avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate danuta2010

Activitate danuta2010

Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Cum sa ii reprogramez consultatia? Copilul are problema cu un rinichi. Abia acum am depistat si este ceva urgent. Fetita pana la urma va pleca cu bunicii. Nu are cu cine sa ramana in Bucuresti. Am sunat o si pe mama lui si nu poate sta cu ea. Dna invatatoare ne a spus ca de maine sa nu mai aducem copii la scoala. Deci am ramas descoperita...fara parintii mei...fara scoala...fara after...fara mama lui. Risc sa.mi faca plangete sau ce o vrea dar altfel nu am cum.
Daca noi am divortat la notar si acolo nu scrie ca trebuie sa o ia de la domiciliu ,pot sa ma leg de asta. Ea
poate fi luata intre orele 18-21 dar nu de la domiciliul meu.
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Rochita mi a dat o acum 2 ani. I a ramas mica si am dat o altor copii...nu stiu unde a ajuns. Nu o mai am
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Marti ar trebui sa o ia el...eu deja i am facut o programare la medic. Sunt in investigatii cu ea...are problema cu un rinichi. Mi a zis ca nu ii spun eu ce sa faca marti. In cazul in care nu se prezinta la medic ce pot face. Programarea este facuta de saptamana trecuta ... cand nu revenise in viata ei...
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Revin cu noutati. Aseara i am dat fetita la program insa mi a adus o fara geaca, role si trotineta. Pana nu ii dau rochita pe care eu nu o mai am nu imi da lucrurile inapoi. Ce pot face in situatia asta?
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Pentru asta trebuie sa apelez la un avocat...nu ? Cum sa demonstrez ca nu vine? Sa i trimit mesaj in fiecare zi de marti si joi?
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Amendare? Cum pot sa cer asa ceva? Unde pot apela?
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Am reusit sa intru de pe telefonul mobil ca sa pot lasa un comm. Fostul sot nu doreste sa facem un schimb de zile. Nu doreste sa o ia o zi in plus de exemplu sa o ia joi si sa o aduca vineri seara. Vrea doar cele 3 ore de joi. Daca facem un calcul simplu...cate zile de concediu imi pot lua intr un an ca cea mica sa fie disponibila in fiecare zi de marti si joi sa o poata lua. In vacanta de vara are dreptul la 2 saptamani plus toate zilele de marti si joi. Eu nu pot pleca cu ea, trebuie sa fiu la dispozitua lui. Anul trecut am fost la mare si mi a facut planggere la politie in vonditiile in care 2 luni nu a trecut sa o vada. Cu pensia alimentara nu este la zi. Nu se implica cu nimic in crestere/educare . Nu stie cand au vacanta, daca e bolnavioara sau nu. I am zis ca a fost bolnava o perioada nici macar nu m a intrebat ce are sau daca are nevoie de ceva.
Dupa toate astea eu trebuie ca marti si joi sa fiu disponibila
din pacate eu nu pot comenta la subiectul deschis anterior, este legat tot de programul de vizita. program marti si joi, in ultimul an nu a luat o pe cea mica deloc in aceste zile. azi vrea sa vina sa o ia...ok...este dreptul lui, dar l-am rugat sa o ia maine in locul zilei de joi pt ca fetita va pleca la tara cu parintii mei pana vinery cand ma duc eu sa o iau. lucrez si nu imi pot lua concediu saptamana aceasta pt ca imi voi lua de saptamana viitoare pt a sta cu ea, fiind in vacanta. l-am anuntat si l-am rugat sa face o rocada cu aceasta zi, dar din ambitie nu vrea. atata timp cat pastele il va petrece alaturi de mine anul acesta pot considera ca il petrece de cand a inceput vacanta...copii nu se mai duc la scoala incepand cu ziua de joi.
cand vad cum se comporta si ce ambitie face...ma adduce in stare sa fiu si eu la fel. azi mi-a dat un mesaj ca diseara sa ii dau inapoi singura rochita pe care fetita a primit o cea mica de la el. ma adduce in stare sa ii spun sa vina sa o ia...dar sa aibe si haine pt ea ca eu nu pot sa ii dau.
buna ziua. in cazul in care tatal nu vine la programul de vizita poate fi sanctionat ?
in cazul in care afla ca vreau sa plec cu cea mica undeva isi reintra in drepturi. pot sa I fac plagere la politie sau ceva? el de cate ori m- a" prins" ca am plecat cu cea mica intr o zi de marti sau joi ma suna ca vrea sa o vada, insa eu nu pot sta in fiecare zi de marti si joi acasa sa -l astept mai ales ca stiu ca nu vine.
are drept de vizita in fiecare marti si joi intre orele 18.00-21.00 ... de cel putin un an nu a venit sa o ia in aceste zile...dar plangere la politie am ca nu I am dat -o de 2 ori
din pacate nu pot raspunde la mesajele postate ulterior...din cauza site ului nu imi permite...pot pune doar intrebari si nu poat comenta...
Multumesc frumos!
Buna ziua, sunt divortata din 2014 la notar, custodie comuna, domiciliul fetitei in varsta de 7 ani la mine. in actele de divort scrie ca in cazul in care schimb adresa de domiciliu tatal sa fie instiint. m am mutat de la data de 01.04 cu fetita mea cu chirie dar nu am schimbat adresa in CI(distanta de la adresa din CI pana la cea unde ne-am mutat este de aprox 5 minute). Cum trebuie sa il anunt? este necesar sa l anunt daca nu ingreuneaza relatia tatalui cu fetita? este de ajuns sa ii dau un mesaj?sper ca am fost destul de clara pentru ca eu nu mai pot raspunde la alte intrebari pe acest topic...nu stiu de ce dar nu functioneaza