avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate puffytel

Activitate puffytel

se dispune clasarea inainte sa facem demersurile pt impacare sau dupa? daca este inainte as dori sa stiu care ar fi motivul?
Eu am depus plangerea in judetul Harghita, iar dansa e din Calarasi, unde ar trebui sa mergem avand in vedere ca ea inca nu a fost citata?
DA plangere penala pentru inselaciune, insa initial am declarat la audieri ca nu vreau sa ma impac cu dansa insa ulterior m-am razgandit dar nu am mai putut adauga la declaratie deoarece dosarul era deja trimis mai departe, Cum pot sa procedez in cazul acesta?
buna ziua am depun in luna iulie 2017 o plangere penala impotriva unei doamne care se afla la 600km de mine pentru cateva comenzi pe care nu le-a onorat cu toate ca a cerut banii in avans, insa la politie mi s-au luat in calcul si unele sume pentru care am primit produsele iar doamna ma acuza de marturie mincinoasa. ce pot face in cazul acesta? cand am depus plangere am zis ca vreau sa fie judecata insa intre timp m-am razgandit deoarece are copil mic si nu vreau sa fie luata de langa copil. ce as putea face sa nu fie judecata? mentionez ca pana in prezent nu mi-am recuperat prejudiciul cauzat de dansa si nici plangerea mea inca nu a ajuns la ea
Răspuns la discuția Plangere penala
cat dureaza pana incepe procesul in cazul in care eu am depus plangere penala impotriva doamnei x penstru inselaciune in luna iulie 2017, iar ea la randul ei a depus plangere pentru z tot pentru inselaciune. Trebuie mai intai sa se termine procesul intre x si z ca sa inceapa cel dintre mine si x? sau cum se procedeaza?
da eu am depus plangerea, sa inteleg ca daca nu am plangeri pe numele si daca am restituit banii care i-am incasat desii au fost dati mai departe si nu sunt sanse sa ii recuperez e spre binele meu?
ce imi sugerati sa fac? din salariul minim pe economie nu imi permit sa iau un avocat pentru ca stiu ca onorariile sunt destul de mari si am si un copil de crescut
avand functia de economist nu voi mai avea voie sa fiu angajata pe aceasta functie?
normal stiu ca ar trebui sa platesc impozit pe venit, insa eu avand comenzi personale am virat doamnei mai multi bani decat mi-au intrat mie in cont, avand comanda personala de aproximativ 2000 de lei. Total incasari de la cliente 6000 iar doamnei i-am virat in cont 8000, iar din cei 6000 sa zic ca am avut un comision de maxim 300 de lei, dar in momentul cand am inceput restituirea banilor la cliente am dat si comisionul inapoi
pot solicita sa plateasca cheltuielile de judecata si eventual daune daca persoana impotriva cui am depus plangerea sustine ca e nevinovata si ca ea a dat banii mai departe si ca aluat teapa fiind intermediara?