avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Am o speta cu un client care imi datoreaza mai multe milioane de lei noi...
Evident ca acum e in insolventa...
Evident ca n-are datorii doar la mine...
Banci, salariati si stat...
In Adunarea Generala a Creditorilor s-a votat aprobarea unui Plan de reorganizare, Plan confirmat de judecatorul sindic...
Surpriza mare e ca prin acest Plan recupereaza bani doar bancile, salariatii si creditorii bugetari... Creditorii comerciali negarantati au 0%...

Aici se pune intrebarea...
Stiu ca TVA-ul se recupereaza doar in cazul falimentului... In baza hotararii de radiere a firmei...

Avand in vedere ca prin planul de reorganizare voi recupera 0% din creante, pot recupera TVA-ul? Nu stiu daca ajuta cu ceva dar sumele sunt provizionate...

Alte discuții în legătură

Recuperare tva insolventa Lipi Lipi Am o speta cu un client care imi datoreaza mai multe milioane de lei noi... Evident ca acum e in insolventa... Evident ca n-are datorii doar la ... (vezi toată discuția)
Tratament fiscal creante scoase din evidente in urma unui plan de reorganizare VeneciucAngelica VeneciucAngelica Buna ziua ! In evidentele contabile am o creante neancasata de la un client rauplatnic care tocmai ce i sa aprobat planul de reorganizare admis si confirmat ... (vezi toată discuția)
Insolventa nedelcu1971 nedelcu1971 Buna ziua, cit la % din datoriile unei societati vin acceptate la plata, intr-un program de reorganizare? Sume neincasate pot fi compensate cu datorii ... (vezi toată discuția)