avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate alexmhz

Activitate alexmhz

V-as mai intreba un aspect. Daca in clauza de concurenta la enumerare tertilor este trecut numele "Lala Bet" sub care este cunoscuta firma, dar numele firmei este SC New Lala SRL, clauza ramane aplicabila? Mentionez ca situatia de mai sus este reala "Lala" fiind doar un nume fictiv care substituie numele real al firmei.
Sunt 100% ca nu ar avea cum sa demonstreze niciun prejudiciu pe care eu l-as putea aduce firmei pentru ca acesta nu exista. Nu am avut partea de traininguri platite, nu am avut parte de delegatii etc. Sincer va spun ca eu sunt intr-o totala dilema. Daca ar fi dupa mine, as renunta echilateral la acest contract de necocurenta, deoarece eu voi activa pe o functie total diferita fata de firma actuala. Dar daca voi propune lucrul acesta probabil ei vor avea parerea ca imi este frica de daune si vor merge in instanta. Chiar daca in instanta probabil as castiga inclusiv dreptul la indemnizatie, deoarece ma voi angaja pe o alta functie fata de ce prestez la actuala companie. Insa toate aceste aspecte depind de pasajul din lege pe care eu unul nu il gasesc in legislatia muncii, anume acela in care este specificat ca pot lucra pentru o terta parte (stipulata in clauza de necocurenta), cu conditia sa desfasor o activitate opusa fata de ce faceam la actualul loc de munca.
Din pacate pentru cunostintele mele raspunsul este mult prea complex si cu multi termeni pe care trebuie sa recunosc ca nu ii stapanesc. Eu eram curios daca in ideea in care clauza de necocurenta are inserat paragraful pe care l-am mentionat mai sus, chiar daca nu este completat cu numarul e luni de despagubire, aceasta isi mai produce efectul. Si aici ma refer strict la plata altor daune si prejudicii, nu si la indemnizatia pe care ar urma sa o primesc eu din partea angajatorului pe care as inapoia-o cu cel mai mare drag. Multumesc!
Daca in clauza de necocurenta apare urmatorul punct:

"In cazul in care angajatul isi incalca obligatiile curpins in punctul 2, este obligat sa plateasca angajatorului penalitati in suma corespunzatoare salariul mediu brut lunar pe ... luni. In conformitate cu regulile generale ale dreptului civil, angajatorul este indreptatit sa-si valideze si pagubele care depasesc penalitatile"

Mentionez ca nu este trecut numarul de luni pe clauza (este loc liber lasat). Chiar si in aceasta situatie, aceasta nu reprezinta totusi o clauza penala? Multumesc!
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Va multumesc!
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Referitor la cele doua activitati mentionate mai sus, considerati ca nu ar fi activitati total diferite? Sunt curios de opinia dumneavoastra
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Asadar, in cazul mentionat de mine, activitatea este diferita completa sau nu? Din punctul meu de vedere nu are nicio legatura postul de "referent statistician" cu cel de "manager zona". In plus, daca prin absurd cine ar considera ca cele doua activitati sunt similare, cum as putea fi obligat ulterior sa platesc daune cauzate de prejudiciul adus firmei? Din cate am inteles prejudiciul trebuie demonstrat cu date clare, ori eu nu voi folosila noua companie nimic din ce am invatat la actuala. Sunt foarte curios de un raspuns clar, pentru a sti cum sa procedez. Multumesc!
Buna ziua! Lucrez in prezent la o firma unde am semnat o clauza de necocurenta. In primul rand, pe contract este scris numele orasului si adresa firmei, dar judetul este eronat. Nu stiu daca asta ar produce anularea lui sau nu.

In al doilea rand, am de gand sa renunt la actualul loc de munca in favoarea unui tert stipulat in clauza de neconcurenta. Diferenta ar fi ca postul este total diferit. In prezent lucrez pe un post de statistician, urmand sa plec pe un post de conducere, de manager. In clauza de necocurenta scrie ca nu pot presta in favoarea unui tert activitatile x,y,z pe care le desfasor in prezent, dar scrie totodata ca nu pot practica nimic ce are legatura cu domeniul de activitate al firmei.

Din cunostintele mele, nu au dreptul de a-mi ingradi dreptul la munca, mai ales ca activitatea mea va fi diferita complet fata de ce fac in prezent. Asadar v-as ruga sa imi explicatia daca am dreptate sau nu si, cu atat mai mult, daca ei ar fi obligatia sa imi plateasca compensatia aferenta clauzei, fara sa fiu pus ulterior sa o returnez sau si mai rau sa o returnez si sa platesc eventuale prejudicii (pe care nu vad cum le-as putea aduce firmei la care lucrez in prezent, desfaurandu-mi activitatea la noua firma). Va multumesc!