avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate raluka

Activitate raluka

Va multumesc frumos pentru raspus. Stiti cumva baza legala?
Buna ziua! cum se calculeaza vechimea in munca avand in vedere ca sunt angajata 1 ora/zi ?(Perioada 01.03.2014-prezent). in aceasta perioada am avut concediu crestere copil 05.09.2017-01.12.2017.
Multumesc!
era trecuta si facultatea de drept. eu am lucrat doar in mediul privat. am considerat ca AnalistCumparari/consultant furnizor ar putea fi asimilat ca vechime in specialitatea studiilor absolvite.

Cornel Vasile a scris:

Pentru funcția de administrator de patrimoniu este necesara îndeplinirea condițiilor prevăzute de legislația în vigoare pentru funcția de inginer/subinginer, economist.

Răspuns la discuția Refuz închidere cont societate.
Sa inteleg ca nu am alta varianta decat sa deschid actiune in instanta? nu exista nici o alta Institutie a Statului sau Organism care ar putea fi sesizat in aceasta situatie? este incredibil. sunt un simplu angajat iar aceasta societate nu imi mai este folositoare. nu m-am gandit ca ar fi putut intampina asemenea problema pt inchiderea unui cont de societate.cand am deschis contul a durat doar 10minute.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aveți la dispoziție calea unei judecăți civile.

REFUZ Inchidere cont societate. Va rog sa ma indrumati cu privire la ce demesuri sa mai fac pt inchiderea unui cont al societatii. Mentionez ca m-am prezentat la agentie de nenumarate ori, am achitat administrarea contului, am indeplinit toate cerintele Bancii pentru inchiderea contului societatii, inclusiv CERERE INCHIDERE CONT din 31.8.2022. Nici pana la acest moment nu s-a intamplat nimic. Banca refuza sub diverse motive sa inchida acest cont. Am spus si verbal cat si in scris ca aceasta societate nu mai functioneaza si doresc sa depun catre ANAF, CONSTANTA un bilant de lichidare societate. Pentru a face acest lucru trebuie sa depun o declaratie pe proprie raspundere ca societatea are toate conturile inchise. Ma lovesc de acelasi refuz de inchidere cont sub diverse motive -probleme tehnice, procedura greoaie, sa astept ca o sa se inchida, si altele. Va rog din suflet sa imi spuneti unde sa fac RECLAMATIE , unde sa ma adresez pt solutionarea problemei. Am trimis la ANPC dar se ocupa doar de persoane fizice. Multumesc anticipat! Banca este GARANTI
Administrator patrimoniu din cadrul Serv Achizitii Publice
Am terminat Facultatea de Drept specializarea Administratie Publica. Mi se solicita vechime in specialitatea studiilor la concursurile publice. In prezent lucrez ca Analist Cumparari (1ora) si Sef Birou Marketing(8ore). dosarele imi sunt respinse pe motiv ca nu indeplinesc vechimea in specialitatea studiilor. Ce functie pot avea in sistemul privat pentru a indeplini cerinta cu vechime in specialitatea studiilor avand in vedere faptul ca am terminat Administratie Publica?
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti in cazul unui divort cu bunuri comune in rate.(ma refer la 2 apartamente luate cu credit de la banca). cum se face partajul?
multumesc
Buna ziua,
Doresc sa anulez 3 instrumente de plata (2 bilete la ordin si un CEC), INTRUCAT le-am pierdut. Mentionez ca societatea am radiat-o de la Registru Comertului, fiind in faza de inchidere a contului.
Am depus cerere de anulare a acestora la Judecatorie insa Presedintele imi solicita refacerea acesteia, intrucat nu am trecut temeiul legal in baza caruia am intocmit cererea. Ma puteti ajuta cu temeiul legal in baza caruia se anuleaza instrumentele de plata?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la schimbarea sediului societatii. m-am mutat acum 5ani si inca nu am schimbat sediul societatii. Acum m-am mutat intr-un cartier cu locuinte rezidentiale. avand in vedere noul cod fiscal, unde este mai bine sa fac mutatia pentru sediu. mentionez ca societatea este inactiva, insa nu o pot inchide din cauza unor amenzi pentru nedepunere declaratii.care este cea mai buna solutie si mai putin costisitoare avand in vedere majorarea impozitelor pentru societatile cu sedii in apartamente. multumesc!