avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate catalin05

Activitate catalin05

Eu as zice asa> Valeriu Stoica vol II - drepturi realeprincipale p.189>
~ daca este necesara forma autentica, oferta initiala trebuie sa fi fost facuta ea insasi in forma autentica, iar acceptarea trebuie sa fie data in aceeasi forma~
Asta la prima cautare despre forma ceruta la incheierea unui act. Am inteles ca antecontractul tau e sub semnatura privata si nu e autentificat la notar...
Mai cauta pe ideea asta si trebuie sa mai gasesti ceva util.
OK othellox!
Am inteles...chiar daca nu se prezinta partea vatamata la IML...pt ca nu poate fi obligata sa faca acest lucru, medicul legist poate aprecia in baza documentelor medicale de la dosar cate zile de ingirjiri medicale necesita persoana respectiva.

In cele din urma am ajuns la o concluzie...=D>
Partea vatamata nu poate fi obligata sa se prezinte la IML...dar chiar si fara a se prezenta personal la IML, medicul legist ar putea sa aprecieze numarul de zile de ingrijiri medicale necesare. Daca nu exista astfel de documente de la spital...inevitabil va fi 180 Cp... :D

P.S. am vazut ca mai sus...cineva spunea ca a incercat sa ma convinga...multumesc...dar nu ma interesa incadrarea si cine o face... ci urmarea sau ce se intampla daca partea vatamata nu se prezinta la IML. in urma "disputei" :"> cu othellox am aflat ca oricum are putere probatorie chiar si un certificat medico-legal intocmit fara consultarea medicala a persoanei vatamate, ci doar in urma interpretarii actelor medicale de la spital.
Bun...ti-am inteles punctul de vedere...
Dar Cpp enumera clar si limitativ cazurile in care invinuitul/inculpatul poate fi obligat sa se supuna unei expertize...
In art 117 Cpp nu se vorbeste nici de vatamare corporala grava si nici de parte vatamata...
In plus aceasta incadrare se face tocmai in baza acestui certificat medico-legal...sau poate gresesc...
Oricum in practica sunt convins ca au existat cazuri in care pana si partea vatamata a fost luata de politie si dusa la IML...dar eu n-am auzit un caz concret...
Am vb cu un politist care mi-a spus ca nu se poate obliga partea vatamata sa mearga la IML...
De asemenea acelasi politist mi-a spus ca intr-un asemenea caz este posibil sa se trimita la IML doar actele medicale pe care le vor cere de la spital si in baza acestor acte se vor stabili zilele de ingrijire medicala necesare pt vindecare...
Ce parere aveti? Este posibil sa se emita un certificat medico-legal fara prezentarea persoanei in fata medicului legist? Care este puterea probatorie a unui asemenea act?
Multumesc!
MULTUMESC pentru observatie!!!!
=D>
Situatia este oarecum asemenatoare...
Asa ca ... din nou ... ce face politistul fara raportul de la IML??? avand in vedere ca partea declara ca nu depune plangere si nu are nici un fel de pretentii...dar nu vrea la IML ;)... sau cazul de mai sus ... nici nu trece pe la politie ...
@ othellox

Tu ai vreo treaba cu dreptul????#-o
Incadrarea nu se face dupa ureche...ai fost vreodata la politie??? sau parchet???:-/
Daca se face o astfel de incadrare...la primul termen din instanta maturi cu procurorul pe jos...nu e loc de "numai sa-ti faca rau"...hellooooo unde traiesti??
Nici chiar instanta nu poate impune partii vatamate efectuarea expertizei despre care vorbesti(vezi art.116-117 Cpp-aici sunt enumerate expres si limitativ cazurile in care instanta poate cere politiei sa puna in executare masura). Legea penala este de stricta interpretare !!!

Pe mine ma interesa daca stiti din practica asemenea cazuri...ce s-a intamplat dupa ce a refuzat partea vatamata sa mearga la IML?

Am mai intrebat si eu alti colegi si am aflat ca intr-un asemenea caz au incadrat fapta la 180 Cp si au luat act de impacarea partilor = NUP, iar in alt caz au trimis doar actele medicale de la spital medicului legist care a apreciat in felul acesta zilele de ingrijiri medicale necesare....acest raport a fost ulterior "desfiintat" in instanta...

Mai stiti astfel de cazuri???

Multumesc!

P.S.: Decat sa veniti cu mesaje sarcastice si alte tampenii...mai bine va vedeti de lumea voastra de atotstiutori...
Daca nu ma insel acest forul este pentru schimb de idei si experienta...nu este un loc in care sa se dea cocos un frustrat sau altul. In instanta prieteni ...acolo sa aveti o astfel de atitudine(desi ma indoiesc ca unii dintre voi au calcat pe acolo sau... ca va manifestati asa)...aici este un loc in care incercam sa dam si sa primim niste sfaturi...Va multumesc!(imi cer scuze fata de cei cu bune intentii...dar daca ati citi raspunsurile de mai sus...ati intelege)
Vad ca tot continuati cu numarul de ingrijiri medicale #-o...vatamarea corporala presupune existenta unui certificat de IML cu un anumit nr de zile de ingrijiri medicale....daca nu are certificat medico-legal de unde apreciaza cineva cate are...nu-i ramane dacat o posibilitate...art.180 Cp.

Intelegeti odata !!! #-o NU O SA AIBA UN CERTIFICAT MEDICO_LEGAL CARE ATESTE NICI MACAR DOUA ZILE DE INGRIJIRI MEDICALE !!!

Pe mine ma interesa altceva!!!
Nu exista prevedere legala care sa oblige partea vatamata sa se prezinte la IML.
Exista o asemena prevedere, care da posibilitatea politiei sa puna in executare dispozitia organelor de urmarire/cercetare de a se efectua "o vizita" la IML, in cazul expertizelor(vezi art.116-117 Cpp) dar nu in cazul constatarilor medico-legale(vezi art.112-115 Cpp).
Legea penala fiind de stricta interpretare, rezulta ca organul de urmarire penala poate dispune o asemenea expertiza intr-un asemenea caz, dar ca aceasta masura nu este executorie spre a fi adusa la indeplinire de organele de politie.

Si cu asta am terminat...nu ma intereseaza teoria...nu mai continuati cu ingrijirile medicale..bla bla...intelegeti ca in cazul de fata nu exista si nu o sa existe un raport medico-legal...

Pe mine ma interesa practica....
Stimati colegi, ce stiti din practica?
Cum reactioneaza "organul" in fata refuzului partii vatamate de a se prezenta la IML?
Instanta de judecata poate nici sa nu primeasca dosarul...:P #-o

Eu ma refeream la imposibilitatea politistului de a aprecia, in lipsa unui certificat medico-legal, ca este vatamare corporala grava...#-o

Organul de urmarire/cercetare penala face incadrarea faptei! Iar in cazul in care dosarul ajunge la instanta, si nu esti de acord cu incadrarea, poti cere instantei sa schimbe incadrarea faptei...

Organul de urmarire/cercetare penala(politistul/procurorul) poate incadra o fapta ca fiind infractiune de vatamare corporala grava numai in baza unui certificat medico-legal care sa ateste ca zile de ingrijiri medicale mai mult de 60 de zile.
Si revenim la intrebarea mea...daca nu are acest certificat medico-legal care sa ateste numarul d ingrijiri medicale acesta lipsind de la dosar, datorita refuzului partii vatamate de a se prezenta la IML, ce se intampla?

In mod normal, fapta ar trebui incadrata la LOVIRI SI ALTE VIOLENTE, dar pe mine m-ar interesa daca stiti din practica o rezolvare a unui astfel de caz !!!!

Multumesc!
Nu ai inteles prea bine problema....
Cine decide daca este vatamare corporala grava....? politistul...???? :)) #-o
Codul penal spune ca este vatamare corporala grava in cazul in care vartea vatamata necesita ingrijiri medicale mai mult de 60 de zile.... aceste zile de ingrijiri medicale sunt stabilite dupa o vizita la IML....
Daca nu exista un raport al IML-ului nu exista o astfel de incadrare....
In acest caz fapta se incadreaza la LOVIRE SAU ALTE VIOLENTE.
Problema mea era ... daca in practica, stie cineva vreun caz asemanator...
In teorie...clar nu poti fi obligat sa mergi la IML...(vezi Cpp 112-115 raportat la 116-117)
Mersi oricum!

Uite un raspuns foarte pertinent din partea lui "TOP DAN":

Art. 116 din codul de procedura penala arata ca atunci cand pentru lamurirea unor fapte sau imprejurari ale cauzei, in vederea aflarii adevarului, sunt necesare cunostintele unui expert, organul de urmarire penala ori instanta de judecata dispune, la cerere sau din oficiu, efectuarea unei expertize.

Expertiza obligatorie, potrivit art.117, in cazul infractiunii de omor deosebit de grav, precum si atunci cand organul de urmarire penala sau instanta de judecata are indoiala asupra starii psihice a invinuitului sau inculpatului.Expertiza in aceste cazuri se efectueaza in institutii sanitare de specialitate. In vederea efectuarii expertizei, organul de cercetare penala cu aprobarea procurorului sau instanta de judecata dispune internarea invinuitului ori inculpatului pe timpul necesar. Aceasta masura este executorie si se aduce la indeplinire, in caz de opunere, de organele de politie.
De asemenea, efectuarea unei expertize este obligatorie pentru a se stabili cauzele mortii, daca nu s-a intocmit un raport medico-legal.

Cum pentru orice alta expertiza medico-legala nu exista un text de lege similar, legea penala fiind de stricta interpretare, rezulta ca organul de urmarire penala poate dispune o asemenea expertiza in cazul arata de dv., dar ca aceasta masura nu este executorie spre a fi adusa la indeplinire de organele de politie.
Intrebarea este valabila pentru orice vatamare corporala...dar in cazul meu este urmatoarea situatie:
Accident rutier:
4 victime:
1. vinovatul...
2. 50 de zile ingrijiri medicale de la IML, a declarat ca nu depune plangere = rezolvat
3. taieturi pe fata = cicatrici - posibila slutire - nu a mers inca la IML - 14 zile internare
4. 3 coaste rupte - nu reprezinta un pericol, picior rupt cu 2 interventii chirurgicale - posibil sa depaseasca 60 de zile de ingrijiri medicale - 17 zile internare

Ne-am inteles. O sa dea si declaratie la notar si la politie ca nu depune plangere.
Pericolul vine de la IML. Sa nu se dea slutire sau peste 60 de zile de ingriiri medicale. :(
Legislatia penala o stiu(zile de ingrijiri, pedepse etc)....dar eu doresc niste raspunsuri legate de practica privitoare la IML:

CE SE INTAMPLA DACA PARTEA VATAMATA REFUZA SA MEARGA LA IML SI DECLARA LA POLITIE CA NU DORESTE EXAMINAREA MEDICULUI LEGIST ????

POATE FI OBLIGATA PARTEA VATAMATA SA SE PREZINTE LA IML ????

Va multumesc! =D>