avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate elapitica

Activitate elapitica

Buna seara,

Revin asupra subiectului si, cu bunavointa Dvs, va prezint, in cele ce urmeaza, pasajele din fisa postului ce nu mi se par a fi in regula:
1. La " Atributii si responsabiliati" se regaseste cuvantul" etc"
- transmite e-mail- uri, faxuri( ex: transmiterea docum catre clineti, etc);
- transmite superiorului direct informatiile cu privire la.......( ex: aici sunt enumerate mai multe situatii, iar inainte de inchiderea parantezei scrie etc);
- intocmeste rapoarte conform cerintelor si resurselor( aici sunt enumerate mai multe situatii, iar inainte de inchiderea parantezei scrie etc);

2. In cele transmise de Dvs nu am gasit nimic legat de " Raspunderea juridica". In fisa,printre altele, spune asa:" In cazul in care nu isi indeplineste in mod corespunzator atributiile de serviciu aflate in sarcina sa, acesta va raspunde disciplinar patrimonial, contraventional sau penal, dupa caz conform legii, si Codului Muncii. In cazul nerespectarii atributiilor de serviciu si cauzarea unui prejudiciu acesta va raspunde in nume propriu pt pagubele astfel cauzate.Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.Daca masura in care s-a contribuit nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar. In orice situatie angajatorul este indreptatit sa inceteze unilateral contractul de munca cu acordarea unui preaviz, dupa caz, in acord cu prevederile legii."

3. La " Alte responsabilitati" sunt doua puncte fffff " neclare" pt mine:
- " sarcinile de serviciu nu sunt limitative, se vor completa ori de cate ori este nevoie pentru bunul mers al activitatii;
- executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic, in realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei in limitele respectarii temeiului legal".

Pe langa celeprezentate de mine, am gasit si alte greseli datorita ajutorului acordat de Dvs pana acum.
Imi cer scuze pt cat de mare este mesajul meu, dar am mare nevoie de raspunsuri.

In asteptarea acestora, va multumesc anticipat!

Multumesc pt raspuns!
Mi se pare " haotic" intocmita, dar voi reveni cu mai multe informatii.
Inca o data, multumesc!
Buna seara!

As dori sa aflu carui departament din cadrul unei companii ii revine in sarcinile de serviciu intocmirea anexelor de prestari servicii logistice?

Multumesc!
Buna seara!

As dori sa aflu cine ma poate ajuta sa aflu ca fisa postului la locul de munca este intocmita corect?
Nu am cunostinte de HR sau juridice, dar consider ca se incalca cele prevazute in fisa postului.

Multumesc anticipat pt raspunsuri!