avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate lopy01

Activitate lopy01

Sigur va avea, acest lucru este cert..probabil vom crea inca o noua pozitie pe aceeasi functie deoarece momentan nu cunoastem perioada de suspendare a cim..
Multumesc mult!
Buna ziua.
Avem o salariata gravida (care ne-a anuntat doar verbal ca din mijlocul lunii septembrie va intra in concediu de risc maternal, urmand sa nasca pe la sf. lunii decembrie, si doreste cic pt 2 ani).
Ne-am grabit si dorim sa angajam pe cineva de la 01.09.2021 , astfel incat sa poata prelua de la salariata gravida.
Cum putem incheia cim in care se precizeaza "pe perioada suspendarii cim al titularului de post."...avand in vedere ca nu cunoastem perioada de suspendare a salariatei gravide?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Revenire din CIC desfiintare post
10 noiembrie 2016 iar la servici as vrea sa ma prezint in 5-6 septembrie ptr a beneficia de stimulent pana la 3 ani
Răspuns la discuția Revenire din CIC desfiintare post
Multumesc ptr raspunsurile dvs Freeelis si dl Tudor Valeriu..am mers la ITM si am discutat si acolo si au precizat urmatoarele - care nu sunt deloc in favoarea angajatului, a mea, respectiv:

- angajatorul ma poate primi 1ora sau 1 zi inapoi pe acelasi post, iar in clipa urmatoare sa desfiinteze postul motivand ca externalizeaza serviciile (ce initial erau oferite de mine ca angajat) sau orice alt motiv invocat (scaderea comenzilor etc.)-chiar mergand pana la un contract fictiv cu o firma de contabilitate pe o perioada scurta fixa-

>>>>>atunci el si -a indeplinit obligatia de a ma tine''cu pana la 6luni maxim''

Am mentionat de prevederile Codului Civil dar ''nu are treaba''conform inspectorului itm :)

- in cazul unui concediu medical chiar din prima zi in care ar trebui sa ma intorc la birou (inainte de a mi se prezenta concedierea)- voi putea beneficia de stimulent de insertie(pana la 3 ani) ?

- angajatorul poate desfiinta postul inainte de a ma intoarce la birou?(momentan cineva este angajat pe durata cic ului meu cu 2 h/zi...fictiv bineinteles..in realitate cu 8 h/zi).

- daca postul sa zicem ca este desfiintat inainte de a ma intoarce eu, mi se ofera alt post pe o pozitie ce nu echivaleaza - eu refuz--atunci el totusi poate desfiinta postul ?


Interesant cum cei de la ITM mai nou nu te pot ajuta cu mare lucru spunand ca nu mai au atributia de a consilia angajatul intr un litigiu deoarece s-a infiintat Tribunalul Muncii....

Multumesc foarte mult!

Buna ziua,

Chiar daca este un subiect abordat des de catre mamic as dori o indrumare legata de urmatoarea situatie:

- peste vateva luni vreau sa ma intorc la servici din CIC pentru a beneficia de stimulentul de insertie(2ani)
- angajatorul m-a anuntat verbal (eu fiind inca in CIC) ca mi va desfiinta postul a doua zi cand ma intorc la lucru
- mentionez ca am o functie de conducere in cadrul companiei (momentan este cineva angajat cu 2 h pe pozitia mea-iar angajatorul doreste sa pastreze acea persoana pe post)-motivatia lui fiind ca cealalta persoana este mai competenta si situatia financiara a firmei nu i permite 2 posturi
- firma nu este in reorganizare judiciara sau faliment

Intrebari::
1-conform legislatiei in vigoare angajatorul este obligat sa ma primeasca cele maxim 6 luni inapoi si apoi sa mi dea preaviz si sa mi desfiinteze postul?
2 -in aceasta perioada de maxim 6 luni este obligat totodata sa mi pastreze si salariul aferent pozitiei?
3 - daca imi ofera alt post (pozitie similara sau una inferioara studiilor mele)si eu nu le accept ce se intampla?pot fi concediata?

Multumesc mult!Numai bine!