avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaMZ

Activitate GabrielaMZ

Buna ziua,

Sunt angajat full time (8h lucratoare/ 5 zile pe saptamana) intr-o companie dar in paralel imi voi ajuta prietenul in deshiderea unei agentii de turism.
Mentionez ca eu detin Brevetul de Manager in activitatea de Turism.
Pentru obtinerea licentei de turism, va fi nevoie de un angajat brevetat.
Prin lege cate ore am voie sa lucrez? Am dreptul de a lucra la 2 companii paralel? Exista regula de a fi angajat full time prin contract pentru a obtine licenta de turism pentru agentie?

Va multumesc anticipat.


Acum depinde despre ce fel de instruire este vorba si cat dureaza instruire.

O instruire pentru acomodarea cu mediul de lucru sau o instruire pentru specializare.

In primul caz angajatul nu exista motive ptr a se solicita plata unei despagubiri, al doilea caz se incadreaza la art. 198 alin. (1).

Daca instruirea dureaza 3 luni cand mai lucrati?:hm:




Va multumesc pentru raspunsul detaliat.
Tocmai din acest motiv am un mare smn de intrebare... efectiv, angajatorul numeste acomodarea cu mediul de lucru "perioada de training" pe care o considera de 3 luni, dar in care voi lucra si voi aduce profit companiei.
Nu exista nici un training specializat, curs sau o persoana specializata care este platita de catre companie pentru a oferi "trainingul"!
Buna ziua,

Adresez o intrebare la o situatie care m-a pus pe ganduri.
Zilele trecute am primit o oferta de munca din partea unei firme mici (nu multinationala!) in care, una dintre conditii este plata a 3 luni de training de catre angajat in situatia in care acesta intrerupe contractul de munca inainte de un an.
Mentionez faptul ca nu este nici un training specializat, nu se va obtine nici o diploma si nici nu sunt la nivelul de incepator, practic, aceste 3 luni nefiind o extra investitie financiara din partea firmei, ci doar cateva zile in care bineinteles, imi vor fi prezentate conceptul si programele dupa care se lucreaza, ca apoi sa lucrez efectiv, deci sa produc profit pentru companie.
Din punct de vedere legal, au dreptul de a pune aceasta clauza?
Eu bineinteles, ca am intentiile de a colabora pe termen lung, dar in situatia in care intervin probleme din partea lor si decid sa intrerup contractul mai devreme de un an, ce probleme pot aparea pentru mine?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si suport!
Doresc sa deschid o firma noua de comert produse casnice (lenjerii, prosoape, halate etc.) cu spatiu intr-un centru comercial.
- Care este cel mai avantajos tip de societate (PFA, SRL etc.).
- Marfa doresc sa o aduc din Turcia. Ce acte si taxe implica acest aspect.
- Daca doresc sa aplic pentru un fond european (femeia manager sau poate altul in care m-as putea incadra cu acest tip de activitate) trebuia sa am deja firma deschisa, pot incepe deja activitatea sau trebuie sa aplic de la inceput, ce aspecte ar trebui sa am in vedere.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!