avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate 1dragon6

Activitate 1dragon6

Unde este cerinta de a avea rezidenta in Romania pentru a cumpara vechime la pensie (buletin de identitate) identificata in OUG 163/2020 ?
Cetatean roman cu domiciliul in strainatate am incercat sa cumpar vechime la pensie prin mandatar fiind refuzat de Casa de Pensii Brasov pe motiv ca nu am rezidenta in Romania.
Am trimis prin mandatar procura cu apostila eu avind domiciliul in SUA si raspunsul casei de pensii Brasov a fost de a respinge cererea mandatarului pe motiv ca nu am domiciliul in Romania declarind ca procura este valabila. Am facut deja petitii la CNPP si Ministerul Muncii pentru a reglementa aceasta situatie. Nu este nimic in continutul OUG 163/2020 care sa impuna rezidenta in Romania, nici in modelul de contract din Anexa 1. Voi vedea ce raspunsuri primesc de la CNPP si Ministerul Muncii in termen de 30 de zile. Mai mult consiliera unui senator din comisia senatoriala pentru romanii din diaspora a confirmat cerinta de rezidenta in Romania fara a putea arata sursa in OUG (poate din nestiinta) ca urmare a demersului meu la aceasta comisie. Care este sursa acestui abuz, nestiinta sau placerea de a pune piedici fara justificare ?
OUG 163/2020 si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate
Tatal meu posesor de renta viagera agricola pentru 5.84 ha a decedat la data de 18/04/2018 si sint unicul mostenitor. Renta viagera agricola inceteaza la data decesului titularului. Va rog sa clarificati daca am dreptul de a primi o portiune din renta viagera agricola pentru anul 2018. Mentionez ca am primit renta integrala pentru anul 2017.
Am mostenit de la parinti o proprietate cu locuinta si terenul aferent. Detin toate actele necesare si in curind voi vinde.
Va rog clarificati cit dureaza si cum se desfasoara in mod normal acest proces. Dupa intelegerea mea procesul de virare a banilor in contul meu bancar dureaza pina la trei zile (nu semnez pina cind banii nu ajung in cont). Deasemea este nevoie de doua zile pentru extrasul notarial de carte funciara. Daca sint programat intr-o zi de miercuri la notariat trebuie sa ma astept realist ca procesul de vinzare cumparare sa se incheie lunea viitoare (la patru zile lucratoare) ?
Multumesc. Notarul la care am facut succesiunea si a emis certificatul de legatar a refuzat incheierea promisiunii de vinzare pe motiv ca sint "probleme de quotatie cu documentatia cadastrala". Mentionez ca documentatia cadastrala a fost intocmita in 2006 cind am facut succesiunea mamei si figurez in cartea funciara impreuna cu tatal meu. Notarul a mentionat ca ar fi trebuit intocmite doua carti funciare intrucit in 1992 tatal a cumparat un teren intravilan adiacent proprietatii cumparate in 1964. Eu figurez cu cota parte in ambele ca urmare a mostenirii mamei si restul imi revine ca urmare a mostenirii tatalui. Actualizarea cartii funciare ar consta in introducerea certificatului de legatar si radierea numelui tatalui dar se pare ca nu este asa de simplu. Norarul mi-a spus sa intreb despre statutul cartii funciare dupa 15 iunie la o luna de la inceperea demersului. Alte persoane din Teleorman au mentionat ca durata poate fi de pina la doua luni.
Am mostenit un teren cu casa de la tatal meu la inceputul lunii mai. Am cetatenie dubla romana si americana si posed ambele pasapoarte. Pasaportul romanesc a expirat in 30 mai 2018. Va rog a clarifica daca trebuie sa reinnoiesc pasaportul romanesc sau pot folosi pasaportul american neexpirat ca act de identitate in tranzactia de vinzare cumparare.
In 15 mai dupa obtinerea certificatului de legatar am achitat suma necesara pentru actualizarea documentatiei cadastrale. Va rog sa clarificati cite luni dureaza acest proces. Va rog sa confirmati faptul ca nu se pot incheia antecontracte la notariat sau intelegeri olografe nenotarizate pina in momentul in care documentatia cadastrala a fost actualizata.
Deci ramine de platit onorariul notarului plus tva plus cumparatorul va plati taxele cadastrale
in 2006 am mostenit de la mama o cota parte casa si teren cu tatal fiind celalalt proprietar. La inceputul lui mai 2018 am mostenit restul prin decesul tatalui. Doresc sa vind proprietatea in mai putin de 3 ani.
Va rog clarificati daca impozitul platit la vinzare este de 3% din pretul de vinzare pentru intregul imobil si teren sau numai pentru portiunea mostenita in 2018 cealalta portiune fiind mostenita in 2006 si proprietate a mea de peste 3 ani.
Multumesc. Nu mai am domiciliul in tara intrucit am emigrat legal in martie 1993. Presupun ca trebuie sa ma adresez la autoritatea militara unde am avut ultimul domiciliu. Am predat livretul militar la cererea serviciului corespunzator din intreprinderea Brasoveana unde am desfasurat activitatea inaintea plecarii. Daca intreprinderea unde a fost predat nu l-a pastrat atunci voi apela la autoritatea militara. Problema nu a fost creata de mine ci de decizia autoritatilor de la acea vreme de a cere acest act. Serviciul militar termen redus a fost satisfacut intre octombrie 1983 si aprilie 1984