna cererile de creanta au fost facute praf de aparatorul debitorului cu fraza "intrarea in insolventa a fost notificata prin Buletinul procedurilor de insolventa"...

Care are vreo idee de aparare in vederea respingerii contestatiei debitorului? Daca procedura notificarii se considera indeplinita prin BPI atunci toti creditorii din tara asta au o mare problema... Eu am cam 2000 de clienti... Ar trebui sa am un om care sa stea non-stop pe BPI ca sa verifice... Si eu ma consider fericit... Ganditi-va cati clienti are Petrom-ul (alt creditor faultat in acest caz)...

Judecatorul sindic, in marinimia lui, a amanat pronuntarea ca sa putem depune concluzii scrise...
Dati-mi o idee, ceva...

Multumesc.
Este o economie pentru firma si o sa va zic de ce...

1. Angajat cu CIM - se face pe salariul minim pe economie, asigurarile pentru pensie, pentru sanatate, etc sunt in consecinta de mici...
2. PFA - firma plateste doar prestatia...

Daca pana cum eram angajat cu CIM si aveam, sa zicem, 2000 lei si acum am 400 lei iar diferenta o iau pe PFA firma la care lucrez face o economie serioasa... zic...
De vazut...

[ link extern ]
Daca furnizorii tai or sa gaseasca instanta care sa le dea 1%/zi penalitati de intarziere doar pt ca pe spatele facturii exista acel contract, sa ne anunti si pe noi :D

Am avut un caz in care pe fata facturii era trecut "in caz de neplata la scadenta cumparatorul datoreaza penalitati de X%/zi de intarziere" iar cumparatorul a semnat si stampilat si acea prevedere... Instanta m-a trimis la plimbare...