avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Andra2912

Activitate Andra2912

Bună ziua, am următoarea întrebare, sora mea are vârstă de 17 ani și 10 luni, as dorii sa o iau din casa tatălui meu și sa se mute cu mine. Exista posibilitatea sa fiu data în judecata?
Multumesc mult.
Buna ziua, zilele trecute am semnat un contract de vanzare-cumparare la un notar public. Ulterior mi s-a oferit, la plecare, o mapa cu actele semnate, doar contractul de vanzare-cumparare si ipoteca. Intrebarea este: pe duplicatul contractului de vanzare-cumparare scrie ca s-a semnat in 5 exemplare, de ce am primit doar un duplicat ci nu originalul? Cum au fost impartite?
Buna ziua, doresc sa achizitionez un imobil in valoare de 46000 de euro cu credit ipotecar si as vrea sa stiu cat platesc taxe notariale la precontract cu avans de 5% din valoare.Va multumesc
Buna seara, copie dupa C.I am lasat si dupa buletinul mamei deoarece cand am mers pentru prima dat aveam 17 ani. Contributiile la stat au fost platite pentru luna august a anului trecut, dar eu apar angajata chiar si in luna iunie 2016 dupa infosrmatiile pe care le-am primit. Cei de la firma refuza sa vorbeasca cu mine. dupa ce mi sa spus la casa de asigurari de sanatate eu am aparut ca salariat. Am fost la ANAF si trebuie sa completez declaratia 604, dar problema este ca ultima luna in care eu am lucrat a fost februarie 2016, dar cei de la firma cand am fost sa imi spuna venitul exact pe care l-am avut in acea luna mi-au spus ca apar ca angajata si pe luna iunie, ceea ce nu este adevarat. Ei sustin ca mi-au platit taxele la stat, dar la casa de pensii mi s-a comunicat printr-o adeverinta privind stagiul de cotizare ca au fost platite taxele pe luna august a anului 2015, atat. Cei de la ANAF mi-au spus ca trebuie sa imi faca un calcul legat de cat va trebui sa platesc, dar eu sunt studenta...
Buna ziua, nu am semnat nici un contract de munca. cand m-am dus la aceasta firma in 2015 in luna mai am fost promoter, restectiv 4 ore in weekend. Am semnat niste hartii cu titlul declaratie in care mi se spunea ce am voie sa fac in magazinul in care se facea promotia. Nu a fost nici o discutie legata de contract de munca.
Buna seara, ma numesc Andra, am 18 ani, in anul 2015 am lucrat ca zilier la o firma ce se ocupa cu studii de piata (promoter si operator call-center). Acum am aflat de la casa de sanatate Bucuresti ca sunt asigurata ca angajat si nu mai beneficiez de retete compensate, tinand cont ca sunt studenta. Din toate cercetarile e care le-am facut, am observat ca si in iunie 2016 eu am fost angajata la acea firma, cu toate ca eu la acea firma nu am mai trecut din luna februarie. Am fost la firma sa lamuresc lucrurile dar nimeni nu doreste sa imi dea o explicatie de ce am fost declarata angajata. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?