avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate nicky979

Activitate nicky979

Parintii mei au vrut sa cumpere o casa , au facut o promisiune de vanzare cumparare ,dand 75 000 lei din totalul de 80 000 , crezand ca e act de vanzare cumparare. Vanzatorul este casatorit in acte dar separat de sotie de peste 10 ani, el a semnat dar sotia lui nu. Sotia a aflat de pretul real vanzarii casei si vrea 15 000 lei dar sa ne deplasam noi in alt oras departe de orasul in care locuim si este imobilul. Vrea bani dar nu da nici un semn procura/ semnarea actului sau cont bancar pt virarea banilor.
Vrem sa ii dam in judecata pt nerespectarea contractului iar hotararea judecatoreasca sa tina loc de act vanzare cumparare. Cum procedam? Care sunt pasii pentru acest proces?
In cererea de ajutor public judiciar se specifica ca trebuie sa mai aduc acte gen facturi-chitante, cupoane pensie, copii CI parinti-frati . Trebuiesc aduse toate aceste acte?
Trebuie sa platesc si acei 100 de lei la executor ? De ce|?
Am facut o contestatie la executare impotriva GrupamaAsigurari, motiv prescriere (au trecut 7 ani in care nu am primit nici o notificare de la Cec sau de la alte firme gen Eos, Kruk etc). Am primit de la judecatorie un act in care mi se cere sa platesc 625 lei taxa timbru judiciar sau cererea se anuleaza ca netimbrata si sa aduc si dovada platii de 100 lei catre executor. Nu am acesti 625 lei, sunt persoana cu dizabilitati grad 1(grav), nu am nici avocat deoarece am fost refuzata pe motiv nu va putem lua bani deoarece sunteti persoana cu dizabilitati , iar cei care acceptau cerea sume 2500-3000. Intrebari:
1. Ce acte imi trebuiesc pentru scutirea-reducerea taxei timbrului judiciar?
2. Daca nu am avocat si nu ma prezint, se poate judeca in lipsa ?
3. Ce pasi ar trebui sa urmez?
4. Daca ramane netimbrata ce se intampla?
Multumesc!
Tatal meu a primit azi o scrisoare de recuperare datorie 5300 ron de la o companie care nu cred ca mai exista. Nu scrie cand a fost facut contract, nu avem nici un contract cu respectiva firma, din ce ne amintim noi datoria e de peste 10 ani si este prima scrisoare de notificare. De ce abia acum cand suma este atat de mare se face notificare ? Cum demonstram firmei de recuperare ca datoria s-a prescris fara sa ii dam in judecata inainte ca executorul sa puna poprire pe salariu ?