avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate gabisim

Activitate gabisim

Multumesc mult pentru timpul acordat.
Multumesc pentru timpul acordat. Intr-adevar in modificarea codului munci Art 41 se specifica sporurile sunt:
Si in ccm se epecifica .
a) pentru o vechime intre 3 si 5 ani se acorda un spor de vechime de 5% din salariul de baza;
b) pentru o vechime intre 5 si 10 ani se acorda un spor de vechime de 10% din salariul de baza;
c) pentru o vechime intre 10 si 15 ani se acorda un spor de vechime de 15% din salariul de baza;
d) pentru o vechime intre 15 si 20 ani se acorda un spor de vechime de 20% din salariul de baza;
e) pentru o vechime mai mare de 20 ani se acorda un spor de vechime de 25% din salariul de baza
Multumesc mult.
Buna seara. Intrebarea mea e, Se poate taia din vechimea in munca .(In anul 2022 aveam pe fluturas vechimea de 22% si anul acesta 2023 am vechime de 20% intrebind la resurse umane mi sa raspuns ca conform ccm. Se pot face astfel de modificari fara a fi anuntati .
De la publicarea maririlor salariale acum recent in cit timp se da sa se semneze un act aditional pentru semnare de mariire salariala,
Buna Seara,Dn Cornel Vasile in raspunsul prezentat de dumneavoastra se intelege ca si pensionari au dreptul de a candida. In situatia de fata acea persoana nu mai are sustinere cei doi (Viceliderul si Secretarul )si-au dat demisia iar angajati nu mai simt sustinere din partea Domnului Lider.Aceasta persoana nu numai cai pensionar dar tine cu dinti sa fie lider inpotriva vointei (unor angajati) In concluzie putem face o cerere si sa cerem noi alegeri.Acea cerere o facem catre conducerea Sindicatului de la Bucuresti sau local.Cu sima Gabi sim ,Va multumim.
Conditi de a fi Lider de sindicat.
Buna seara ,am o intrebare in legatura cu a fi lider de sindicat de fapt persoana in cauza este pensionar.
Intrebarea e: Poate o persoana a fi lider de sindicat (Sef) dumnealui fiind pensionar si la aceasta data mandatul lui a expirat si nu numai 2 din conducerea sindicatului s-au dat demisia unul a plecat in pensie iar ce-a de adoua persoana si-a dat demisia .Cum se poate a face o noua alegere si catre cine ne putem adresa pentru a organiza noi alegeri. Multumesc.
Multumesc mult Dn Cornel pentru raspuns.
Cu stima.
Buna seara am o fica studenta si e angajata cu 4 ore (angajata de 4 luni).
In situatia de fata cu Virusul Covit19 Angajatorul ia anuntat cai va trimite in Concediu fara Palata.
Mentionez ca in contractul individual nu specifica de Concediu fara Palata.In situatia de fata ce e de facut. Multumesc
Răspuns la discuția Hartuire
Mulțumesc domnule Cornel pentru răspunsul dat.
Discuție Hartuire
Buna seara lucrez intro institutie de stat si programul de lucru e de la 7:00 -15:00 !
in situatia mea eu vin la ora 8:00 si plec la ora 15:00 .
Avem un sef Sub inginer care vine la 7:20 si pleaca la ora 13:45 .Programul fiind de la 7-15.
Ceia ce ma deranjeaza si mi se impune sai spun dumnealui (sai trimit SMS sau sal Sun ) s-ai spun cind am ajuns in institutie,la care eu sunt trecut in registrul de intrari-esiri cind Intru si cind plec din institutie,la el nu se tine contul ca dumnealui intra pe alta poarta la care nu e inregistrat cum sunt eu.
Dupa pararea mea aceasta persoana doreste asi impune un punct de a abuza , in vederea (Functiei) pe care o detine sa il (Sun-SMS) in fiecare dimineata cind am ajuns la serviciu,eu oprindima la poarta cu colegi sa (10-30) de minute sa mai discutam.
Intrebare este :
La pretentiile si gesturile si la comportamentul care are acesta nu duce la Hartuire Psihologica la lucul de munca
Cum pot proceda si ce cai legale am ca sa-l fac pe acest domn sa inteleaga ca nu e bine cei-a ce face.
Eu imi respect programul la care am ajuns la o intelegere cu institutia (8-15) si cite odata mai mult dupa ora 15.