Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperare TVA insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperare TVA insolventa

Am o speta cu un client care imi datoreaza mai multe milioane de lei noi...
Evident ca acum e in insolventa...
Evident ca n-are datorii doar la mine...
Banci, salariati si stat...
In Adunarea Generala a Creditorilor s-a votat aprobarea unui Plan de reorganizare, Plan confirmat de judecatorul sindic...
Surpriza mare e ca prin acest Plan recupereaza bani doar bancile, salariatii si creditorii bugetari... Creditorii comerciali negarantati au 0%...

Aici se pune intrebarea...
Stiu ca TVA-ul se recupereaza doar in cazul falimentului... In baza hotararii de radiere a firmei...

Avand in vedere ca prin planul de reorganizare voi recupera 0% din creante, pot recupera TVA-ul? Nu stiu daca ajuta cu ceva dar sumele sunt provizionate...
Cand se recupereaza? Dupa inchiderea dosarului de insolventa?
ceva nu este in regula, deoarece planul de reorganizare trebuie sa contina cf art.95 din lg 85 / 2006 programul de plată a creanţelor precum si tratamentul creditorilor defavorizati. in plus, planul va prevede ce despăgubiri urmează a fi oferite titularilor tuturor categoriilor de creanţe, în comparaţie cu valoarea estimativă ce ar putea fi primită prin distribuire în caz de faliment; valoarea estimativă se va calcula la data propunerii planului.

TVA nu se recupereaza daca firma nu este radiata.