avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Activitate bruchiu

Activitate bruchiu

Buna seara,

Am inceput constructia unei case fara autorizatie de construire, pe 22 oct. 2012am obtinut autorizatia de construire(intrare in legalitate).La acel moment casa era ridicata si acoperita cu tabla(la rosu)Am intrebat la urbanism care sunt pasii din acel moment si mi s-a spus sa urmez ceea ce scrie pe verso la autorizatia de construire si intocmai asta am facut.
Termenul de valabilitate al autorizatiei de construire era de construireIntrare in legalitate era de 12 luni, durata de executie a lucrarilor de 24 luni calculata de la data inceperii efective a lucrarilor.In data de 20 oct. 2013 am depus la urbanism comunicarea de incepere a lucrarilor prin urmareterminarea lucrarilor trebuiau realizate pana in oct.2015.In oct 2015 am prelungit valabilitatea autorizatiei de construire pana la data de 10 oct.2016. Pe 26 aug. 2016 am depus declaratie privind valoarea reala a lucrarilor si am platit diferenta care a rezultat din regularizare taxe, 07 sept. 2016 s-a semnat procesul verbal de receptie, pe 07 sept. 2016 am depus comunicarea de incheiere a lucrarilor la I.R.G. si binenteles am platit taxa aferenta.
A urmat depunerea dosarului la taxe si impozite, am fost instiintata verbal ca sunt buna de plata a impozitului din 2012 cu penalitatile respective,este normal ceea ce mi se intampla?Intradevar am gresit ca am inceput fara autorizatie dar am platit cu varf si indesat, amenda, expertiza tehnica,expertiza la foc...Va multumesc!
Răspuns la discuția Autorizatie construire
Multumesc de raspuns,asta am si facut,va rog sa va uitati la problema mea relatata pe forum si v-as ruga,daca doriti sa-mi raspundeti daca sunt buna de plata.






Buna seara,
Care este diferenta dintr autorizatia de construire si autorizatia de construire(intrare in legalitate)?









Multumesc pentru raspuns.As fi vrut sa stiu punctul dumneavoastra de vedere fata de situatia mea,este legal ceea ce mi s-a intamplat?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti, apelez la toti utilisatorii acestui site care ma pot ajuta cu un raspuns,va multumesc.
Am obtinut autorizatia de construire(intrare in legalitate)pe 22 oct 2012,termenul de valabilitate al autorizatiei era de 12 luni si durata de executie a lucrarilor de 24 luni de la data inceperii efective a lucrarii.Mentionez ca atunci cand am obtinut autorizatia de construire casa era ridicata la rosu si acoperis si mi s-a spus de la urbanism sa nu mai continuam lucrarile decat dupa ce se emite autorizatia.In 10 oct 2013 am depus la urbanism comunicare privind inceperea lucrarilor deci din acel moment durata de executie era de 24 luni adica pana in 10 oct 2015, am facut prelungire de autorizatie in 2015 inca un an pana la data de 10 oct 2016, pe 7 sept 2016 am depus comunicarea de incheiere a lucrarilor la urbanism,am dat declaratie privind valoarea reala a lucrarilor, am depus si la IRG comunicare de incheiere a lucrarilor, am platit toate taxele si s-a incheiat procesul verbal de receptie.Am depus dosarul la impozite si de acolo mi s-a spus ca trebuie sa platesc impozit din 2012 data emiterii autorizatiei.
Multumesc de raspuns, dar tot nu m-am lamurit, in 22 oct 2012 am primit autorizatia de construire(intrare in legalitate) unde pe verso scrie termenul de valabilitate a autorizatiei este de 12 luni, durata de executie a lucrarilor este de 24 luni, calculata de la data inceperii efective a lucrarilor.In data de 20 oct 2013 am depus la urbanism comunicare de inceperea lucrarilor, prin urmare terminarea lucrarii trebuia facuta pana in oct 2015. In oct 2015 am prelungit valabilitatea autorizatiei de construire pana la data de 10 oct 2016.
Pe 26 aug 2016 am depus declaratie privind valoarea reala a lucrarii,valoare pe care mi-au dat-o ei si am platit diferenta rezultata, 07 sept 2016 am procesul verbal de receptie,07 set 2016 comunicarede incheiere lucrari la IRG si binenteles am platit taxele aferente.Eu nu am facut decat sa respect ce scria pe verso la autorizatia de construire.Acum cand m-am dus sa depun dosarul la taxe si impozite mi s-a spus ca ca trebuie sa platesc din 2012.
Am inceput constructia unei case fara autorizatie de construire, pe 22 oct 2012 am obtinut autorizatia de construire(intrare in legalitate).La acel moment casa era ridicata la rosu si cu tabla pusa.Pe 22 oct.2015 am obtinut prelungirea valabilitatii autorizatiei de construire pana la data de 10 oct 2016.In data de 26.08.2016 am fost la urbanism, la biroul de regularizare taxe,mi s-a calculat cat mai am de platit,am platit taxele respective,inclusiv taxele la INSP.REG.IN CONSTRUCTII,pe data de 07.09.2016 s-a incheiat PROCESUL VERBAL DE RECEPTIE LA TERMINAREA LUCRARILOR.
Am fost apoi la taxe si impozite si am depus dosarul pentru stabilirea impozitului pentr cladirea nou construita.Doamna care se ocupa de dosarul meu mi-a spus ca trebuie sa platesc impozit pe constructia noua din 2012 data la care am obtinut autorizatia de construire,pentru ca e imtrare in legalitate si binenteles cu penalitatile aferente.Astept raspuns cat se poate de repede,nu stiu ce sa fac,va multumesc!