avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate simina29

Activitate simina29

Răspuns la discuția probleme cu DSP-ul
Am primit raspuns la cererea depusa. Raspunsul este ca Dsp-ul din BT elibereaza autorizatii de libera practica in baza ordinului nr 979/2004 art 1:

"Personalul medical care presteazã servicii medicale în unitãţi medicale publice sau private, precum şi personalul care desfãşoarã activitãţi pentru servicii conexe actului medical au obligaţia de a solicita Ministerului Sãnãtãţii eliberarea autorizaţiei de liberã practicã. "

Intrebarea mea este daca din articolul acesta se intelege ca imi trebuie obligatoriu contract de munca, adeverinta de salariat??
Răspuns la discuția probleme cu DSP-ul
Multumesc frumos pentru raspuns. Am depus o cerere prin care cer sa-mi spuna in baza carei legi imi refuza depunea dosarului cu contractul de voluntariat. Ma chinui cu problema aceasta din aprilie...si tot imi spun ca asteapta noi directive de la Ministerul Sanatatii si sa mai revin...eu am cautat legi in baza carora se elibereaza autorizatia de libera practica si nu scrie nicaieri foarte clar ca se elibereaza obligatoriu cu adeverinta de salariat.
Daca nu rezolv nimic ca ultima solutie ramane chemarea in instanta :(
Răspuns la discuția contract prestari servicii
multumesc pt lamurire
am o intrebare: contractul de voluntariat este un contract de prestari servicii???
buna ziua, sunt fiziokinetoterapeut licentiata in anul 2015 la UMF Iasi. am o autorizatie de libera practica de debutant care expira la sfarsitul lunii august 2016 si de la Directia de Sanatate Publica Botosani nu vor sa-mi elibereze autorizatia pe 5 ani pe motiv ca nu sunt anagajata si trebuie sa depun la dosar adeverinta de salariat. Eu fac voluntariat in domeniul studiilor efectuate din septembrie 2015 si pana in prezent. Intrebarea mea este in baza carei legi nu mi se elibereaza autorizatia cu contractul de voluntariat? imi tot zic de la DSP ca in ianuarie 2016 s-a dat o noua lege si nu pot sa-mi eleibereze autorizatia cu contractul de voluntariat, trebuie sa muncesc obligatoriu....mi se pare o prostie.
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu respectiva lege
buna ziua, sunt fiziokinetoterapeut licentiata in anul 2015 la UMF Iasi. am o autorizatie de libera practica de debutant care expira la sfarsitul lunii august 2016 si de la Directia de Sanatate Publica Botosani nu vor sa-mi elibereze autorizatia pe 5 ani pe motiv ca nu sunt anagajata si trebuie sa depun la dosar adeverinta de salariat. Eu fac voluntariat in domeniul studiilor efectuate din septembrie 2015 si pana in prezent. Intrebarea mea este in baza carei legi nu mi se elibereaza autorizatia cu contractul de voluntariat? imi tot zic de la DSP ca in ianuarie 2016 s-a dat o noua lege si nu pot sa-mi eleibereze autorizatia cu contractul de voluntariat, trebuie sa muncesc obligatoriu....mi se pare o prostie.
va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu respectiva lege