avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate nestian_marian

Activitate nestian_marian

Precum am scris citiva ani statele de plată au fost semnate de vicepresedinte,de un an jumătate administratora a pus un vecin sa semneze statele de plata că și presedinte,in aceasta perioadă sau făcut reparații o intervenție la acoperiș,curățenie pe casa scării,refacere trepte intrare.Mentionez că în această perioadă nu a fost nici o adunare, nimic.Acum din vor să facă spațiul virtual mă cheamă să fac împuternicire administratori că eu figurez la ANAF.Din punctul meu de vedere administratora a greșit enorm și acum vrea sa scoată castanele din foc cu mîna mea.Nu cumva in maxim trei luni de la demisia mea trebuiau să se facă alegeri.Cine poate fi tras la răspundere?administratora vine și zice că eu trebuia sa fac alegeri eu fiind mai mult plecat din localitate motiv pentru care a demisionat.

hob a scris:

ma indoiesc ca a functionat asociatia timp de aproape 20 de ani, fara presedinte

Buna seara
In anul 2003 sa luat hotărârea ca scara noastră să se despartă din asociația mare și să se creeze o asociație singura.Au fost alegeri în care sa votat presedintele in persoana mea un vicepreședinte și un comitet.Din motive personale mi-am depus demisia tot în același an.Acum vine administratora pentru crearea Spațiului Virtual eu figurez la ANAF că președinte,menționez că între timp sau semnat state de plata sau făcut reparații.Acum întrebarea mea este după depunerea demisiei la asociație cine trebuia să convoace adunarea generala etc eu depunind demisia din motive personale.
Buna ziua
Locuiesc in Galati si in parcul adiacent blocului unde locuiesc a aparut doua surpari una destul de mare,stiind ca in zona au mai fost probleme cu canalul colector a celor de la Apa-Canal am facut o sesizare telefonica la ei.Au venit si au zis ca nu este de la ei.Am facut si o sesizare scrisa la primarie cu nr13985/13.03.2017 si raspunsul a fost
"Surparea se datoreaza infiltrarii in timp a apelor pluviale cazute in toamna anului 2016 precum si a topirii zapezii cazute in timpul iernii 2016-2017
In cursul acestui an vor fi luate masuri pentru remedierea surparii respective."
Totusi de ce a aparut,unde se duce acest pamint?Ne este frica ca se poate modifica structura dealului si sa fie afectata structura blocului.Ce masuri putem intreprinde mai departe,putem cere nota de constatare(raport de expertiza)incheiata in urma cererii mele si sa ne putem considera parte civila?Cine este superior primarie si la ce institutii ne mai putem adresa,raspunsul lor fiind foarte evaziv inclusiv cind vor remedia problema care ar fi demersurile mai departe.Va multumesc
Buna ziua
Am un prieten care a stat in strainatate 7 luni cu masina ,acum doreste sa vina in tara dar a constatat ca a expirat ITP-ul.Ce poate sa pateasca de la autoritatile straine,si daca poate sa-l faca in alta tara.
Va multumesc