avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate AndreescuAlina

Activitate AndreescuAlina

Buna ziua! Sunt in concediu crestere copil pana la data de 21 mai 2018( copilul e nascut pe 21 iunie 2016), insa sotul nu va intra in luna de concediu cuvenita lui! Am aflat ca sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil si am ca data posibila de nastere 11 iunie 2018! Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pt a beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil! Mentionez ca firma la care am lucrat anterior intrarii in concediu crestere copil isi va incheia activitatea in luna februarie, aceasta era in insolventa si va fi declarata falimentara! Multumesc anticipat!
Buna ziua! Imi puteti spune cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In contractul de munca am minimul pe economie, iar in luna mai si iunie am primit 790 de lei? este corect? cum se calculeaza mai exact? daca calculez 85 % din salariul brut ar fi trebuit sa iau mai mult! multumesc frumos! mentionez ca am intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 27 aprilie, am nascut pe 21 iulie si in continuare sunt in concediu postnatal! multumesc frumos!