avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrugeorgescu1

Activitate alexandrugeorgescu1

Eu vorbeam serios...
Este vorba de un imobil (în Ilfov), pentru care cei de primărie au întocmit recepție și nota de constatare, ale cărui dimensiuni sunt cele din proiect, clădirea fiind construita conform acestuia.
Ulterior casă a fost termoizolata.
Acum vreau sa fac cadastru, iar măsurătorile ies sensibil mai mari (termoizolata fiind de 15 cm).
Cei de la biroul de cadastru ar trebui să scadă termoizolata?
Exista vreo marja pentru depășirea dimensiunilor, în care ar trebui să ne încadram?
Trebuie făcut alt proiect pentru anumite chestiuni (de exemplu o terasa nu a fost prinsa cu cote în proiect și nici primăria nu a introdu-o în nota de constatare)?
Sau, cum se procedează în această situație?
Am un contract de credit de nevoi personale, garantat cu un apartament.
Pot sa îl dau în plată fiindcă asa e dorința mea, sau banca prima dată îmi va pune poprire pe salariu și nu va accepta apartamentul.
Precizez ca nu sunt îndeplinite condițiile de impreviziune.
Ok. Mulțumesc
Am citit materialul pe care l-ați postat, dar nu m-am lămurit cu privire la ce am întrebat.
Voiam sa știu dacă o pensie poate deveni mai mica după recalculare.
Pensia poate deveni mai mică după recalculare?
Întreb, fiindcă se tot vorbește de recalcularea pensiilor după noua lege care va fi elaborată după PNNR.
Mulțumesc
Căsătorie în altă țară
Sunt cetățean român, locuiesc în Spania de 2.5 ani și vreau să mă căsătoresc cu o filipineza.
Putem încheia căsătoria civilă la oficiile spaniole?
Dacă da, legea spaniola va fi cea care reglementează căsătoria, familia și divorțul?
Pentru un român, care are rezidență în Spania și este în relație cu o filipineza, care ar fi calea de a o aduce pe această femeie în Spania, iar în timp aceasta să obțină un drept de ședere permanent?
Sunt pensionar în România și as vrea să mă duc în Spania ca să lucrez cu contract de muncă la privat.
As vrea sa știu dacă pierd ceva la bani, dacă nu mai pot incasa pensia fiindcă lucrez..?
Există reglementari la noi sau la spanioli privitoare la cumulul pensiei cu salariu la privat, care să îmi creeze probleme în acest sens?
As putea lucra și la stat în Spania (având în vedere ca este alt stat) și să nu am probleme cu acest cumul?