Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... OUG 163/2020 si cetatenii romani cu domiciliul in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

OUG 163/2020 si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate ...

OUG 163/2020 si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate
Si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate beneficiaza de prevederile OUG 163/2020.
Am trimis prin mandatar procura cu apostila eu avind domiciliul in SUA si raspunsul casei de pensii Brasov a fost de a respinge cererea mandatarului pe motiv ca nu am domiciliul in Romania declarind ca procura este valabila. Am facut deja petitii la CNPP si Ministerul Muncii pentru a reglementa aceasta situatie. Nu este nimic in continutul OUG 163/2020 care sa impuna rezidenta in Romania, nici in modelul de contract din Anexa 1. Voi vedea ce raspunsuri primesc de la CNPP si Ministerul Muncii in termen de 30 de zile. Mai mult consiliera unui senator din comisia senatoriala pentru romanii din diaspora a confirmat cerinta de rezidenta in Romania fara a putea arata sursa in OUG (poate din nestiinta) ca urmare a demersului meu la aceasta comisie. Care este sursa acestui abuz, nestiinta sau placerea de a pune piedici fara justificare ?
1dragon6, utilizator