avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate Maia7

Activitate Maia7

Nelamurirea mea eeste cat de legal este sa faci sedinta din 3 in 3 luni pana adunarea decide acea marire. Daca s-a votat o data ca nu se doreste marirea este corect peste 3 luni sa faci sedinta si sa supui iar la vot aceeasi chestiune (nu e vb de alta firma, in acest caz da, este normal sa se faca sedinta din nou). Multumesc
Buna ziua,
Daca la sedinta adunarii de proprietari s-a votat impotriva maririi sumei pe care o dam catre curatenie, se poate supune din nou la vot la noua sedinta care este peste 3 luni?
sunt 10 blocuri a cate 144 de apt fiecare - probabil e prea mult ca sa fie o singura asoc. terenul din cadrul complexului nu este doar al proprietarilor de apart sunt si firme private care detin teren acolo, de exemplu in actele proprietarilor de apart este trecut doar drumul de acces dar mai este si o gradinita cu teren de joaca aferent, etc
Locuiesc intr-un cartier rezidential (10 asoc de propr in curtea complexului) unde s-a decis sa se achizitioneze bariere la intrarea in complex. Presedintii au hotarat in AG-uri cu prezenta a maxim 20-30 de proprietari/asoc din cei 144 proprietari/asoc sa fie restrictionat accesul celor care nu detin si locuri de parcare in complex (fie el proprietar, locatar, chirias, vizitator etc) la 2h gratuit, insa costul barierelor si cel pentru functionarea lor sa fie platit in egala masura de toti proprietarii. In cadrul complexului nu exista numar de parcari pentru toti proprietarii, exista insa in jur de 100 locuri de parcare la liber.
Intrebarea mea: este sau nu abuz din partea celor care au hotarat sa platim toti la fel dar sa beneficieze doar unii de beneficii?
Buna ziua, imi puteti spune daca de la 01 ianuarie 2018 calcularea penalitatilor la intretinere se face dupa 20 de zile de la afisarea listei de plata? Stiu ca pana acum dupa 50 de zile se aplicau penalitati.

Multumesc
Buna ziua, imi puteti spune daca de la 01 ianuarie 2018 calcularea penalitatilor la intretinere se face dupa 20 de zile de la afisarea listei de plata? Stiu ca pana acum dupa 50 de zile se aplicau penalitati.

Multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca sotul meu poate fi presedinte al Asociatiei de Proprietari in urmatoarele conditii: apartamentul a fost cumparat de mine prin credit la banca in mai 2008 si noi ne-am casatorit in iunie 2008. El practic nu figureaza in contractul de vanzare-cumparare.

Multumesc