avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate Drajneanu

Activitate Drajneanu

Avei ceva cu el....
Daca ati preluat contractul de inchiriere imediat dupa decesul parintilor, in urma cu 10 ani, datoriile sunt ale dvs. Ma indoiesc ca primaria a mentinut contractul pe numele decedatilor atata timp, daca a avut cunostinta de decesul lor.Chiria a fost platita in acest interval?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1)Puteti cere in instanta iesirea din indiviziune (instanta stabileste limitele proprietatii fiecaruia) , apoi puteti vinde, daca situatia va convine
.2) Unul din proprietari poate sa cumpere partea celuilalt, daca va intelegeti
Fond de reparatii si fond de rulment
Buna ziua,
Am achizitionat un apartament la 1 sept 2020 si m-am mutat la 1 nov 2020. Asociatia de loc imi cere sa platesc fondul de reparatii si fondul de rulment aferente intregului an 2020(650 lei fiecare), intr-o singura transa . Nu cunosc cum au fost utilizat aceste fonduri , daca au fost facute reparatii, etc. Este legala solicitarea, atat privind obligatia mea pt intregul an chiar daca detin apartamentul doar de 2luni, cat si modul de incasare intr-o singura rata?

Este de notorietate ca autoritatea locala nu acorda autorizatii individuale pentru executat reparatie partiala la parte comuna de imobil de locuit in comun
@Turnus
Peretii exteriori ai imobilului constituie parte comuna asupra carora se pot intreprinde interventii numai cu acordul asociatiei de proprietari
Interventiile partiale asupra partii comune nu garanteaza efectul scontat de indepartare neajunsuri,nu beneficiaza de receptie si garantie
Asociatia de proprietari si alte autoritati locale,au competenta sa dispuna dezafectarea lucrarii,concomitent cu aplicarea de sanctiune pecuniara
Riscati o amenda zdravana de la primarie, poate si de la siguranta constructiilor, pompieri
Adica fostul proprietar si alt locatar au refuzat sa contribuie pt anvelopare, iar pentru dumneavoastra este obligatoriu?! Ciudat de tot! Legea 196 nu zice nimic despre reabilitare termica. Cereti sa vedeti acel contract cadru al asociatiei de locatari. Daca e contract cadru , am o banuiala ca nu mentioneaza nimic despre reabilitarea termica . Poate este vreo hotarare a adunarii generale a asociatiei. Ar trebui sa existe un proces verbal ( verificati data intocmirii) A nu se confunda cu lucrarile de intretinere a spatiilor si instalatiilor comune (conducte de apa si incalzire, acoperis , casa scarii, holuri comune, subsol) Daca , la data cand s-a facut anveloparea s-a luat autorizatie de constructie , ma indoiesc ca s-a autorizat o lucrare partiala,si autorizatia mentioneaza si constructorul. Fiind lucrare cu regim de inaltime(etajele care s-au facut atunci) , nu se admite "in regie proprie".
Propun sa discutati si cu celalat locatar care nu are anveloparea, sa aflati mai multe despre contextul dat.
Cand a dat asociatia adeverinta pt obligatiile vechiului locatar,obligatorie la notar in vederea vanzarii, de ce nu a scris nimic despre aceste sarcini neonorate?
Multumesc
Buna ziua,
Doi soti, fara ascendenti sau descendenti de gradul 1.(parintii ambilor decedati, copii nu au avut) Sotul decedeaza . Nu a avut frati. Traiesc veri si nepoti de veri. ai decedatului. Cum se imparte mostenirea ?Ce drepturi are sotia supravietuitoare ?
Daca ati obtinut legal acele extrase bancare (poate ati fost imputernicita sau legatara a contului) puteti incerca sa le folositi ca sa demonstrati ca sumele nu puteau fi cheltuite in interesul tatalui in intervalul de timp la care va referiti si sa fie incluse in masa succesorala. Nu stiu daca se poate face la notar sau doar in instanta? Deasemenea , facturile pe cere le aveti , pt imbunatatitile apartamentului, puteti demonstra ca sunt facute pt apartamentul in speta? Incercare timida: solicitati o raportare a cheltuielilor fata de valoarea apartamentului in perioada corespunzatoare, asa vor fi afectate de devalorizare in mod similar. Obtineti dovezi ca ati folosit netulburata apartamentul in intervalul mentionat (de la asociatia de locatari, ca ati facut platile de intretinere, etc ) ar fi fost util si daca aveati contracte la utilitati pe numele dvs(curent, telefon TV, gaze) Un avocat va poate sfatui mai bine despre uzucapiunea imobiliara [ link extern ] .
Regretabil ca ati ajuns in aceste relatii ostile cu mama. Cu razboi se rezolva mai greu decat cu diplomatie