avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate Lissandra

Activitate Lissandra

Răspuns la discuția Am primit ÎNȘTIINȚARE
Cei de la Parchetul de pe lângă Tribunalul București mi-au cerut Recomunicarea
Am primit ÎNȘTIINȚARE trimis de Parchetul de pe lângă Tribunalul București pe data 20.12.2021 pentru acte procedurale din dosarul nr.2xxx/P/2021. Momentan nu locuiesc în provincie, am cerut Recomunicarea actelor procedurale din dosarul nr.2xxx/P/2021 în format electronic prin e-mail. Nu primesc răspuns, n-am idee despre ce e vorba în dosar. Mulțumesc!
O persoana cu handicap grav gradul 1 căreia i-a murit tatăl. Tatal a făcut acte de vânzare - cumpărare în 2013 cu bunicii sai ( părintii lui ) pe casa rurala cu dreptul de UZUFRUCT și dreptul de abitație viagere asupra imobilului. La înmormântarea tatălui bunicii sai i-au declarat ca s-au răzgândit și ca lasă casa mătușii ( sora tatălui). Dupa decesul tatălui a fost la notar și a scos ceritficat de moștenitor . Notarul a declarat ca actele sunt perfect legale. A trecut un an si a aflat ca mătușa a devenit moștenitoare. Nu a primit nici o înștiințare si cum e posibil sa pierda moștenirea când actele obținute sunt legale? Ce trebuie sa faca ?
Mulțumesc pentru atenție !
Datoriile unei persoane decedate ( soțul și tatăl ) au rămas deși nu exista nici un contract. Părinții mei erau despărțiți în fapt fără a divorța, defunctul nu comunica cu familia. Nu știm nimic când, cât a împrumutat și ce s-a întâmplat cu banii, nu s-a găsit nici un contract. Au apărut hărțuiri din partea RECUPERATORIILOR fără nici un document scris despre suma, cine a garantat și explicații necesare. Se pretinde preluarea ratelor pe numele decedatului sau o refinanțare pe numele nostru. Nu avem nici un contract și nu știm dacă asigurarea este valabila întrucât tatăl meu a murit de infarct miocardic acut. Succesiunea a fost făcută, pentru jumătatea de apartament a decedatului, intre mine - fiica și mama - soția decedatului.
In actul moștenirii 50% din apartament sunt trecute doar datoriile spre ANAF si FISC;
C.A.R si băncile obliga moștenirea obligațiilor fără prezentarea unui contract semnat de tatăl meu. Mama este o persoana cu pensie slaba iar fiica o persoana cu handicap grav I, suntem hartuite zilnic de firme de recuperare fără nici o explicație din partea lor sau a băncilor. Ce putem face ?
Mulțumesc pentru atenție !